09:52 | 20.08.18 | Նորություններ | 24253
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ու Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) մեկնարկում են «ՆերՈւժ» ծրագիրը, որի նպատակն է սփյուռքի հայազգի երիտասարդ ձեռներեցներին հնարավորություն տալ ստարտափ սկսել Հայաստանում:
Ծրագրի իրականացմանն աջակցում են IDeA հիմնադրամը, Դիլիջանի միջազգային դպրոցը (UWC), Impact Hub Yerevan-ը եւ Հայ-ռուսական համալսարանը:
Մասնակցության համար կարող են դիմել 18-35 տարեկան, ազգությամբ հայ եւ մշտապես Հայաստանի սահմաններից դուրս բնակված կամ վերջին 6 ամսում ՀՀ տեղափոխված երիտասարդները: Ստարտափի հիմնադիրը կամ հիմնադիրներից առնվազն մեկը պետք է ազգությամբ հայ լինի:
Ծրագրի թիրախում լինելու են հետեւյալ ոլորտները՝ գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, նորարար տեխնոլոգիաներ: Մանրամասները հասանելի են այստեղ:
Դիմելու վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 13-ն է:
Նշվում է, որ հանձնաժողովի կողմից կընտրվեն մինչեւ հարյուր լավագույն գաղափարներ, որոնց մասնակիցները կծանոթանան Հայաստանին եւ երկրում գործող բիզնես միջավայրին:
Լավագույն թեկնածուների ընտրությունից հետո յուրաքանչյուր թիմից 2-ական մասնակից դեկտեմբերի 16-21-ը կհրավիրվի Դիլիջանի միջազգային դպրոց` ստարտափ ծրագրին մասնակցելու նպատակով: Դրա ավարտին մինչեւ 10 լավագույն թիմ կարժանանա պարգեւների, որոնք նրանց կհանձնվեն Հայաստան կամ Արցախ տեղափոխվելուց հետո:
Հաղթողները կստանան մինչեւ 15 միլիոն դրամ արժողությամբ դրամաշնորհ, ինչպես նաեւ իրավական եւ հարկային անվճար խորհրդատվություն, անդամակցություն FAST ստարտափ-ստուդիային` չորս ամիս շարունակ ամբողջական «քոուչինգի» ծրագրերից եւ աշխատանքային տարածքից օգտվելու հնարավորությամբ, «Impact Hub Yerevan» ընկերությունում ութ ամսվա փորձառնության հնարավորություն եւ այլն:

09:52 | 20.08.18 | News | 24192
Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia in close cooperation with the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) launches Neruzh programme for young entrepreneurs of Armenian descent who wish to bring their startup ideas and projects to Armenia.
People eligible to apply are Armenians aged 18-35 residing in Armenia for a period of 6 months maximum before submitting application. At least one (co)founder should be of Armenian descent. The target sectors of the programme will be agriculture, tourism, innovative technologies.
The details are available here. The application deadline is September 13.
It is noted that the screening committee will choose up to 100 best applications according to the eligibility requirements and selection criteria listed on the programme website. The participants will be introduced to Armenia and its business environment.
2 members from each selected startup/team will be invited to participate in the startup programme, which will take place on December 16-21 2018 at UWC, Dilijan. At the end of the startup programme a pitching event will be held, where up to 10 best teams will receive Innovation Grants and Ecosystem Awards once they settle in Armenia or Artsakh.
Each winning team will receive a grant of up to AMD 15 million, as well as legal and taxation consulting, membership in FAST Startup Studio for 4 months with full coaching programme and co-working space, 8-month Fellowship programme at Impact Hub Yerevan.