09:52 | 20.08.18 | Նորություններ | 24253
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ու Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) մեկնարկում են «ՆերՈւժ» ծրագիրը, որի նպատակն է սփյուռքի հայազգի երիտասարդ ձեռներեցներին հնարավորություն տալ ստարտափ սկսել Հայաստանում:
Ծրագրի իրականացմանն աջակցում են IDeA հիմնադրամը, Դիլիջանի միջազգային դպրոցը (UWC), Impact Hub Yerevan-ը եւ Հայ-ռուսական համալսարանը:
Մասնակցության համար կարող են դիմել 18-35 տարեկան, ազգությամբ հայ եւ մշտապես Հայաստանի սահմաններից դուրս բնակված կամ վերջին 6 ամսում ՀՀ տեղափոխված երիտասարդները: Ստարտափի հիմնադիրը կամ հիմնադիրներից առնվազն մեկը պետք է ազգությամբ հայ լինի:
Ծրագրի թիրախում լինելու են հետեւյալ ոլորտները՝ գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, նորարար տեխնոլոգիաներ: Մանրամասները հասանելի են այստեղ:
Դիմելու վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 13-ն է:
Նշվում է, որ հանձնաժողովի կողմից կընտրվեն մինչեւ հարյուր լավագույն գաղափարներ, որոնց մասնակիցները կծանոթանան Հայաստանին եւ երկրում գործող բիզնես միջավայրին:
Լավագույն թեկնածուների ընտրությունից հետո յուրաքանչյուր թիմից 2-ական մասնակից դեկտեմբերի 16-21-ը կհրավիրվի Դիլիջանի միջազգային դպրոց` ստարտափ ծրագրին մասնակցելու նպատակով: Դրա ավարտին մինչեւ 10 լավագույն թիմ կարժանանա պարգեւների, որոնք նրանց կհանձնվեն Հայաստան կամ Արցախ տեղափոխվելուց հետո:
Հաղթողները կստանան մինչեւ 15 միլիոն դրամ արժողությամբ դրամաշնորհ, ինչպես նաեւ իրավական եւ հարկային անվճար խորհրդատվություն, անդամակցություն FAST ստարտափ-ստուդիային` չորս ամիս շարունակ ամբողջական «քոուչինգի» ծրագրերից եւ աշխատանքային տարածքից օգտվելու հնարավորությամբ, «Impact Hub Yerevan» ընկերությունում ութ ամսվա փորձառնության հնարավորություն եւ այլն:

09:52 | 20.08.18 | Новости | 24255
Министерство диаспоры Армении и Научно-технологический фонд Армении (FAST) запускают программу «НерУж», целью которой является предоставить возможность молодым предпринимателям из диаспоры начать стартап в Армении.
Реализации программы содействуют фонд IDeA, международная школа Дилижана (UWC), Impact Hub Yerevan и Российско-Армянский университет.
Для участия могут обратиться молодые люди в возврате 18-35 лет, армяне по национальности, проживающие за пределами Армении или находящиеся в Армении не дольше 6 месяцев. Как минимум один из учредителей проекта должен иметь армянское происхождение. Целевыми секторами программы будут сельское хозяйство, туризм, инновационные технологии.
Подробности доступны здесь. Крайний срок подачи заявок – 13 сентября.
Отмечается, что комитет по оценке проектов выберет до 100 лучших работ, участники которых ознакомятся с Арменией и ее бизнес-средой.
После выбора лучших команд-кандидатов 2 человека от каждой команды будут приглашены в Дилижан с 16 по 21 декабря 2018 года в колледж UWC для участия в стартап-программе. После стартап-программы 10 лучших команд будут объявлены победителями и получат в награды – инновационные гранты и награды развития экосистемы после переезда их членов в Армению или в Арцах.
Каждая команда-победитель получит грант в размере до 15 миллионов драмов, а также бесплатные юридические и налоговые консультации, членство в стартап-студии фонда FAST на протяжении четырех месяцев с «коучинг-программой» и доступом к рабочему пространству, стажировку в Impact Hub Yerevan в течение последующих 8 месяцев и т.д.