12:02 | 26.12.18 | Նորություններ | 23708
Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը կարծում է, ինտերկոնեկտի բարձր գինը խոչընդոտում է Հայաստանում մոբայլ կապի շուկայի զարգացումը:
«Իմ կարծիքով, գոլություն ունի մի խնդիր, որի պատճառով մեր շուկան դանդաղ է զարգանում՝ վերջինիս մոբայլ մասով: Դա ինտերկոնեկտի գինն է, որը միմյանց վճարում են օպերատորները՝ իրար ցանցեր զանգերի դիմաց: Այսօր Հայաստանում դա արժի 8.4 դրամ՝ 1 րոպեի համար, ինչը շատ թանկ է: Այդ պատճառով ստեղծվում է իրավիճակ, երբ ողջ աշխարհի շուրջ 40 օպերատորի ցանցեր կարող ենք զանգել ավելի էժան գնով, քան հայկական մյուս երկու մոբայլ օպերատորների համարներին: Դա հանգեցնում է նրան, որ մեր ընկերությունը չի կարողանում բաժանորդներին տրամադրել շատ րոպեներ՝ այլ օպերատորներին զանգեր կատարելու համար, ինչպես դա արվում է Եվրոպայում կամ ԱՄՆ-ում, որտեղ օպերատորները նման զանգերի համար տալիս են 10-20 հազ. րոպե՝ մեկ ամսվա կտրվածքով»,- ընդգծել է Հայկ Եսայանը՝ «Գոլոս Արմենիի»-ն տված հարցազրույցում:
Նա ընդգծել է, որ ինտերկոնեկտի գինը հաստատում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը՝ բոլոր երեք մոբայլ օպերատորների համաձայնությամբ:
«Օպերատորներից մեկը դեմ է գնի կտրուկ իջեցմանը: Ճիշտ է, հունվարի 1-ից ինտերկոնեկտի գինը Հայաստանում կիջնի մինչեւ 7,4 դրամ, սակայն, մեծ հաշվով, դա չի փոխում շուկայում առկա դրությունը: Մենք կարծում ենք, որ փոխադարձ զանգերի արժեքն ընդհանրապես պետք է կազմի 0 դրամ: 4G տեխնոլոգիայի շնորհիվ, մենք կարող ենք տրամադրել զանգերի 10 հազ. անգամ ավելի շատ ծավալ, քան 2G-ի դեպքում: Եվ հիմա ստացվում է, որ ինտերկոնեկտի գնի պատճառով ձայնային ծառայություններ մատուցելու մեր հնարավորությունների միայն 1%-ն է օգտագործվում: Կարծում եմ, այս հարցի առնչությամբ մենք պետք է հասնենք սկզբունքորեն այլ որոշման»,- նշել է Ucom-ի գործադիր տնօրենը:
Հայկ Եսայանը նաեւ ընդգծել է, որ Ucom-ում աճում է մեկ բջջային բաժանորդից ստացված միջին ամսական եկամուտը (ARPU):
«Դա նշանակում է, որ Ucom-ի բաժանորդներն ավելի շատ ծառայություններից են օգտվում, քան նախկինում: Եվ դա ամենակարեւորն է: Այսինքն՝ մեր բաժանորդները հասկանում են, որ Ucom-ի ծառայություններն իսկապես լավն են: Իսկապես՝ եթե նայենք բջջային եւ ֆիքսված ինտերնետի միջին արագության ցանցին, ապա այդ ցուցանիշով մենք արդեն երկրորդ տարին է՝ ինչ առաջատար ենք»,- հավելել է Ucom-ի գլխավոր տնօրենը:

12:02 | 26.12.18 | Новости | 22379
Гендиректор Ucom Айк Есаян считает, что высокая цена на интерконнет сдерживаает развитие рынка мобильной связи в Армении.
«На мой взгляд, существует один вопрос, из-за которого наш рынок медленно развивается в ее мобильной части - это цена интерконнекта, которую операторы платят друг другу за звонки на их сети. Сейчас в Армении он равен 8,4 драма за минуту, что очень много. Из-за этого сложилась ситуация, когда более чем 40 операторам во всем мире нам можно звонить дешевле, чем на номера двух других армянских операторов. Это приводит к тому, что наша компания не может предоставлять абонентам много минут на звонки другим операторам, как это делается в Европе и Америке, где операторы дают по 10-20 тысяч минут в месяц», - сказал Айк Есаян в интервью «Голос Армении».
Он отметил, что цену на интерконнект устанавливает Комиссия по регулированию общественных услуг Армении при согласии всех трех мобильных операторов.
«Один из операторов против резкого снижения цены. Правда, с 1 января стоимость интерконнекта в Армении снижается до 7,4 драма, но по большому счету это не меняет ситуации на рынке. Мы думаем, что стоимость взаимных звонков вообще должна составить 0 драмов. По технологии 4G мы можем давать объемы звонков в 10 тысяч раз больше, чем при 2G. И сейчас получается, что из-за стоимости интерконнекта используется всего 1% наших возможностей в предоставлении голосовых услуг. Думаю, что по этому вопросу мы должны достигнуть принципиально другого решения», - отметил глава Ucom.
Айк Есаян также отметил, что «у нас сейчас растет ARPU».
«Это означает, что абоненты Ucom используют больше услуг, чем раньше. И это самое главное! То есть наши абоненты понимают, что услуги Ucom реально хорошие. И на самом деле: если посмотреть сетку усредненной скорости мобильного и фиксированного интернета, то вот уже второй год мы являемся лидерами по этому показателю», - сказал гендиректор Ucom.