12:27 | 26.02.19 | Նորություններ | 12491
Ամփոփվել են փետրվարի 22-24-ին Երեւանի պետական համալսարանում կայացած Startup Boost Weekend Vol4 միջոցառման արդյունքները:
Նախաձեռնությանը մասնակցել է 120 ուսանող՝ 5 երկրից, որոնք ներկայացնում էին հայաստանյան եւ արտասահմանյան 15 ուսումնական կենտրոններ:
Երեք օրերի ընթացքում ձեւավորվել են 14 թիմեր, որոնք երրորդ օրվա ավարտին ներկայացրել են իրենց գաղափարները ժյուրիին։ Հաղթող թիմերն են՝
ARD Music – երաժշտություն գեներացնող հարթակ, որն օգնում է երիտասարդ վիդեո բլոգերներին եւ գեյմերներին գեներացնել իրենց անհատականությունը բնորոշող երաժշտություն։
Hush – անոնիմ գնումների եւ առաքման համակարգ՝ խիստ անձնական իրերի համար, որն օգտագործում է սմարթ կոնտրակներ եւ գոյություն ունեցող համակարգեր։
Vityuu – վիրտուալ իրականության հավելված, որն օգնում է ֆոբիա ունեցող մարդկանց հաղթահարել իրենց հոգեբանական խնդիրները՝ խաղերի եւ թերապիայի միջոցով։
Startup Boost Weekend Vol4-ի մասնակիցները մրցանակներ են ստացել աջակից կազմակերպություններից:
«Ռոստելեկոմ» Հայաստանը տրամադրել է €500, €350 եւ €200 եվրոյին համարժեք գումարային մրցանակ 1-ին, 2րդ եւ 3րդ տեղերի համար համապատասխան, ինչպես նաեւ ստարտափի զարգացմանը նպաստող գրքեր։
BlockTeck Armenia Incubator-ը Hush թիմին ընդունել է իր ինկուբացիոն ծրագիր:
ANEL-ի կողմից ընտրվել է PubMe (մոբայլ հավելված, որը թույլ է տալիս ստուգել փաբերի ծանրաբեռնվածության աստիճանը, գտնել միջոցառումներ մոտակայքում եւ փաբերում անակնկալներ պատրաստել ընկերների համար) թիմը՝ մասնակցելու INNOCENS ծրագրի վերջնական փիչինգի մրցույթին, որի արդյունքում թիմը կարող է ստանալ Իսպանիա մեկնելու հնարավորություն՝ ERASMUS+ ծրագրի շրջանակում հաջորդ փուլին մասնակցելու նպատակով։
10Web.io-ի կողմից լավագույն 3 թիմերը ստացել են ընկերության ծառայություններին մեկ տարվա բաժանորդագրություն:
Hero House-ը Hush թիմին տրամադրել է մեկ ամիս Hero House-ի գրադարանից օգտվելու հնարավորություն։
PCAT-ն լավագույն 3 թիմերին տրամադրել է անվճար հաշվապահական եւ հարկային հաշվառման վարում՝ մինչեւ առաջին գործարք։
Startup Boost Weekend Vol4-ը 54-ժամյա միջոցառում է՝ միտված ձեռնարկատիրական մտածելակերպի տարածման խթանմանն ուսանողների շրջանում:
Այն կազմակերպում է Catalyst հիմնադրամը՝ համագործակցելով ԵՊՀ Ձեռներեցության զարգացման կենտրոնի, «Բրիջ» ստարտափի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների ինովացիոն ինկուբատորի եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ:
Մրցույթն իրականացվում է Եվրոպական միության եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության (BMZ) կողմից համաֆինանսավորվող եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (EU-SMEDA) ծրագրի շրջանակում։
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագիրը Եվրոպական Միության EU4Business եւ EU4Innovation նախաձեռնությունների մաս է:

12:27 | 26.02.19 | News | 12524
The organizers of Startup Boost Weekend Vol4 have summed up the results of the event held in Yerevan on February 22-24.
120 students from 5 different countries participated in the event, representing 15 educational institutions, among which are Armenian universities as well as EM Normandie (French Business School), UWC India, and SciencesPo (university in the social sciences, France).
14 teams formed and pitched their ideas to the panel of experienced entrepreneurs. Top 3 teams are:
ARD Music - smart music composer that helps young vloggers and gamers to solve the issue of finding music by generating personalized soundtracks based on their daily activities.
Hush - a completely anonymous purchase and delivery system for sensitive products using pre-existing frameworks and smart contracts.
Vityuu - a Virtual Reality application that helps people with phobias to overcome their psychological problems through gaming and therapy.
Startup Boost Weekend Vol4 participants received prizes from the event’s partner companies.
Rostelecom Armenia gave cash prizes in the amount of EUR 500, EUR 350 and EUR 200 to the1st, 2nd and 3rd winners accordingly, as well as books facilitating startup development.
BlockTeck Armenia Incubator selected Hush team to participate in their incubation program.
ANEL selected PubMe (a mobile application for real-time tracking of the availability of pubs, which helps find events nearby and prepare surprises for friends at pubs) team to directly pitch the idea at local final pitch competition and have a possibility to continue the competition in Spain within the ERASMUS+ INNOCENS project.
10Web.io provided to the winning teams a 1-year free subscription for their services to build and host WordPress website in minutes.
Hero House provided access to Hero House Library for one month to Hush team.
PCAT provided top three teams with free consulting and accounting until the first sale.
EU-SMEDA project awarded the most active participants with books.
Startup Boost Weekend Vol4 is a 54-hours event to promote entrepreneurial thinking among students.
It is organized by Catalyst Foundation in collaboration with YSU Entrepreneurship development center (EDC), Breedge startup, Armenian National Engineering Laboratories Innovation Incubator (National Polytechnic University of Armenia) and Entrepreneurship and Product Innovation Center (American University of Armenia).
The event is co-funded by the EU and German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), in the framework of Support to SME Development in Armenia Project (EU-SMEDA) that is supported by GIZ.