Նարինե Դանեղյանը զրուցում է Լորան Սիգնորետի հետ
Օրերս Հայաստան էր այցելել Մայքրոսոֆթ ընկերության՝ Եվրոպայի, Միջին Ասիայի եւ Աֆրիկայի ծրագրային ապահովման կառավարման եւ վերահսկողության ղեկավար Լորան Սիգնորետը, ով հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ պետական եւ հասարակական սեկտորի ղեկավարների հետ, ներկայացրել թվային փոխակերպման լավագույն պրակտիկաները, մասնավորապես Մայքրոսոֆթի փորձը այդ տիրույթում, քննարկել ընդհանուր համագործակցության հնարավորությունները։
Itel.am-ը զրուցել է Լորան Սիգնորետի հետ:
- Երկու տարի առաջ մեր զրույցի ընթացքում նշել էիք, որ Հայաստանում մտահոգիչ է ցանցահենության բարձր մակարդակը, եւ որ այդ խնդիրը լուծելու համար հարկավոր է պետական եւ մասնավոր հատվածների (կորպորոցիաներ, ստարտափներ) միջեւ համագործակցության հաստատում: Արդյոք սա մնո՞ւմ է մարտահրավեր Հայաստանի համար:
- Չեմ կարծում, որ էապես ինչ-որ բան է փոխվել: Հնարավոր է, որ երկրում առկա էին ավելի կարեւոր բաներ, որոնց մասին պետք էր անհանգստանալ: Բայց հիմա, երբ խնդիրները լուծվել են, գուցե ճիշտ է անդրադառնալ կիբեռանվտանգությանը:
Որեւէ մեկն ապահովագրված չէ կիբեռհարձակումներից: Վտանգը միայն այն «վատ տղաները» չեն, որոնք փորձում են տվյալներ գողանալ, այլեւ պետությունների փոխադարձ պայքարը: Այսօր սառը պատերազմը տեղափոխվում է կիբեռ տարածք: Յուրաքանչյուր երկիր պետք է ուշադրություն դարձնի այս հարցերին:
Ֆինանսների, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի ոլորտները չափազանց շատ են հարձակման ենթարկվում:
Յուրաքանչյուր կառավարություն պետք է ուշադրություն դարձնի այս հարցին: Այն երկիրը, որը դա չի անի, կամ կանի ոչ հաճախ, հավանաբար ավելի մեծ վնասներ կկրի: ԵՄ-ում, օրինակ, առկա են կիբեռանվտանգությանն ու տվյալների պաշպանությանն (GDPR) առնչվող մի շարք օրենքներ եւ կանոնակարգեր: Հայաստանում նման օրենքներ չկան: Հավանաբար, իմ խորհուրդը ՀՀ կառավարությանը կլիներ պարզել, թե որոնք են աշխարհում կիբեռանվտանգությանն ու տվյալների պաշպանությանն առնչվող բարձր ստանդարտները եւ համեմատելով՝ հասկանալ, թե Հայաստանը դրանց համեմատ ինչ դիրքերում է գտնվում: Եթե ավելի ցածր դիրքում է, ապա պետք է հասկանալ, թե ինչպես բարձրացնել անվտանգության, գաղտնիության, տվյալների հսկողության ստանդարտները:
- Մեր վերջին զրույցի ընթացքում նշել էիք, որ աշխարհի թվայնացումը խոշոր հնարավորություն է, եւ միաժամանակ՝ խոշոր մարտահրավեր: Արդյոք ներկայում այդ գործընթացն ավելի շատ դրակա՞ն, թե՞ բացասական ռիսկեր է պարունակում:
- Աշխարհը գնում է դեպի թվայնացում, եւ այսօր մեր բոլոր քայլերը թվային են:
Թվային տարածքում առկա են մեծ քանակությամբ անձնական տվյալներ: Իհարկե, դա ավելի հեշտ է դարձնում կապերի հաստատումն ու տեղեկատվության ստացումը: Դա, օրինակ, բիզնեսներին տալիս է մեծ քանակությամբ հնարավորություններ: Բայց վտանգը, որ գալիս է դրա հետ մեկտեղ, այն է, որ պետք է կարողանաս կառավարել այդ ողջ գործընթացը: Այսօր կիբեռհարձակումների մեծ հնարավորություններ կան, քանի որ խելացի հաքերների համար համակարգեր կոտրելու լավագույն ժամանակն է:
Թվայնացումը տալիս է տվյալների վերահսկողության հնարավորություններ եւ պատասխանատվություն:
Վերջին 2 տարիներին ամպային ծառայությունները, որոնք ավելի անվտանգ են, շատ են զարգացել: Այս ծառայությունները թույլ են տալիս ունենալ անվտանգության ամենաբարձր ստանդարտներ: Օրինակ, Microsoft Azur ամպային ծառայությունը համապատասխանում է ազգային բոլոր ստանդարտներին: Այնպես որ, եթե ամպային ծառայություն գնեք վստահելի պրովայդերից, ինչպես Microsoft-ն է, կարող եք վստահ լինել, որ ձեր անվտանգությունը բարձր մակարդակի է:
- 2018թ. կիբեռհարձակումների քանակի եւ գողացված տվյալների առումով հատկանշական տարի էր: Արդյոք հարձակումների քանակի ավելացումը պայմանավորվա՞ծ է նրանով, որ հարձակվողներն են տարեցտարի դառնում ավելի խելացի, թե՞ պաշտպանական կողմն է գնալով թուլանում:
- Պետք է դիտարկել երկու տեսակի հաքերների:
Առաջինը հանցագործ կազմակերպություններն են, որոնք հարձակում են իրականացնում գումար կորզելու նպատակով:
Մյուսն այն հաքերների խմբերն են, որոնք փորձում են հարձակման միջոցով իշխանություն ձեռք բերել, համակարգեր վնասել: Նրանք մեծ հնարավորություն ունեն հասնելու իրենց նպատակին, որովհետեւ այսօր ամեն ինչ թվային է: Եվ որքան այդ գործընթացն ավելի է թվայնացվում, այնքան ավելի շատ հնարավորություններ են ստեղծվում հաքերների համար: Ընդհանրապես, թվայնացումը հաքերների համար ավելի շատ հնարավորություններ առաջացրեց: Այնպես որ, թե կազմակերպությունները, թե անհատներն ունեն պաշտպանության կարիք:
- Առաջիկա տարում ի՞նչ պլաններ ունի Microsoft-ը՝ կապված Հայաստանի հետ:
- Մեր հայաստանյան գրասենյակում հիանալի թիմ է աշխատում: Սերտ համագործակցում ենք տեղական էկոհամակարգի հետ: Կառավարության հետ քննարկում ենք, թե այն ինչպես վերջինս կարող է կառուցել նոր ՏՏ ենթակառուցվածքներ, եւ ինչպես մենք կարող ենք օգնել այդ հարցում: Մեր ներդրումները տարածաշրջանում եւ Հայաստանում շատ կայուն են:
Կարծում եմ՝ Հայաստանում առկա են լուրջ հնարավորություններ: Հայաստանը դինամիկ երկիր է, այստեղ կա ինժեներական մշակույթ: Համոզված եմ, որ նոր սերունդը առաջ կմղի Հայաստանում թվայնացման գաղափարը:

Narine Daneghyan talks to Laurent Signoret
Itel.am talked to Laurent Signoret, Software Asset Management and Compliance Director of Microsoft, who had meetings with leaders of Armenian public and private sector, introduced best practices of digital transformation, particularly, Microsoft’s experience in that sector, and discussed opportunities of cooperation.
During our talk 2 years ago you mentioned that cyber-attack rate in Armenia is concerning, as it is rather a high indicator. Partnership between public and private (corporations, startups) sectors is necessary to solve these issues. Do you think this is still a challenge for Armenia?
I don’t think anything has deeply changed. Probably you had some bigger things to worry about, but now when things are settled, it’s probably time to look at cyber security.
No one is safe from cyber-attacks. It’s not only bad guys trying to steal the credentials, but also states against states. The cold war moves to the cyber space. Every country should pay attention to those issues.
Financial sector, energy, communications, transport, etc. are areas that are often under attack.
Every government should pay attention to this. Countries that haven’t done this or do this randomly are probably more vulnerable. In EU, for example, there are some rules and regulations on cyber security, data protection (GDPR). Here it doesn’t really exist. Maybe an advice for the Armenian government would be to observe what the highest standards across the world are and just evaluate where they don’t comply with those standards. If theirs are lower as compared to those standards, then they should think about how to raise the standards of security, privacy, data control, etc.
During our last talk you noted that digitalization of the world is a huge opportunity and a huge challenge at the same time. Currently, does digitalization mostly contain positive or negative risks?
The world has gone digital and everything you do is digitalized today.
There is a lot of personal data in the digital space. Of course, it makes it easier to connect and find information. It gives a lot of opportunities to the businesses. But also the threat that comes with it is that you need to control all that process. There is a huge opportunity of cyber-attacks today because if you are smart and want to hack a system, it’s the best time for it now.
Digitalization comes with possibilities and responsibilities to control your data.
Over the last 2 years the cloud services, which are more secure, have developed a lot. With those services we have the highest standard of security. Microsoft Azur cloud service, for example, complies with all national standards globally. So if you buy a cloud service from a trusted provider like Microsoft, you know that your security is high.
2018 was a significant year in terms of the amount of online attacks and data theft of all kinds. Do you think this happened because cyber attackers grew smarter or the defense against them grew weaker?
In my opinion, there are two types of hackers: criminal organizations, which are here to get money as a result of the attack, and hackers trying to get control, disrupt systems.
They have a big opportunity to reach their aim as everything today is digital. And the more it is getting digital, the more opportunities for hackers arise. More opportunities for hackers come with digitalization. Everyone, organizations and individuals alike, need to be protected.
What plans does Microsoft have for Armenia for the next year?
There is a great team working here and we are very much connected with the local ecosystem, government. We are talking to the new government on how they shall look at their new IT infrastructure and how we can help. Our investments are steady in the region and in the country.
I think there are great opportunities in Armenia. Armenia is a dynamic country, there is a culture of engineering. The new generation will push the idea of digitalization in the country.