16:25 | 01.04.19 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 33543
AFS (Advanced Filtering Systems) ստարտափն արյան եւ այլ հեղուկների ֆիլտրման նորարարական տեխնոլոգիա է մշակում:
«Սարքի միջով հոսող հեղուկների մեջ 1-30 մկմ չափերով մասնիկները ճանաչվում են պատկերի ճանաչման ալգորիթմով եւ հատուկ MEMS ղեկավարվող ֆիլտրի միջոցով առանձնացվում եւ հավաքվում են տարբեր անոթների մեջ: Առանձնացված մասնիկները այնուհետ կարող են ուղարկվել հետագա ախտորոշման կամ օգտագործվել բազմաթիվ այլ նպատակներով: Սարքավորումը կարող է օգտագործվել նաեւ հեղուկը կամ արյունը որոշակի անցանկալի մասնիկներից մաքրելու համար»,- պատմել է ստարտափի համահիմնադիր Արա Թառումյանը:
Նրա խոսքով, իրենց մշակած տեխնոլոգիան առանձնանում է շուկայական ցածր արժեքով, ինչպես նաեւ ունիվերսալությամբ: Թիրախում բժշկական լաբորատորիաներն են, հետագայում նաեւ հիվանդանոցները:
Armenia Startup Academy-ի աքսելերացիոն ծրագրին մասնակցությունը ստարտափին
հնարավորություն է տվել լրացնել գիտելիքները տարբեր բնագավառներում, ինչպիսիք են վաճառքները, մարքեթինգը, վենչուրային ներդրումները: Թիմը նաեւ կարեւորում է համախոհների ու այլ ստարտափների հետ բազմաթիվ նոր ծանոթությունները, նեթվորքինգը:

AFS (Advanced Filtering Systems) develops an innovative technology for filtration of blood and other liquids.
“The particles of 1-30 micrometers in the liquids flowing through the equipment are detected with the help of image processing algorithm, then separated and collected in different vessels with MEMS filter. The separated particles can be sent for further diagnostics or used for many other purposes. The equipment can also be applied for purifying blood or other liquids from undesirable particles,” the startup’s co-founder Ara Tarumyan said.
According to him, their technology is special with its low market value, as well as its universality. The startup will target medical laboratories and later hospitals.
The participation in Armenia Startup Academy gave the team the chance to hone their skills in different sectors such as sales, marketing and venture investments. The team also attaches importance to the new acquaintances and networking opportunities with supporters and other startups.