11:02 | 27.05.19 | Նորություններ | 10629
Վերջերս Երեւանում կայացել է 2019թ. ընթացքում ոչ ֆինանսական ընկերության՝ Ucom-ի կողմից իրականացված պարտատոմսերի առաջին թողարկումն ազդարարող միջոցառումը, որին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը եւ Հայաստանի գործարար աշխարհի մի շարք ներկայացուցիչներ։
«Սա նոր սկիզբ է ավելի լավ ֆինանսական շուկա ունենալու մեր ընկերության եւ մյուս ընկերությունների համար, որոնք կարող են այսպիսով ֆինանսական միջոցներ ներգրավել եւ նոր տնտեսական աճ ունենալ։ Վստահ եմ, որ մեր ընկերության կողմից թողարկված պարտատոմսերն ավելի արագ կգտնեն իրենց գնորդներին, քան մենք պատկերացնում ենք։ Պարտատոմսերի վաճառքից ստացված գումարն ուղղվելու է մեր ընկերությունում կապիտալ ներդրումներ իրականացնելու եւ Software as a Service (ծրագրային հավելվածները որպես ծառայություն) ռազմավարական ուղղությունը զարգացնելու համար»,- ասել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Պարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմում է $5 մլն՝ 7,5% տարեկան եկամտաբերությամբ եւ 250 մլն ՀՀ դրամ՝ 11% տարեկան եկամտաբերությամբ։ 36 ամիս մարման ժամկետով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են «Արմենբրոկ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջոցով 2019թ․ մայիսի 16-ից հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում։
«Տեւական դադարից հետո առաջին դեպքն է, երբ ոչ ֆինանսական ընկերությունը հանդես է գալիս թողարկմամբ, եւ դա մենք շատ կարեւորում ենք։ Սա համահունչ է նաեւ կառավարության ռազմավարությանը։ Այս պարտատոմսերի թողարկումը լավ հնարավորություն է ընկերության համար ստուգելու միջավայրը, հասկանալու ներդրողների տեսակետը, որից հետո կարող են ավելի մեծ քայլ իրականացնել, համենայն դեպս մենք այդ ակնկալիքն ունենք։
Հուսամ, որ այս օրինակը վարակիչ կլինի մյուս ընկերությունների համար, ճիշտ մրցակցություն կձեւավորվի շուկայում, ներդրողներն ավելի կակտիվանան։ Իսկ դրանք աշխարհում մի քանի տրիլիոն ընկերություններից ավելի են, որ պատրաստ են ներդրումներ իրականացնել մեր երկրի նման երկրներում ու այսպիսի բարձր տոկոսադրույքներով պարտատոմսեր ձեռք բերել։ Որպես Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչ ես համարում եմ, որ անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքները կան եւ՛ տեղական, եւ՛ միջազգային թողարկումներ իրականացնելու համար։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել ավելի մեծ գաղափարների իրագործման հարցում»,- նշել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը։
Միջոցառման ընթացքում ընդգծվել է, որ Ucom պարտատոմսերի թողարկումը շահավետ է բոլոր կողմերի՝ թողարկողի, ներդրողների, տեղաբաշխողի, նաեւ պետության համար, ինչպես արժեթղթերի շուկայի կայացման, այնպես էլ տնտեսության առաջխաղացման տեսանկյունից։
«Պարտատոմսերի այսպիսի թողարկումներն աշխուժացնում եւ զարգացնում են արժեթղթերի շուկան եւ տնտեսությունը, քանի որ խնայողություններն ուղղակիորեն հոսում են դեպի տնտեսության իրական հատված։ Թողարկող ընկերությունը փաստացի դառնում է ավելի թափանցիկ ու հաշվետու եւ սկսում է իր եկամտով կիսվել իր հաճախորդների հետ»,- ասել է «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերության գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը։
Գործարար աշխարհի ներկայացուցիչները կարեւորել են նաեւ ներդրումային բանկերի ներգրավվածությունը կապիտալի շուկայի զարգացման գործում՝ դրա հիմնաքարը համարելով օրգանական աճը։
«Վերջապես գտնվեց ընկերություն, որը փորձեց ներդրումներ ներգրավել հանրությունից, ինչը անչափ ոգեւորիչ է։ Հուսով եմ, որ Ucom-ի կողմից իրականացված պարտատոմսերի թողարկումը կլինի ընդօրինակելի։ Մոտակա մեկ տարվա ընթացքում լիահույս եմ, որ շրջանառության մեջ կունենանք նոր թողարկումներ նաեւ այլ ընկերությունների կողմից։ Եթե 2015 թվականին ունեինք տասից քիչ նոր թողարկումներ որոնք ցուցակվում էին բորսայում, այժմ յուրաքանչյուր տարի ավելի քան 30 պարտատոմսեր են թողարկվում։ Եթե 2016 թվականին ունեինք ընդամենը 13 մլն ԱՄՆ դոլարի թողարկում, ապա 2017 եւ 2018 թվականներին թողարկումների սահմանաչափը գերազանցում է 150 մլն ԱՄՆ դոլարի շեմը։ Այս պահին ունենք 300 մլն դոլարին համարժեք անվանական արժեքով կորպորատիվ պարտատոմսեր, իսկ պետական պարտատոմսերն անցնում են 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի շեմը։ Այսինքն աճի դինամիկան կա, եւ ամենաոգեւորիչ խթաններից մեկն այս տարվա առաջին ոչ ֆինանսական կառույցի կողմից իրականացված թողարկումն է»,- ասել է Հայաստանի Ֆոնդային բորսայի տնօրեն Հայկ Եգանյանը։

11:02 | 27.05.19 | Новости | 10714
На днях состоялось мероприятие, приуроченное к выпуску первого транша облигаций нефинансовой компании Ucom, на котором присутствовали вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян, заместитель председателя Центрального банка РА Нерсес Ерицян и ряд представителей армянского бизнес-сообщества.
«Это новое начало для улучшения состояния финансового рынка как для нашей, так и для других компаний, которые могут таким образом привлекать финансовые ресурсы и обеспечить новый экономический рост. Уверен, что облигации, выпущенные нашей компанией, найдут своих покупателей быстрее, чем мы ожидаем. Сумма, полученная от продажи облигаций, будет направлена на капитальные вложения со стороны нашей компании и на развитие стратегического направления Software as a Service (программное обеспечение в качестве услуги)», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Объем выпуска облигаций составляет 5 млн долларов США с годовой доходностью в 7,5% и 250 млн драмов РА с годовой доходностью в 11%. Номинальные купонные облигации со сроком погашения в 36 месяцев будут размещены через открытое акционерное общество «Арменброк» в период с 16 мая по 15 июля 2019 года.
«Впервые после долгой паузы нефинансовая компания выпускает облигации, и мы придаем этому крайне важное значение. Это совпадает также со стратегией правительства. Выпуск данных облигаций является хорошей возможностью для компании «прощупать» рынок, понять точку зрения инвесторов, после чего она сможет пойти на более весомый шаг, по крайней мере, мы на это рассчитываем. Надеюсь, этот пример станет заразительным и для других компаний, на рынке создастся правильная конкуренция, инвесторы станут более активными в своих действиях. А это свыше нескольких триллионов компаний в мире, готовых инвестировать в такие страны, как наша, и приобретать облигации по таким высоким процентным ставкам. Как представитель Центрального банка я считаю, что есть вся необходимая инфраструктура для осуществления как местных, так и международных выпусков. Мы готовы поддержать и в реализации более крупных начинаний», - отметил заместитель председателя Центрального банка Республики Армения Нерсес Ерицян.
В ходе мероприятия было подчеркнуто, что выпуск облигаций Ucom выгоден для всех заинтересованных сторон: выпускающей компании, инвесторов, андеррайтера, а также для государства, как для развития рынка ценных бумаг, так и для продвижения экономики.
«Такой выпуск облигаций оживляет и развивает рынок ценных бумаг и экономику, поскольку сбережения направляются непосредственно в реальный сектор экономики. Выпускающая компания фактически становится более прозрачной и подотчетной и начинает делиться своими доходами со своими же клиентами», - отметил генеральный директор инвестиционной компании «Арменброк» Арам Кайфаджян.
Представители бизнес-сообщества также подчеркнули важность вовлеченности инвестиционных банков в развитии рынка капитала, считая органический рост его краеугольным камнем.
«Наконец-таки появилась компания, попытавшаяся привлечь общественные инвестиции, что невероятно воодушевляет. Надеюсь, что выпуск облигаций Ucom станет образцовым. Я полон надежд, что в течение ближайшего года в оборот войдут новые выпуски и от других компаний. Если в 2015 году у нас было менее десятка новых выпусков, котирующихся на бирже, то сейчас каждый год выпускается свыше 30 облигаций. Если в 2016 году у нас были выпуски всего на 13 миллионов долларов США, то в 2017-ом и 2018-ом годах выпуски превысили порог в 150 миллионов долларов США. В настоящее время у нас имеются корпоративные облигации с номинальной стоимостью в 300 миллионов долларов США, а государственные облигации превышают порог 1 миллиарда долларов США. То есть наблюдается динамика роста, и одним из самых вдохновляющих стимулов является выпуск со стороны именно нефинансовой организации», - отметил директор Армянской фондовой биржи Айк Еганян.
Добавим, что бюллетень публичного размещения облигаций был зарегистрирован Центральным банком Армении.