ԱՄՆ Ազգային անվտանգության նախկին աշխատակից, փորձագետ Ռիչարդ Քլարքը կմիանա Երեւանում հոկտեմբերի 6-9-ին անցկացվող WCIT 2019 ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ որպես հիմնական բանախոս:
Քլարքը ելույթ կունենա «Պաշտպանություն, տեղեկատվություն եւ կիբեռպատերազմ ապատեղեկատվության դարում» պանելային քննարկմանը, որը կուսումնասիրի, թե հետախուզական եւ ՏՏ ինչպիսի հնարավորություններ են անհրաժեշտ մարտավարական եւ ռազմավարական ապատեղեկատվության դարում՝ կիբերպատերազմներին դիմակայելու համար: Պանելային քննարկումը կհամակարգի «Defense & Aerospace Report»-ի խմբագիր Վագո Մուրադյանը:
Ռիչարդ Քլարքը կմասնակցի նաեւ «Սեւ կարապ» պանելային նիստին, որտեղ տեսակետներ կհնչեն նաեւ խափանումների եւ «սեւ կարապի» իրադարձությունների պատճառով առաջացած ողբերգական ձախողումների նկատմամբ կայուն, տեխնոլոգիական համակարգերի կառուցման շուրջ: «Marsh & McLennan» ընկերությունների գլխավոր խորհրդի գործադիր փոխտնօրեն Պիտեր Բեշարը կլինի նիստի հիմնական բանախոս եւ համակարգող:
Ռիչարդ Քլարքը միջազգային ճանաչում ունեցող ազգային անվտանգության փորձագետ եւ հեղինակ է, որին կոչում են Ամերիկայի «կիբեր ցար» եւ «հակաահաբեկչական ցար»։ Նա աշխատել է Սպիտակ տանը՝ ԱՄՆ երեք նախագահների օրոք: 2001թ. սեպտեմբերի 11-ին ազգային ճգնաժամային կառավարիչն էր, այսօր կորպորատիվ անվտանգության ռիսկերի եւ կիբերանվտանգության խորհրդական է: Նա 9 գրքի հեղինակ է, որից մեկը՝ բեսթսելեր՝«Against all enemies»։
Ռիչարդ Քլարքը զբաղեցրել է հետախուզության եւ հակաահաբեկչության գծով խորհրդականի պաշտոնը՝ Ռոնալդ Ռեյգանի, Քորջ Վ. Բուշի եւ Բիլլ Քլինթոնի վարչակազմերում: 1998 թվականից ծառայել է ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում՝ որպես Անվտանգության, ենթակառուցվածքների պաշտպանության եւ հակաահաբեկչության հարցերով ազգային համակարգող:
Ներկայում Ռիչարդ Քլարքը նախագահում է Մերձավորարեւելյան ինստիտուտի կառավարման խորհուրդը: Նա նաեւ ABC News-ի քաղաքական եւ անվտանգության հարցերով խորհրդական է, դասավանդում է Հարվարդի համալսարանի՝ Ջոն Քենեդու կառավարման դպրոցում:

12:07 | 25.09.19 | News | 5503
WCIT announced today that national and homeland security expert Richard A. Clarke will be a special keynote speaker and panelist at the World Congress on Information Technology (WCIT 2019).
Mr. Clarke will be the special keynote speaker and a panelist at a session called “Defense, Information and Cyber Warfare in an Age of Disinformation” which will examine what intelligence, information technology and cyber warfare capabilities are needed in an age of sophisticated tactical and strategic disinformation that operates not just in the military space but increasingly in the political, economic and social spaces as well. The panel will be moderated by Vago Muradian, editor of Defense & Aerospace Report.
Mr. Clarke will also be a panelist at a session called “Black Swan” which will explore critical infrastructure risk in a world of sudden, unseeable and unforeseeable threats, and how to build fault-tolerant technological and human systems that can withstand or help recover from catastrophic failures caused by “black swan” events. Peter J. Beshar, Executive Vice President and General Counsel of the Marsh & McLennan Companies, will be the special keynote speaker and moderator of that session.
Richard Clarke is an internationally renowned national security expert and author who served in the White House for three US Presidents as America’s first cyber czar and its first counter-terrorism czar. The national crisis manager on September 11th, 2001, and he is now a consultant on corporate security risk and cyber security. His nine books include the national #1 bestseller, Against All Enemies, and his 2019 book The Fifth Domain: Defending Our Country, Our Corporations and Ourselves in the Age of Cyber Threats.
Richard Clarke worked as advisor on intelligence and counter-terrorism during the administrations of Presidents Ronald Reagan, George H. W. Bush, and Bill Clinton. Starting in 1998, he also served as the National Coordinator for Security, Infrastructure Protection, and Counter-terrorism for the U.S. National Security Council.
Mr. Clarke currently chairs the Board of Governors of the Middle East Institute. He is also on-air consultant on political and security issues at ABC News, and lectures at the John F. Kennedy School of Government at Harvard University.