17:57 | 03.06.21 | Հոդվածներ | exclusive 22932
ՀԲԸՄ-ի «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի օգնությամբ տաղանդավոր կանայք ներգրավվում են երկրի կտրուկ զարգացող տեխնոլոգիական բնագավառում:
Դեռեւս երեք ամիս առաջ մեկ երեխայի մայր 42-ամյա Մարինե Մելքոնյանը ստիպված էր հույսը դնել առցանց հատուկենտ դասընթացների եւ կարճաժամկետ աշխատանքների վրա, որպեսզի պահպաներ համակարգչային ծրագրավորողի իր հմտությունները: Սակայն մեկ տասնամյակ առանց լրիվ դրույքով աշխատանքի մնալուց հետո Մարինեին սկսեց թվալ, որ պետք է խաչ քաշի իր մասնագիտական զարգացման վրա, քանի որ հույս գրեթե չէր մնացել: Իսկ նա հազիվ թե կրկին երիտասարդանար, որպեսզի կարողանար կտրուկ փոփոխություն մտցնել կարիերայում: «Ամեն ինչ շատ հիասթափեցնող էր», - խոստովանում է նա:
Ամեն ինչ այդպես էլ կմնար, եթե աչքով չընկներ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի ֆեյսբուքյան գովազդը, որը թույլ տվեց նրան կրկին երազել: «Ծրագրի յուրաքանչյուր տարր՝ գործողությունների շրջանակից մինչեւ հայտերի ներկայացման գործընթացի խորություն, հուշում էր, որ սա հերթական հրապարակային աճպարարությունը չէ, ինչպես վերապատրաստման այլ դասընթացները, որոնք ողողել են Հայաստանի շուկան», - ասում է Մարինեն:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2020թ. նոյեմբերին՝ որպես ՀԲԸՄ Կանանց հզորացման նախաձեռնության երրորդ բաղադրիչ, որը բազմաբովանդակ, միջմասնագիտական ծրագիր է՝ նախատեսված մասնագիտական զարգացման, ձեռներեցության եւ քաղաքացիական հասարակությունում առաջնորդության միջոցով Հայաստանում կանանց սոցիալ-տնտեսական ինքնուրույնությունը խթանելու համար:
««Կին ծրագրավորողներ» ծրագիրը հարթում է եւս մեկ ճանապարհ, որով Հայաստանի կանայք կարող են ընդլայնել իրենց աշխատանքային հորիզոնները մի բնագավառում, որը արագորեն դառնում է ժամանակակից Հայաստանի տնտեսության հենասյունը», - նշում է ՀԲԸՄ-ի կենտրոնական վարչության անդամ, ՀԲԸՄ-ի՝ 2017 թվականին մեկնարկած «Կանանց հզորացման նախաձեռնության» համահիմնադիր Անի Մանուկյանը:
ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ» ծրագիրը հիմնված է յոթ քայլից բաղկացած գործընթացի վրա, որում ներառված են ՏՏ նախագծերի կառավարման, որակի ապահովման եւ React JS-ի դասընթացներ՝ կրթաթոշակներով եւ երկրի լավագույն տեխնոլոգիական ֆիրմաներում փորձաշրջանով աշխատանքի տեղավորվելու հնարավորություններով հանդերձ:
Երեւանում գործող Quick Start վերապատրաստման կենտրոնի կողմից մշակված երեքից հինգ ամիս տեւողությամբ դասընթացներն առաջարկվում են անվճար: Ավարտելուն պես, խմբերից յուրաքանչյուրի լավագույն վեց մասնակիցներն արժանանում են կրթաթոշակների՝ իրենց ընտրած ուղղությամբ կրթություն ստանալու նպատակով:
Ծրագիրը նաեւ առաջարկում է աշխատանքային հիմունքների վերաբերյալ առցանց դասընթացներ, որոնց ժամանակ ուսուցանվում է ամեն ինչ՝ սկսած էլեկտրոնային նամակագրությունից ու ներկայացման հմտություններից մինչեւ ինքնավստահություն եւ գործարար էթիկա, այդ թվում՝ սեռական ոտնձգության դեպքերի կանխում, ճանաչում եւ պաշտպանություն. մի բան, որ ըստ «Կին ծրագրավորողներ»-ի ղեկավար Հասմիկ Հայրապետյանի՝ Հայաստանի շատ կանանց դեռեւս չի հաջողվում անել:
«Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի դասընթացի մասնակից Արփինե Ալավերդյանը եւ դասընթացավար Եպրաքսիա Հովհաննիսյանը «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի դասընթացի մասնակից Արփինե Ալավերդյանը եւ դասընթացավար Եպրաքսիա Հովհաննիսյանը
photo © ՀԲԸՄ
Առցանց դասընթացները մատուցվում են կրթության ոլորտում ՀԲԸՄ-ի մեկ այլ հաջողված նախաձեռնության՝ Հայկական վիրտուալ համալսարանի առցանց հարթակի միջոցով:
Դիմակայելով Արցախում կրած ռազմական պարտության եւ COVID 19-ի հետեւանքով երկրում տիրող վհատության մթնոլորտին՝ 2021 թվականի մարտին 31 կանայք հաջողությամբ ավարտեցին ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի շրջանակներում առաջարկվող ՏՏ նախագծերի կառավարում եւ Որակի ապահովում դասընթացները:
Նրանց թվում է եւ Մարինեն, ով ներկայումս փորձաշրջան է անցնում ծրագրային ապահովման ընկերությունում՝ սպասելով լրիվ դրույքով աշխատանքի առաջարկի: React JS ծրագրավորման եւս տասնվեց մասնագետ դասընթացները կավարտի այս հունիսին:
Հայտերի ընդունման առաջին գործընթացի ավարտին ծրագիրը նախնական ստացել էր 530 դիմում, որն, ըստ Հայրապետյանի, ՏՏ ոլորտում ներգրավվելու՝ Հայաստանի կանանց շրջանում տարածվող իրական շարժման վկայությունն էր:
Նախաձեռնությունն արդեն իսկ գրավել է տեխնոլոգիայի բնագավառի բազմաթիվ ընկերությունների ուշադրությունը, որոնք սկսել են ակտիվ օգտվել դրանից, այդ թվում՝ Instigate ինժեներական խոշոր ընկերությունը, որն առաջիններից էր, որ իր Գորիսի մարզային գրասենյակում աշխատանքի ընդունեց ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի Որակի ապահովում դասընթացի շրջանավարտներից մեկին, որն ընդամենը մեկ ամիս էր, ինչ փորձաշրջան էր անցնում այնտեղ:
«Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի շրջանավարտ Մարիամ Մարտիրոսյանը Instigate-ի Գորիսի գրասենյակում «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի շրջանավարտ Մարիամ Մարտիրոսյանը Instigate-ի Գորիսի գրասենյակում
Թեեւ գնահատանքի խոսքեր ասելու համար դեռ վաղ է, ընկերության հարավային մասնաճյուղը գլխավորող Կառլեն Օհանյանը ողջունում է թիմում կին աշխատողի ներկայությունը՝ ընդգծելով նրա գիտելիքների խորությունն ու գործնական իմացությունը, որ այնքան կարեւոր են աշխատավայրում արագ ինտեգրվելու համար: «ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ»-ի դեպքում ակնհայտ է, որ դիմողներից յուրաքանչյուրը մանրակրկիտ ընտրություն եւ վերապատրաստում է անցել, եւ դա օգնում է, որ ընկերություններն ավելի արագ զարգանան, քան դա հնարավոր է պատահական առցանց դասընթացներ ավարտածների պարագայում», - ասում է Օհանյանը:
Մինչ տվյալ բնագավառը նոր-նոր է սկսում կարեւորել փափուկ հմտությունները, ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրի շրջանավարտներն ապացուցել են, որ «լավ ընտրություն են» այն ընկերությունների համար, որոնք շահագրգիռ են հիմնականում տղամարդկանց կողմից զբաղեցված աշխատատեղերն արդյունավետ հաղորդակցության եւ թիմային աշխատանքի ասպարեզում վերապատրաստում անցած կանանցով համալրելու հարցում:
36-ամյա Լուսինե Վարդիկյանը, ով բանկային համակարգում աշխատանքի բազմամյա փորձ ունի եւ արդեն երրորդ անգամ է մայրացել, փորձում է իր տեղը գտնել ՏՏ ոլորտում: Նրա համար «Կին ծրագրավորողներ» ծրագրում ներգրավվելը նոր շունչ էր ոչ միայն կարիերայի հետ կապված նոր հնարավորություններ որոնելու, այլեւ ՔՈՎԻԴ-ով պայմանավորված մեկուսացումը թոթափելու առումով: Առաջնորդվելով իր աշխատանքի եւ ընտանիքի հանդեպ պատասխանատվության զգացումով՝ Լուսինեն դասընթացն ավարտելուց հետո փորձաշրջան անցնելու նպատակով դիմել էր միայն մեկ կազմակերպության՝ հակառակ ՀԲԸՄ-ում իր մենթորները հորդորների: «Ես ուզում եմ կատարելապես համապատասխանել իմ ընտրած կազմակերպության պահանջներին», - ասում է նա, սակայն գերազանցության ձգտումը միակ պատճառը չէ, որով բացատրվում է աշխատանք գտնելու հարցում նրա պասիվությունը:
Լուսինե Վարդիկյանը Լուսինե Վարդիկյանը
Ինչպես Հայաստանի 25-ից 35 տարեկան գործազուրկ կանանց 62 տոկոսը, Լուսինեն եւս առաջնային է համարում իր երեխաների խնամքը: «Ահա պատճառը, թե ինչու է ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ» ծրագիրը առաջին հերթին ուղղված մայրերին. որպեսզի նրանք եւս կարողանան գտնել իրենց նոր կոչումը ՏՏ ոլորտում, որը կօգնի նրանց կայանալ ֆինանսապես եւ հաղթահարել տեխնոլոգիայի ոլորտում կանանց ներգրավվածության հետ կապված հայկական կարծրատիպերը», - ասում է ծրագրի ղեկավար Հայրապետյանը:
Կառավարությունը ներկայումս մշակում է երեխաների խնամքի վերաբերյալ նոր օրենսդրություն, որը նորաթուխ ծնողներին, հատկապես մայրերին, ծննդաբերությունից հետո թույլ կտա ավելի շուտ վերադառնալ աշխատանքի: Սակայն, Հայրապետյանի պնդմամբ, Հայաստանի տեխնոլոգիայի ոլորտից կանանց դուրս մնալու պատճառներն ավելի խորն են, քան աշխատող ծնողների հիմնախնդիրը: «Դա ընկալման հարց է. իբրեւ թե կանայք իրենց բնույթով, չգիտես ինչու, հարմար չեն նման աշխատանքի համար, եւ որ պետք է ձգտեն առավել «ավանդական» աշխատանքի, օրինակ՝ կրթության եւ բժշկության ասպարեզներում: ՀԲԸՄ «Կին ծրագրավորողներ» ծրագիրը նախատեսված է նման կեղծ բաշխումը հերքելու համար՝ տաղանդավոր կանանց ուղղորդելով դեպի արագորեն զարգացող այս ոլորտը, որն այնքան ունի դրա կարիքը», - ասում է նա:
Տեխնոլոգիայի ոլորտում աշխատող կանանց թվով Հայաստանը 11 տոկոսով առաջ է համաշխարհային միջին ցուցանիշից, որը կազմում է ընդամենը 19 տոկոս: Այս ցուցանիշն ամրապնդել է Հայրապետյանի վստահությունն այն հարցում, որ Հայաստանը կարող է առաջատարը դառնալ դեռեւս էապես տղամարդկանցով համալրված բնագավառում առկա գենդերային անջրպետը վերացնելու գործում: Եվ դրա համար կան բոլոր հիմքերը:
Հակառակվելով տարածված կարծիքին՝ Instigate-ի փոխտնօրեն Աննա Գեւորգյանը ոչ միայն խրախուսում է նորաթուխ մայրերի մուտքը ասպարեզ, այլեւ բոլոր կանանց քաջալերում է սկսել հնարավորինս վաղ: «Տեխնոլոգիայի դեպքում խնդիրը ո՛չ սեռն է, ո՛չ էլ ծնող լինելը: Խնդիրը միայն այն է, թե որքանով լավ եք տիրապետում ձեր աշխատանքին: Երբ ասում եմ, որ ընտանիք կազմելը եւ միեւնույն ժամանակ մասնագիտական ոլորտում աճելը հնարավոր է, ես խոսում եմ իմ իսկ փորձից՝ որպես երեք երեխայի մայր», - ասում է նա:
Հայացքը դեպի առաջ՝ Հայրապետյանը այժմ հետադարձ կապի մեջ է գործընկեր կազմակերպությունների հետ՝ գնահատելու համար «Կին ծրագրավորողներ»-ի շրջանավարտների առաջին խումբը, որպեսզի Հայաստանի ամենախոստումնալից արդյունաբերական ոլորտը եւ ամենատաղանդավոր կանայք միասին հասնեն հաջողությունների: «Դրանից կշահեն բոլորը», - ասում է նա, - «հատկապես Հայաստանը՝ ընդհանուր առմամբ»:

17:57 | 03.06.21 | Articles | exclusive 19449
Until about two months ago, Marine Melkonyan, a 42-year-old mother of one, was forced to rely on the occasional online course or freelance assignment to maintain her skills as a computer programmer. But after a decade without a full-time job, Marine knew she was hitting a wall in her professional development, with little hope in sight. Nor was she getting any younger to be making radical shifts in her career. “It was all becoming rather depressing,” she admits.
It wasn’t until she stumbled on a Facebook ad for the Armenian General Benevolent Union WomenCoders program that she allowed herself to dream again. “Everything about it— from the scope of its activities to the breadth of its application process—told me it wasn’t just another publicity stunt like so many of the training courses to have flooded the market in Armenia,” says Marine.
The program was launched in November 2020 as the third component of AGBU’s global women’s empowerment initiative called AGBU EmpowerHer, a multi-pronged, interdisciplinary program conceived to advance socio-economic independence for women in Armenia through professional development, entrepreneurism and civil society leadership. “The WomenCoders program offering is another avenue by which Armenia’s women can widen their employment horizons in an industry that is fast becoming a pillar of modern Armenian economy,” notes AGBU Central Board member Ani Manoukian, the co-founder of the AGBU EmpowerHer effort that began in 2017.
AGBU WomenCoders builds on a seven-step process that incorporates courses in IT project management, quality assurance and React JS with scholarships and probationary work placement in some of the best tech firms in the country. The courses, developed by Yerevan-based training center Quick Start to last three to five months, are offered free of charge. At the end, the best six of each cohort receive scholarships to pursue an education in their chosen track.
The program also offers online courses in workplace fundamentals that teach everything from email writing and presentation skills to self-confidence and business ethics, including recognizing and protecting from sexual harassment, something WomenCoders manager Hasmik Hayrapetyan says “many women in Armenia still fail to do.”
The remote courses are delivered through the virtual platform of the Armenian Virtual College, another of AGBU’s success stories in education.
Braving country-wide dejection from military defeat in Artsakh and mounting Covid infection numbers, AGBU WomenCoders graduated its first cohort of 31 project managers and quality assurance specialists in March 2021. Among them is Marine, who is currently undergoing trial at a local software company pending an offer for a full-time job. Sixteen more React JS programmers are set to complete their courses this June.
The program had initially received over 530 requests at the end of its first application process, revealing “a real drive among women in Armenia to be involved in IT,” according to Hayrapetyan.
The effort has already driven many companies in the tech industry to take note and actively capitalize on it, including Instigate, a major engineering company that became one of the first to hire an AGBU quality assurance expert at their regional office in Goris a month into her trial period there.
Though still a bit early to be handing out praise, Karlen Ohanyan, who heads the company’s southern branch, welcomes the female employee to the team, singling out her depth of knowledge and practical know-how for her fast-tracked integration into the workplace. “Like in many other countries, the problem in Armenia is that you can always buy your QA certificate as long as you can afford it. With AGBU WomenCoders, you could tell that each applicant was carefully hand-picked and trained to help advance companies that much faster than those graduating a random online course,” says Ohanyan.
With the field gaining new appreciation for the value of soft skills, the graduates of AGBU WomenCoders have also proven “a good fit” for those companies wishing to infuse their male- dominated labor pool with women trained in effective communication and team work.
Looking to prove herself in IT is 36-year-old Lusine Vardikyan, a veteran of the banking system on her third maternity leave. For her, admission to the WomenCoders program came as “a breath of fresh air” to not only explore new career options, but also distract herself from Covid confinement. Guided by that same sense of discipline and responsibility that condition her work and family ethic, Lusine has only applied for one internship since graduation despite being taught otherwise by her mentors at AGBU. “I want to be a perfect fit,” she says, but her perfectionist philosophy is only part of the reason for her passivity in seeking a job.
Like 62 percent of all unemployed women in Armenia between 25 and 35, Lusine’s first responsibility remains towards her children. “This is why AGBU WomenCoders targets mothers first, so they can find a new calling in IT that both sustains them financially and helps them break Armenian stereotypes about women in tech,” says Hayrapetyan, the program manager.
The government is currently etching a new child care law that will let parents, mothers especially, return to the workforce early in their infant’s life. But the rationale for female exclusion from tech in Armenia runs deeper than the working parenthood dilemma, insists Hayrapetyan. “It’s a perception thing, that women are somehow inherently unfit for the job and should strive for more ‘traditional’ careers in education and medicine for example. AGBU WomenCoders was designed to reverse such false dichotomies by creating a new pool of female talent for a fast-growing industry badly in need of it,” she says.
Armenia is ahead of the global average of just 19 percent female tech workers by 11 percent. This has inspired confidence in Hayrapetyan about Armenia’s chances of becoming a global pacesetter in bridging the gender divide in a field still largely dominated by men. And with good cause.
Going against the grain, Anna Gevorgyan, who deputy directs Instigate, not only welcomes new mothers to the field, but also encourages all women to start early. “The thing about tech is that it isn’t about gender, nor is it about parenthood. It’s only about how good you are at your job. I speak from experience as a mother of three when I say that it’s largely possible for women to start a family and still have room to grow professionally,” she says.
Looking forward, Hayrapetyan is now collecting feedback from partner companies to assess the WomenCoders’ first cohort to ensure that both Armenia’s most promising industry and most talented women in tech come out ahead. “It’s a win-win for everyone,” she states, “especially for Armenia as a whole.”