14:50 | 14.09.21 | Նորություններ | 4478
Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր գյուղի փողոցներում Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցությամբ, «Էկո գյուղերի ցանց» նախագծի շրջանակում, տեղակայվել է լուսադիոդային (LED) 35 լուսարձակով արտաքին լուսավորության համակարգ:
Արդյունքում, լուսավորվել է 1300 մետր ճանապարհ. գյուղի դպրոցի հարակից թաղամասն ու երկրորդական 3 փողոց։
«Այս ծրագիրը մի քանի հարց լուծելու հնարավորություն է տալիս: Գյուղերում ենթակառուցվածքներ են զարգանում, մասամբ կրճատվում է մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը, փոխվում է բնության հարցում մարդկանց մտածողությունը. անընդհատ սպառելու փոխարեն՝ խնայելու վերաբերմունք է ձեւավորվում: Եվ այդ ամենը՝ կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով: Սա երկարաժամկետ արդյունք ապահովող ծրագիր է»,- նորակառույց էներգախնայող համակարգի պաշտոնական գործարկման ժամանակ ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն էլեկտրական լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ օգտագործելով 80 տոկոսով պակաս էլեկտրաէներգիա: Արտաքին լուսավորության բնապահպանական եւ էներգախնայող համակարգի ներդրման շնորհիվ, գյուղական համայնքներում էականորեն կրճատվում է ֆինանսական բեռը: Համայնքային՝ տնտեսված միջոցներն էլ ուղղվում են գյուղական կյանքի աշխուժացմանն ուղղված ծրագրերին:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), տարբեր համայնքներում հետեւողականորեն շարունակում են ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագիրը:

14:50 | 14.09.21 | News | 4516
With the support of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), within the “EcoVillage Network” programme, 35 LED lights were installed in Kartchaghbyur community of Armenia’s Gegharkunik region illuminating around 1300 m of streets: the streets adjacent to the schools and three second-lined streets.
“This program is an opportunity to solve more than one problem in one go. It helps develop infrastructures in villages, decrease the gap in development between the capital and the rural communities to some degree, and change the attitudes to the nature: conservation gets predominating over unending consumerist approach. And all that is reached through introducing green technologies. This is a program with a long-lasting effect,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said at the official launch of the newly built energy-saving system.
Unlike electrical bulb lights, LED lights are more efficient and durable, last much longer, using up to 80% less power. Due to the introduction of an environmental and energy-saving outdoor lighting system, the financial burden in rural communities is significantly reduced. The saved community funds are directed to programs aimed at revitalizing rural life.
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) are actively pursuing the infrastructure development program in different communities.