11:56 | 16.03.22 | Նորություններ | 24051
Ռուսաստանում «Yandex»-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը ստիպված լքել է իր պաշտոնը, որը զբաղեցրել էր ընդամենը մեկ օր առաջ։
«Yandex»-ի նոր ղեկավարը ստիպված է եղել պաշտոնաթող լինել նշանակումից անմիջապես հետո՝ ԵՄ պատժամիջոցների ցուցակում ընդգրկվելու պատճառով։
«Yandex»-ի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ Տիգրան Խուդավերդյանը կլքի նաեւ տնօրենների խորհուրդը եւ պաշտոնները հոլանդական դուստր ձեռնարկություններում։
Նիդեռլանդներում «Yandex»-ի մայր ընկերության (Yandex N.V.) տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջոն Բոյնթոնը բացատրել է, որ Խուդավերդյանն այլեւս չի կարող հանդես գալ որպես Yandex N.V-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ։ Նա նշել է, որ ընկերությունում «չափազանց զարմացած են, որ Տիգրանը ներառվել է ԵՄ պատժամիջոցների ցուցակում»։
«Տիգրանն աշխատում է ընկերությունում է ավելի քան 15 տարի եւ մեծ ջանքեր է գործադրել, որպեսզի «Yandex»-ը զարգանա որպես համաշխարհային մակարդակի տեխնոլոգիական ընկերություն՝ հաշվի առնելով օգտատերերի, գործընկերների, աշխատակիցների եւ բաժնետերերի շահերը», - ասել է Բոյնթոնը։

11:56 | 16.03.22 | Новости | 23358
Генеральный директор «Яндекса» в России Тигран Худавердян вынужден покинуть свой пост, который занял день назад.
Новому главе «Яндекса» пришлось уйти с поста сразу после назначения из-за включения его в санкционный список Евросоюза.
Пресс-служба «Яндекса» сообщила, что Тигран Худавердян также покинет совет директоров и покинет должности в голландских дочерних компаниях.
Председатель совета директоров головной компании «Яндекса» в Нидерландах (Yandex N.V.) Джон Бойнтон пояснил, что Худавердян больше не сможет исполнять обязанности заместителя генерального директора Yandex N.V. При этом в компании «крайне удивлены тому, что Тигран попал в санкционный список Евросоюза».
«Тигран работает в компании больше 15 лет и вложил много сил в то, чтобы «Яндекс» развивался как технологическая компания мирового уровня, учитывая интересы пользователей, партнёров, сотрудников и акционеров», - заявил Бойнтон.