11:18 | 26.03.24 | Նորություններ | 12541
Ucom-ը սկսում է Հայաստանի մարզերում ցանցի վերազինման աշխատանքները, որոնց նպատակն է հզորացնել եւ ընդլայնել 4G+ ցանցը մարզերում, ինչպես նաեւ հիմք ստեղծել 5G ենթակառուցվածքի համար։
Սարքավորման առաջին խմբաքանակով ընկերությունը ստացել է Nokia բրենդի վերջին սերնդի բազային կայաններ, որոնք կտեղադրվեն Հայաստանի մարզերում: Դա կապահովի LTE շարունակական ծածկույթ եւ տվյալների փոխանցման արագության բարձրացում:
Այս վերջին սերնդի բազային կայանները միաժամանակ կարող են սպասարկել այսօր գոյություն ունեցող բոլոր կապի տեխնոլոգիաները, մասնավորապես՝ 3G/4G+-ը, ինչպես նաեւ 5G տեխնոլոգիայի անցումն ապագայում կկատարվի միայն ծրագրային ապահովման վերակազմավորմամբ։
«Մեր տեսլականին համաձայն՝ մարզային ցանցերն ընդլայնելն ու վերազինելը ընկերության հիմնական նպատակներից է, ինչպես նաեւ ապագայի ցանց կառուցելը, որը հնարավորություն կտա հեշտությամբ անցնել 5G տեխնոլոգիայի։ Այսօր մենք առաջին քայլն ենք անում մեր գործընկեր Nokia-ի հետ, բայց բաժանորդները արդեն շատ շուտով կզգան տարբերություն ու հասանելիություն կունենան մայրաքաղաքին համարժեք կապի ծառայություններին», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Nokia-ի հետ Ucom-ն արդիականացնելու եւ ընդլայնելու է շարժական ցանցը՝ դարձնելով այն 5G-ին անցմանը պատրաստ Հայաստանի բոլոր մարզերում: Բացի այդ, Nokia-ն թարմացնելու է Ucom-ի ֆիքսված եւ բջջային ցանցերի հիմնական ենթակառուցվածքները, ներդնելու է նոր բարձր թողունակությամբ IP տրանսպորտային ցանց։

11:18 | 26.03.24 | Новости | 13998
Ucom запускает модернизацию сетей в регионах Армении, цель которых усилить и расширить покрытие 4G+ в регионах, а также заложить основу для будущего перехода к 5G-инфраструктуре.
Компания уже получила первую партию новейшего оборудования от Nokia, которое будет установлено в регионах страны. Это позволит обеспечить стабильность покрытия LTE, а также повысит скорость передачи данных через мобильную сеть.
Полученные базовые станции новейшего производства способны одновременно обслуживать все существующие технологии связи, в частности 3G/4G+, а также позволят быстро перейти на связь 5G только благодаря замене программного обеспечения.
«В наших планах расширение и переоборудование региональных сетей занимает главнейшее место, так же, как и строительство сети будущего, которая позволит нам перейти к технологии 5G. Сегодня мы делаем первые шаги с нашим партнером Nokia, но наши абоненты очень скоро ощутят на себе разницу, получив доступ к услугам связи, не уступающим столичные», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Совместно с Nokia Ucom планирует модернизацию и расширение мобильной сети и ее подготовку к переходу на 5G по всей Армении. Кроме того, Nokia обновит основную инфраструктуру фиксированной и мобильной сети Ucom, внедрит транспортную сеть IP с высокой пропускной способностью.