11:18 | 26.03.24 | Նորություններ | 12541
Ucom-ը սկսում է Հայաստանի մարզերում ցանցի վերազինման աշխատանքները, որոնց նպատակն է հզորացնել եւ ընդլայնել 4G+ ցանցը մարզերում, ինչպես նաեւ հիմք ստեղծել 5G ենթակառուցվածքի համար։
Սարքավորման առաջին խմբաքանակով ընկերությունը ստացել է Nokia բրենդի վերջին սերնդի բազային կայաններ, որոնք կտեղադրվեն Հայաստանի մարզերում: Դա կապահովի LTE շարունակական ծածկույթ եւ տվյալների փոխանցման արագության բարձրացում:
Այս վերջին սերնդի բազային կայանները միաժամանակ կարող են սպասարկել այսօր գոյություն ունեցող բոլոր կապի տեխնոլոգիաները, մասնավորապես՝ 3G/4G+-ը, ինչպես նաեւ 5G տեխնոլոգիայի անցումն ապագայում կկատարվի միայն ծրագրային ապահովման վերակազմավորմամբ։
«Մեր տեսլականին համաձայն՝ մարզային ցանցերն ընդլայնելն ու վերազինելը ընկերության հիմնական նպատակներից է, ինչպես նաեւ ապագայի ցանց կառուցելը, որը հնարավորություն կտա հեշտությամբ անցնել 5G տեխնոլոգիայի։ Այսօր մենք առաջին քայլն ենք անում մեր գործընկեր Nokia-ի հետ, բայց բաժանորդները արդեն շատ շուտով կզգան տարբերություն ու հասանելիություն կունենան մայրաքաղաքին համարժեք կապի ծառայություններին», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Nokia-ի հետ Ucom-ն արդիականացնելու եւ ընդլայնելու է շարժական ցանցը՝ դարձնելով այն 5G-ին անցմանը պատրաստ Հայաստանի բոլոր մարզերում: Բացի այդ, Nokia-ն թարմացնելու է Ucom-ի ֆիքսված եւ բջջային ցանցերի հիմնական ենթակառուցվածքները, ներդնելու է նոր բարձր թողունակությամբ IP տրանսպորտային ցանց։

11:18 | 26.03.24 | News | 14004
Ucom announces the launch of the modernization efforts aimed at enhancing the coverage and end-user performance of existing 4G+ networks in the regions of Armenia and the upgrade and expansion of the mobile network in preparation for the delivery of 5G-ready services.
With the first batch from planned shipments of this year Ucom received an up-to-date systems and radio modules from Nokia. These up-to-date modules will be utilized to modernize a portion of Ucom’s regional sites enhancing coverage in those areas and extending LTE technology.
The latest released baseband and radio modules are designed to support all known mobile technologies simultaneously, including 3G/4G+. This also will facilitate a seamless transition to 5G in the future, requiring only a software reconfiguration.
"According to our vision, expanding and modernizing our regional networks is one of Ucom’s primary goals, as well as laying down the network of the future preparing our equipment to support 5G technology. Today this is the first step we take with our partners at Nokia, but our subscribers will see the difference very soon gaining access to high quality services like in Yerevan," stated Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
In partnership with Nokia, Ucom aims to modernize and expand its mobile network, preparing it for the transition to 5G across Armenia. Additionally, Nokia will update the core infrastructure of Ucom's fixed and mobile network and introduce a high-capacity IP transport network.