10:38 | 15.07.25 | Նորություններ | 16897
Հայաստանի մշակութային անցուդարձին արդեն 22-րդ անգամ յուրահատուկ շունչ կհաղորդի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը:
Հուլիսի 13-20-ը կցուցադրվեն մրցութային ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի եւ այլ կինոփառատոններից:
22-րդ «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական բացմանը մասնակցել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներ, մշակույթի գործիչներ, փառատոնի համահիմնադիր եւ նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար եւ տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը, արտերկրից ժամանած պատվավոր հյուրեր եւ այլք:
Արդեն 14-րդ անգամ հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է:
«Միջազգային այս կինոտոնը՝ «Ոսկե ծիրանը», անգնահատելի դեր ունի Հայաստանի համար: Այն մեր երկիրը փայլուն կերպով ներկայացնում է աշխարհի մշակութային քարտեզում եւ ընդգծում է հայ կինեմատոգրաֆի ուրույն տեղը արվեստի այս ժանրում: Գիտակցելով դա եւ գնահատելով տարիների ձեռքբերումները՝ հեղինակավոր կինոփառատոնի հաղթարշավի համար Viva-ն իր գործունեության 20 տարվա ընթացքում արդեն 14 տարի ստանձնում է միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը լինելու պատվավոր դերը: Մենք վստահ ենք, որ կինոն հրաշալի միջոց է՝ մարդկային ճակատագրերի խառնարանում աշխարհն իր ամբողջ բազմազանությամբ ներկայացնելու եւ անսահման սեր սերմանելու առաքելությամբ: Միասնությունն ու սերն այսօր առավել քան անհրաժեշտ են աշխարհին»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության աջակցությամբ, գլխավոր հովանավոր` Երեւանի քաղաքապետարան:

10:38 | 15.07.25 | News | 16839
For the 22nd time, the "Golden Apricot" International Film Festival will breathe a unique spirit into Armenia’s cultural scene.
From July 13 to 20, films from around the world, including from prestigious festivals such as Cannes and Berlin, will be screened throughout the week.
From the red carpet to the cinema halls and the cinematic windows they open, the festival will offer international guests visiting Yerevan a vibrant and multi-layered experience.
The official opening of the 22nd "Golden Apricot" was attended by representatives of various government agencies, heads of partner organizations, cultural figures, the festival’s Co-Founder and President Harutyun Khachatryan, Artistic Director and Director Karen Avetisyan, honored guests from abroad, and others.
For the 14th consecutive year, the main partner of this prestigious film festival is Viva.
"The closer we got to the next edition of the festival, the more tense the geopolitical situation in the world became - a situation directly connected to our region. One can imagine the challenges we faced, stemming from various international realities. The Golden Apricot has always been closely linked to global developments. In this sense, I believe we have achieved great success: this year's Golden Apricot is being held with the highest-level jury and distinguished guests. By the way, we have focused not on entertainment films, but rather on those which reflect the realities concerning both us and the world. We will try to highlight, in a more pointed way, the most sensitive, vulnerable, and painful issues - and to confront them," the festival's Creative Director and Manager Karen Avetisyan noted.
The festival is held with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia. The main sponsor is the Yerevan Municipality.