10:38 | 15.07.25 | Նորություններ | 16897
Հայաստանի մշակութային անցուդարձին արդեն 22-րդ անգամ յուրահատուկ շունչ կհաղորդի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը:
Հուլիսի 13-20-ը կցուցադրվեն մրցութային ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում ամենահեղինակավոր՝ Կաննի, Բեռլինի եւ այլ կինոփառատոններից:
22-րդ «Ոսկե ծիրանի» պաշտոնական բացմանը մասնակցել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարներ, մշակույթի գործիչներ, փառատոնի համահիմնադիր եւ նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար եւ տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը, արտերկրից ժամանած պատվավոր հյուրեր եւ այլք:
Արդեն 14-րդ անգամ հեղինակավոր կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը Viva-ն է:
«Միջազգային այս կինոտոնը՝ «Ոսկե ծիրանը», անգնահատելի դեր ունի Հայաստանի համար: Այն մեր երկիրը փայլուն կերպով ներկայացնում է աշխարհի մշակութային քարտեզում եւ ընդգծում է հայ կինեմատոգրաֆի ուրույն տեղը արվեստի այս ժանրում: Գիտակցելով դա եւ գնահատելով տարիների ձեռքբերումները՝ հեղինակավոր կինոփառատոնի հաղթարշավի համար Viva-ն իր գործունեության 20 տարվա ընթացքում արդեն 14 տարի ստանձնում է միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր գործընկերը լինելու պատվավոր դերը: Մենք վստահ ենք, որ կինոն հրաշալի միջոց է՝ մարդկային ճակատագրերի խառնարանում աշխարհն իր ամբողջ բազմազանությամբ ներկայացնելու եւ անսահման սեր սերմանելու առաքելությամբ: Միասնությունն ու սերն այսօր առավել քան անհրաժեշտ են աշխարհին»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության աջակցությամբ, գլխավոր հովանավոր` Երեւանի քաղաքապետարան:

10:38 | 15.07.25 | Новости | 16883
22-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» − одно из самых ярких культурных событий в Армении.
Показы конкурсных работ пройдут с 13 по 20 июля. Среди них — картины, отмеченные на самых престижных международных смотрах — в том числе, Каннском, Берлинском и других кинофестивалях.
На официальном открытии 22-го фестиваля «Золотой абрикос» присутствовали представители различных ведомств, руководители партнерских организаций, деятели культуры, соучредитель и председатель фестиваля Арутюн Хачатрян, художественный руководитель и директор «Золотого абрикоса» Карен Аветисян, а также почетные гости из-за рубежа.
Генеральным партнером престижного кинофестиваля уже в 14-й раз выступает компания Viva.
«Международный кинофестиваль “Золотой абрикос” – праздник кино, играющий неоценимую роль для Армении. Он представляет нашу страну и подчеркивает уникальное место армянского кино на культурной карте мира. Осознавая это и ценя многолетние заслуги кинофестиваля, Viva вот уже в 14-й раз за 20 лет своей деятельности принимает почётную роль генерального партнёра международного кинофестиваля. Мы уверены, что кино – это прекрасное средство рассказать о многообразии человеческих судеб и представить мир во всех его красках, транслируя безграничную любовь. Единство и любовь сегодня более чем необходимы миру», – отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Генеральный спонсор – Мэрия Еревана.