17:50 | 15.08.25 | Նորություններ | 26751
Viva-ն այս տարի աջակցել է երկու կարեւոր կինոնախագծի՝ հայկական ամենահեղինակավոր կինոփառատոնին՝ «Ոսկե ծիրան»-ին, ինչպես նաեւ «Kinodaran»-ի մասնակցությանը Կաննի միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկային։
«Այս նախագծերից յուրաքանչյուրն կարեւոր նշանակություն ունի եւ յուրովի է նպաստում հայկական կինոարդյունաբերության զարգացմանը: Երեւանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը դարձել է մեր երկրում ստեղծագործական հանդիպումների, գաղափարների փոխանակման եւ նոր ֆիլմերի ներկայացման կարեւոր հարթակ, որը Հայաստանը դարձնում է միջազգային համագործակցության եւ մշակութային փոխանակման կարեւոր վայր։
Ինչ վերաբերում է «Kinodaran»-ին, Viva-ի աջակցությունն այս նախագծին նախ եւ առաջ պայմանավորված է հայկական կինոբովանդակության տարածման, Հայաստանի եւ արտերկրի շուկաներում հայկական բովանդակության առաջխաղացման անհրաժեշտության գիտակցումով։ Ապահովելով նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները՝ Viva-ի նպատակն է նպաստել հայկական կինոարտադրանքի մոնետիզացմանը նաեւ երկրի սահմաններից դուրս։ Հուսով ենք՝ Կաննի կինոփառատոնին «Kinodaran»-ի մասնակցությունը կբարձրացնի հայկական կինոյի նկատմամբ հետաքրքրությունը եւ կօգնի իր արժանի տեղը գտնել կինոյի համաշխարհային քարտեզի վրա։ Մեր ընկերությունը հպարտ է մաս կազմել այս նախաձեռնություններին», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ն «Ոսկե ծիրանի» գլխավոր գործընկերությունը ստանձնել է արդեն 14-րդ անգամ, իսկ «Kinodaran»-ը Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկային մասնակցում էր առաջին անգամ։
Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկային ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել միջազգային ավելի քան 70 ընկերության ու ոլորտի ներկայացուցչի հետ, որտեղ քննարկվել են «Kinodaran»-ի սեփական արտադրության ֆիլմերն ու սերիալներն արտահանելու հնարավորությունները։
«Kinodaran»-ի բովանդակությունն առանց բաժանորդագրության վճարի հասանելի է բացառապես Viva-ի բաժանորդներին։ «START+» կանխավճարային, «UNLIM», «X», «Y» կանխավճարային եւ հետվճարային սակագնային պլանների բաժանորդները «Kinodaran»-ից կարող են օգտվել առանց բաժանորդագրության վճարի եւ առանց ինտերնետ փաթեթի մեգաբայթները սպառելու:

This year, Viva has supported two important film projects: the prestigious Armenian film festival “Golden Apricot”, as well as the participation of “Kinodaran” in the Cannes International Film Festival’s film market.
“Each of these projects holds significant value and contributes uniquely to the development of the Armenian film industry. The “Golden Apricot” Yerevan International Film Festival has become a vital platform for meetings, idea exchange, and showcasing new films in Armenia, which makes our country an important hub for international cooperation and cultural dialogue.
As for “Kinodaran”, Viva’s support stems from the understanding of the need to promote Armenian film content both in Armenian markets and abroad. By providing the necessary resources for this project, Viva aims to help monetize Armenian film production beyond Armenia’s borders. We hope Kinodaran’s participation in the Cannes Film Festival will increase interest in Armenian cinema and help it find its rightful place on the global film stage. Our company is proud to be part of these initiatives,” said Armen Avetisian, Viva’s General Director.
Viva has been the general partner of the “Golden Apricot” for the 14th year; and “Kinodaran” participated in the Cannes Film Festival’s film market for the first time.
Representatives from the Cannes Film Festival Film Market met with more than 70 international companies and industry representatives to explore opportunities for exporting Kinodaran’s films and series.
It’s worth mentioning that the rich content of “Kinodaran” is available without a subscription fee exclusively to Viva subscribers. Subscribers of the “START+” prepaid, “UNLIM”, “X”, “Y” prepaid and postpaid tariff plans can use “Kinodaran” without subscription fees and without consuming MBs from the main Internet package.