15:16 | 07.11.25 | Նորություններ | 7766
Միջազգային ինտերնետ կայուն կապի ապահովումը կարող է մարտահրավեր լինել դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար:
Քանի որ ցանցերն այսօր ավելի շատ են ապավինում ծրագրային ֆունկցիաների եւ բովանդակության մատակարարման ցանցերին (CDN), տվյալների կենտրոններն ինտերնետի անխափան գործունեության համար դարձել են ծայրահեղ կարեւոր։
Այս եւ այլ թեմաներ են քննարկվել նոյեմբերի 6-ին Երեւանում տեղի ունեցած ArmIGF2025-ում՝ Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 10-րդ համաժողովում։
ArmIGF 2025-ում Հայաստանի ինտերնետ համայնքի ու համացանցով հետաքրքրված մասնագետների քննարկման թեմաներից էին նաեւ թվային կառավարման, ենթակառուցվածքների զարգացման, բովանդակության կարգավորման, անվտանգության եւ օգտատերերի իրավունքների հավասարակշռման հարցերը։
«Viva-ի ցանցային ռազմավարությունը հիմնված է կրկնօրինակման, տեխնոլոգիական բազմազանության եւ շարունակական նորարարության սկզբունքների վրա։ Մենք ստեղծել ենք բարձր դիվերսիֆիկացված օպտիկական մագիստրալ, որը միավորում է Եվրոպայի մեր կապի հանգույցները (PoPs)՝ ամբողջությամբ անկախ ցամաքային եւ ստորջրյա երթուղիներով՝ ձեւավորելով դիմացկուն գլոբալ օղակ։ Մեր հիբրիդային ճարտարապետությունը, որը միավորում է ցամաքային ցանցերը, ամպային հարթակը եւ ցանցային ֆունկցիաների վիրտուալիզացիան (NFV), պատրաստվում է հաջորդ փուլին՝ արբանյակային կապի ներդրմանը՝ կարեւորագույն ենթակառուցվածքների առավելագույն հասանելիությունն ապահովելու նպատակով։ Մեր վերջնական նպատակը Հայաստանի համար թվային ինքնիշխանության եւ անխափան կապի երաշխավորումն է՝ անկախ հանգամանքներից», – ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Համաժողովը կազմակերպել էր «ՀՀ Ինտերնետ կառավարման համաժողով» միջգերատեսչական խումբը՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, «Ինտերնետ հանրություն» եւ «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ների հետ համագործակցությամբ, ICANN, RIPE NCC, IGFSA եւ այլ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ։

15:16 | 07.11.25 | Новости | 7781
Обеспечение стабильного международного интернет-соединения может стать проблемой для стран, не имеющих выхода к морю.
Поскольку сети всё больше зависят от программных функций и сетей доставки контента (CDN), центры обработки данных становятся критически важными для бесперебойной работы интернета. Эти и другие темы обсуждались на ArmIGF2025, 10-м Армянском форуме по управлению интернетом, который состоялся в Ереване 6 ноября.
На ArmIGF 2025 армянское интернет-сообщество и специалисты, заинтересованные в развитии интернетом, обсуждали такие темы, как цифровое управление, развитие инфраструктуры, регулирование контента, обеспечение безопасности и баланс прав пользователей.
"Стратегия построения сети Viva построена на принципах резервирования, технологического разнообразия и непрерывных инноваций. Мы развернули высокодиверсифицированную волоконно-оптическую магистраль, соединяющую наши европейские точки присутствия (PoPs) по полностью независимым наземным и подводным маршрутам, создавая таким образом отказоустойчивое глобальное кольцо. Наша гибридная архитектура, которая интегрирует наземные сети, облачную платформу и решения на основе NFV (виртуализации сетевых функций), готовится к следующему этапу — развертыванию спутниковой связи для обеспечения высочайшего уровня доступности критически важной инфраструктуры. Наша конечная цель - гарантировать цифровой суверенитет и бесперебойную связь для Армении в любых условиях,"- отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Ежегодно ArmIGF проводится по инициативе межведомственную группу «Армянский форум по управлению интернетом». Цель - обсуждение и выработка предложений по решению различных вопросов, связанных с управлением и развитием интернета, в рамках многосторонней модели.
Форум был организован межведомственной группой «Форум по управлению интернетом Республики Армения» совместно с Министерством высокотехнологичной промышленности Республики Армения, общественными организациями «Общество Интернета» и «Армянская Секция Общества Интернета», при поддержке ICANN, RIPE NCC, IGFSA и других международных партнёров.