15:16 | 07.11.25 | Նորություններ | 7766
Միջազգային ինտերնետ կայուն կապի ապահովումը կարող է մարտահրավեր լինել դեպի ծով ելք չունեցող երկրների համար:
Քանի որ ցանցերն այսօր ավելի շատ են ապավինում ծրագրային ֆունկցիաների եւ բովանդակության մատակարարման ցանցերին (CDN), տվյալների կենտրոններն ինտերնետի անխափան գործունեության համար դարձել են ծայրահեղ կարեւոր։
Այս եւ այլ թեմաներ են քննարկվել նոյեմբերի 6-ին Երեւանում տեղի ունեցած ArmIGF2025-ում՝ Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 10-րդ համաժողովում։
ArmIGF 2025-ում Հայաստանի ինտերնետ համայնքի ու համացանցով հետաքրքրված մասնագետների քննարկման թեմաներից էին նաեւ թվային կառավարման, ենթակառուցվածքների զարգացման, բովանդակության կարգավորման, անվտանգության եւ օգտատերերի իրավունքների հավասարակշռման հարցերը։
«Viva-ի ցանցային ռազմավարությունը հիմնված է կրկնօրինակման, տեխնոլոգիական բազմազանության եւ շարունակական նորարարության սկզբունքների վրա։ Մենք ստեղծել ենք բարձր դիվերսիֆիկացված օպտիկական մագիստրալ, որը միավորում է Եվրոպայի մեր կապի հանգույցները (PoPs)՝ ամբողջությամբ անկախ ցամաքային եւ ստորջրյա երթուղիներով՝ ձեւավորելով դիմացկուն գլոբալ օղակ։ Մեր հիբրիդային ճարտարապետությունը, որը միավորում է ցամաքային ցանցերը, ամպային հարթակը եւ ցանցային ֆունկցիաների վիրտուալիզացիան (NFV), պատրաստվում է հաջորդ փուլին՝ արբանյակային կապի ներդրմանը՝ կարեւորագույն ենթակառուցվածքների առավելագույն հասանելիությունն ապահովելու նպատակով։ Մեր վերջնական նպատակը Հայաստանի համար թվային ինքնիշխանության եւ անխափան կապի երաշխավորումն է՝ անկախ հանգամանքներից», – ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Համաժողովը կազմակերպել էր «ՀՀ Ինտերնետ կառավարման համաժողով» միջգերատեսչական խումբը՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, «Ինտերնետ հանրություն» եւ «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ների հետ համագործակցությամբ, ICANN, RIPE NCC, IGFSA եւ այլ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ։

15:16 | 07.11.25 | News | 7714
As networks increasingly rely on software functions and content delivery networks, data centers have become critically important for the smooth operation of the Internet. These and other topics were discussed at ArmIGF2025, the 10th Armenian Internet Governance Forum, held in Yerevan on November 6.
At ArmIGF 2025, the Armenian internet community and specialists interested in Internet discussed issues such as digital governance, infrastructure development, content regulation, security and the balance of user rights.
“Viva’s network-building strategy is based on the principles of redundancy, technological diversity, and continuous innovation. We have deployed a highly diversified fiber-optic backbone that connects our European Points of Presence (PoPs) through completely independent terrestrial and undersea routes, thus creating a resilient global ring. Our hybrid architecture, which integrates terrestrial networks, a cloud platform, and NFV-based (Network Function Virtualization) solutions, is being prepared for the next stage — the deployment of satellite connectivity to ensure the highest level of availability for critical infrastructure. Our ultimate goal is to guarantee digital sovereignty and uninterrupted connectivity for Armenia under any circumstances,” said Armen Avetisian, Viva’s General Director.
The forum was organized by the “Internet Governance Council of the RA” interdepartmental group in cooperation with the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, “Internet Society” and “Internet Society Armenia Chapter” NGOs, with the support of ICANN, RIPE NCC, IGFSA and other international partners.