15:20 | 21.05.09 | Նորություններ | 5854
Երեւան /Մեդիամաքս/. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ՀՀ նախագահի կրթական մրցանակներն ուսանողներին եւ աշակերտներին կհանձնվեն 2009թ. սեպտեմբերին:
Ինչպես այսօր հայտնել է “Սինոփսիս-Արմենիա” ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, այս տարի մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա հինգերորդ անգամ:
Մրցույթին մասնակցում են Երեւանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը /ԵՊՃՀ/, Երեւանի պետական համալսարանը /ԵՊՀ/, Հայ-ռուսական համալսարանը, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիան, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, ինչպես նաեւ ֆիզիկակաթեմատիկական թեքումով 6 դպրոցներ:
2009 թվականին նախատեսված են հետեւյալ անվանակարգերը` գլխավոր մրցանակ ($1200), լավագույն ասպիրանտ (I եւ II աստիճանի), լավագույն մագիստրոս (I եւ II աստիճանի), լավագույն բակալավր (I եւ II աստիճանի), լավագույն ուսանողուհի եւ լավագույն աշակերտ:
Իրենց բուհը կամ ուսումնական հաստատությունը ներկայացնող ուսանողները եւ աշակերտները հարցազրույց են ունենալու մրցութային հանձնաժողովի անդամների հետ, որի ընթացքում նրանց տրվելու են հարցեր արվեստի, մշակույթի, քաղաքականության, տնտեսագիտության, ՏՏ եւ այլ ոլորտներից: Հարցազրույցի ընթացքում մրցույթի մասնակիցը պետք է նաեւ 1 ժամվա ընթացքում գրի շարադրություն հանձնարարված թեմայով:
“Մեր խնդիրը բազմակողմանիորեն զարգացած եւ ինտելեկտուալ ուսանող կամ աշակերտ բացահայտելն է”,- ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհարժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, որոնք պետք է ներկայացնել մինչեւ հուլիսի 10-ը, կհրապարակվի վերոնշյալ բոլոր բուհերում եւ դպրոցներում:

15:20 | 21.05.09 | Новости | 5918
Ереван /Медиамакс/. Вручение образовательной премии президента Армении в области информационных технологий студентам и ученикам состоится в сентябре 2009 года.
Как сообщил сегодня исполнительный директор компании «Синопсис-Армения» Овик Мусаелян, в этом году вручение пройдет в пятый раз.
В конкурсе принимают участие Ереванский государственный инженерный университет, Ереванский государственный университет, Российско-Армянский (Славянский) университет, Европейская региональная академия, Американский университет Армении, а также 6 школ с физико-математическим уклоном.
В 2009 году предусмотрены следующие номинации: главный приз ($1200), лучший аспирант (I и II степень), лучший магистрант (I и II степень), лучший бакалавр (I и II степень), лучшая студентка и лучший ученик.
Студенты и ученики, которые будут представлять свой ВУЗ либо учебное заведение, пройдут собеседование с членами конкурсной комиссии, в ходе которого им будут заданы вопросы из области искусства, культуры, политики, экономики, IT и др. В ходе собеседования участник конкурса должен будет также написать сочинение на заданную тему в течение 1 часа.
«Наша задача выявить всесторонне развитого и интеллектуального студента или ученика», - сказал Овик Мусаелян.
Список необходимых для участия в конкурсе документов, который нужно представить до 10 июля, будет развешен во всех вышеперечисленных ВУЗах и школах.