10:57 | 07.07.09 | Նորություններ | 4765
Երեւան /Մեդիամաքս/. Երեք բջջային օպերատորներ` Vivacell-MTS-ը, Beeline-ը եւ Orange Armenia-ն, դիմել են ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին /ՀԾԿՀ/ փոխկապակցման սակագները սահմանելու խնդրանքով:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
Նա նշել է, որ ներկայումս քննարկումներ են ընթանում ընկերությունների եւ ՀԾԿՀ մասնագետների մասնակցությամբ, եւ սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում հանձնաժողովն որոշում կկայացնի փոխկապակցման նոր սակագների մասին: Սամվել Արաբաջյանը վստահություն է հայտնել, որ նոր սակագները բաժանորդներին թույլ կտան կապից օգտվել ավելի մատչելի եւ ցածր գներով:
«Ողջունելի է, որ ընկերությունները գիտակցում են, որ փոխկապակցման գործող սակագների սահմանումից հետո շուկան ընդլայնվել է, եւ այնտեղ իրավիճակը փոխվել է», - ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՀԾԿՀ անդամը:
Սամվել Արաբաջյանը նշել է նաեւ, որ հաշվի առնելով ֆիքսված կապի նոր օպերատորների սպասվող մուտքը շուկա` ՀԾԿՀ-ն մանրամասն աշխատանք է տանում նաեւ fix to fix, fix to mobile, mobile to fix ուղղություններով փոխկապակցման սակագների սահմանման վերաբերյալ:
Նա հայտնել է, որ 2009թ. սկզբին ՀԾԿՀ-ն ժամկետ էր սահմանել օպերատորների միջեւ բանակցությունների համար, որոնք փորձում էին փոխկապակցման միասնական հայտ ներկայացնել, սակայն ընկերություններին չհաջողվեց պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

10:57 | 07.07.09 | Новости | 4533
Ереван /Медиамакс/. Три мобильных оператора - Vivacell-MTS, Beeline и Orange Armenia обратились в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении с просьбой установить тарифы на интерконнект.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сказал член КРОУ Самвел Арабаджян.
Он отметил, что в настоящее время ведутся интенсивные обсуждения между компаниями и специалистами КРОУ, и в первой декаде сентября Комиссия примет решение о новых тарифах на интерконнект. Самвел Арабаджян выразил уверенность, что новые тарифы позволят абонентам получать связь по более доступным и низким ценам.
«Радует, что компании осознают тот факт, что после установления действующих тарифов на интерконнект рынок существенно расширился и ситуация на нем изменилась», - сказал член КРОУ в интервью Медиамакс.
Самвел Арабаджян также отметил, что ввиду ожидаемого выхода на рынок новых операторов фиксированной связи КРОУ ведет тщательную работу для установления тарифов интерконнекта и по направлениям fix to fix, fix to mobile, mobile to fix.
Он сообщил, что в начале 2009 года КРОУ установила срок для переговоров между операторами, которые стремились представить единую заявку по тарифам на по интерконнект, однако за это время компании не смогли договориться. --0--