13:36 | 10.09.09 | Նորություններ | 4565
Երեւանում համակարգչային 20 խանութներից միայն 4-ն են առաջարկում արտոնագրված ծրագրեր, ասվում է BSA-ի հետազոտության մեջ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Երեւանում համակարգիչների վաճառքի 20 կենտրոններից միայն 4-ն են առաջարկում արտոնագրված ծրագրեր:
Ինչպես հաղորդում ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդպիսին են Business Software Alliance (BSA) ընկերության կողմից օգոստոսի 12-24-ը անցկացված հետազոտության արդյունքները:
Ինչպես նշել է ընկերության իրավաբան Նարինե Մկրտչյանը, այդ ժամանակահատվածում ընկերության աշխատակիցներն այցելել են համակարգիչների վաճառքի կենտրոններ եւ ներկայացել որպես հաճախորդներ: Յուրաքանչյուր կենտրոն 5 անգամ այցելելու արդյունքում պարզվել է, որ 20 կենտրոններից միայն 4-ում են պարտադիր կերպով առաջարկում արտոնագրված ծրագրեր:
Նարինե Մկրտչյանի կարծիքով, խնդիրն այն է, որ հաճախորդները չեն գիտակցում չարտոնագրված համակարգչային ծրագրեր գնելու հանցավորությունը: “Քաղաքացիները, ովքեր ձեռք են բերում կամ ինտերնետից ներբեռնում են չարտոնագրված ծրագրեր, պոտենցիալ գողեր են”, - նշել է Նարինե Մկրտչյանը:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ պետությունը ներկայումս ակտիվորեն զբաղվում է այդ հարցով, մասնավորապես, մտավոր սեփականության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի գործունեությունն ուղղված է նման խնդիրների լուծմանը:

13:36 | 10.09.09 | News | 4621
Mediamax reports that these are the results of a research carried out by Business Software Alliance (BSA) on August 12-24.
As the Lawyer of the Company Narine Mkrtchyan stated, in the given period, employees of the company visited centers of computer sales and introduced themselves as customers. As a result of 5 visits to each center, they found out that only 4 out of 20 centers necessarily offered licensed programs.
According to Narine Mkrtchyan, the problem is that customers do not realize the criminal nature of non-licenses computer software. “Citizens, who purchase or download non-licensed software through internet, are potential thieves”, Narine Mkrtchyan noted.
She also stressed that the state now actively deals with the given issue, and, in particular, the activity of the interdepartmental committee on issues of intellectual property, aims at solving such problems.