13:36 | 10.09.09 | Նորություններ | 4565
Երեւանում համակարգչային 20 խանութներից միայն 4-ն են առաջարկում արտոնագրված ծրագրեր, ասվում է BSA-ի հետազոտության մեջ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Երեւանում համակարգիչների վաճառքի 20 կենտրոններից միայն 4-ն են առաջարկում արտոնագրված ծրագրեր:
Ինչպես հաղորդում ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդպիսին են Business Software Alliance (BSA) ընկերության կողմից օգոստոսի 12-24-ը անցկացված հետազոտության արդյունքները:
Ինչպես նշել է ընկերության իրավաբան Նարինե Մկրտչյանը, այդ ժամանակահատվածում ընկերության աշխատակիցներն այցելել են համակարգիչների վաճառքի կենտրոններ եւ ներկայացել որպես հաճախորդներ: Յուրաքանչյուր կենտրոն 5 անգամ այցելելու արդյունքում պարզվել է, որ 20 կենտրոններից միայն 4-ում են պարտադիր կերպով առաջարկում արտոնագրված ծրագրեր:
Նարինե Մկրտչյանի կարծիքով, խնդիրն այն է, որ հաճախորդները չեն գիտակցում չարտոնագրված համակարգչային ծրագրեր գնելու հանցավորությունը: “Քաղաքացիները, ովքեր ձեռք են բերում կամ ինտերնետից ներբեռնում են չարտոնագրված ծրագրեր, պոտենցիալ գողեր են”, - նշել է Նարինե Մկրտչյանը:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ պետությունը ներկայումս ակտիվորեն զբաղվում է այդ հարցով, մասնավորապես, մտավոր սեփականության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի գործունեությունն ուղղված է նման խնդիրների լուծմանը:

13:36 | 10.09.09 | Новости | 4631
Лишь 4 компьютерных магазина из 20 в Ереване предлагают лицензионные программы, говорится в исследовании BSA
Ереван /Медиамакс/. В Ереване из 20 центров продаж компьютеров лишь 4 предлагают лицензионные программы.
Как сообщает Медиамакс, таковы результаты исследования компании Business Software Alliance (BSA), которые проводились 12-24 августа.
Как отметила юрист компании Нарине Мкртчян, в данный промежуток времени сотрудники компании посещали центры по продажам компьютеров и представлялись клиентами. В результате 5 посещений каждого центра выяснилось, что лишь в 4-х из 20 центров в обязательном порядке предлагались лицензионные программы.
По мнению Нарине Мкртчян, проблема в том, что клиенты не осознают преступность покупки нелицензионных компьютерных программ. «Граждане, приобретающие или же скачивающие через интернет нелицензионные программы, являются потенциальными ворами»,- отметила Нарине Мкртчян.
Она также подчеркнула, что государство сейчас активно занимается данным вопросом, и, в частности, деятельность межведомственной комиссии по вопросам интеллектуальной собственности направлена на решение подобных проблем.