16:35 | 25.09.09 | Նորություններ | 4629
Երեւան /Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ` մտահոգություն հայտնելով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի /ՏՄՊՊՀ/ որոշման վերաբերյալ, ըստ որի «ԱրմենՏելը» գերիշխող է ճանաչվել տվյալների փոխանցման միջազգային տարանցման շուկայում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ «ԱրմենՏելի» մտահոգության հիմնական պատճառն այն է, որ ՏՄՊՊՀ-ի որոշումը հաջորդում է նույն հարցի վերաբերյալ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ որոշմանը` տարբերվելով վերջինից միայն չափանիշներով ու մեթոդաբանությամբ:
Իգոր Կլիմկոն նշել է, որ 1 ԳԲիթ մեծածախ ինտերնետի գինը պրովայդերների համար ներկայումս կազմում է $662-ից $934, մինչդեռ իր հայտարարություններում ՏՄՊՊՀ-ը հիմնվել է ոչ ճիշտ տվյալների վրա եւ նշել է մինչեւ 1.5 անգամ մեծ գումարներ:
Մենկաբանելով հանձնաժողովի հայտարարությունը ինտերների վերավաճառքի արդյունքում ստացվող 50%-անոց շահութաբերության մասին, ՙԱրմենՏելի՚ մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը տեղեկացրել է, որ շահութաբերությունը իրականում կազմում է մոտ 20%, իսկ ՏՄՊՊՀ-ն իր հայտարարություններում հաշվի չի առնում ընկերության ծախերը ինտերնետի տարանցման ինքնարժեքում:
«ԱրմենՏելի» ղեկավարը հույս հայտնեց, որ պետական կարգավորող մարմինները կհանգեն միմյանց եւ շուկայի մասնակիցների հետ համագործակցության միասնական ու տրամաբանական տարբերակի:
«Տարբեր չափանիշներով կայացրած երկու որոշումների առկայության պարագայում երկրի ներդրումային միջավայրում առաջանում է անորոշություն եւ անկանխատեսելիություն, ինչը կարող է վտանգավոր նախադեպ դառնալ ներկա եւ ապագա օտարերկրյա ներդրողների համար», - ասել է Իգոր Կլիմկոն, նշելով, որ հեռահաղորդակցությունների ոլորտում «ԱրմենՏելը» 2007-2009 թթ. ներդրել է ավելի քան $180 մլն:

16:35 | 25.09.09 | Новости | 4626
Ереван /Медиамакс/. Гендиректор «АрменТел» Игорь Климко выступил сегодня с заявлением, в котором высказал беспокойство по поводу решения Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) о признании «АрменТел» одним из доминирующих операторов на рынке международного транзита передачи данных.
Как сообщает Медиамакс, Игорь Климко сказал, что основным поводом для беспокойства «АрменТел» является то, что решение ГКЗЭК следует за решением по тому же предмету Комиссии по защите общественных услуг (КРОУ) Армении, отличаясь от последнего лишь использованием различных критериев и методик.
Игорь Климко отметил, что стоимость 1 ГБит оптового интернета для провайдеров составляет в настоящее время от $662 до $934, в то время как в своих заявлениях ГКЗЭК основывалась на непроверенных данных и упоминала суммы в 1,5 раза больше.
Комментируя заявления комиссии о 50%-ной прибыльности «АрменТел» в результате перепродажи интернета армянским провайдерам, пресс-секретарь «АрменТел» Ануш Беглоян сообщила, что прибыльность составляет около 20%, а ГКЗЭК в своих заявлениях не учитывает расходы компании в себестоимости интернет-транзита.
Гендиректор «АрменТел» выразил надежду, что государственные регулирующие органы придут к единой и логичной схеме взаимодействия как между собой, так и участниками рынка.
«Принятие подобных решений с различным критериями оценки ухудшает общий инвестиционный климат и создает опасный прецедент для будущих и нынешних иностранных инвесторов», - сказал Игорь Климко, отметив, что общий объем капитальных вложений «АрменТел» в 2007-2009 годы составил более $180 млн.