16:35 | 25.09.09 | Նորություններ | 4629
Երեւան /Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ` մտահոգություն հայտնելով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի /ՏՄՊՊՀ/ որոշման վերաբերյալ, ըստ որի «ԱրմենՏելը» գերիշխող է ճանաչվել տվյալների փոխանցման միջազգային տարանցման շուկայում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ «ԱրմենՏելի» մտահոգության հիմնական պատճառն այն է, որ ՏՄՊՊՀ-ի որոշումը հաջորդում է նույն հարցի վերաբերյալ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ որոշմանը` տարբերվելով վերջինից միայն չափանիշներով ու մեթոդաբանությամբ:
Իգոր Կլիմկոն նշել է, որ 1 ԳԲիթ մեծածախ ինտերնետի գինը պրովայդերների համար ներկայումս կազմում է $662-ից $934, մինչդեռ իր հայտարարություններում ՏՄՊՊՀ-ը հիմնվել է ոչ ճիշտ տվյալների վրա եւ նշել է մինչեւ 1.5 անգամ մեծ գումարներ:
Մենկաբանելով հանձնաժողովի հայտարարությունը ինտերների վերավաճառքի արդյունքում ստացվող 50%-անոց շահութաբերության մասին, ՙԱրմենՏելի՚ մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը տեղեկացրել է, որ շահութաբերությունը իրականում կազմում է մոտ 20%, իսկ ՏՄՊՊՀ-ն իր հայտարարություններում հաշվի չի առնում ընկերության ծախերը ինտերնետի տարանցման ինքնարժեքում:
«ԱրմենՏելի» ղեկավարը հույս հայտնեց, որ պետական կարգավորող մարմինները կհանգեն միմյանց եւ շուկայի մասնակիցների հետ համագործակցության միասնական ու տրամաբանական տարբերակի:
«Տարբեր չափանիշներով կայացրած երկու որոշումների առկայության պարագայում երկրի ներդրումային միջավայրում առաջանում է անորոշություն եւ անկանխատեսելիություն, ինչը կարող է վտանգավոր նախադեպ դառնալ ներկա եւ ապագա օտարերկրյա ներդրողների համար», - ասել է Իգոր Կլիմկոն, նշելով, որ հեռահաղորդակցությունների ոլորտում «ԱրմենՏելը» 2007-2009 թթ. ներդրել է ավելի քան $180 մլն:

Yerevan /Mediamax/. General Director of “ArmenTel” Igor Klimko made a statement today, in which he expressed concern in connection with the decision of the State Committee for Protection of Economic Competition of Armenia (SCPEC) on declaring “ArmenTel” as being one of the dominating operators in the market of international data transfer transit.
Mediamax reports Igor Klimko stating that the main reason for “ArmenTel” Company’s concern is that the decision of SCPEC follows the decision of Public Services Regulatory Committee (PSRC) of Armenia concerning the same issue, differing from the later only by the use of different criteria and methods.
Igor Klimko noted that the cost of 1 Gbit of wholesale internet for providers makes $662-$934 at present, while in their statements, SCPEC based on unchecked data and mentioned a sum 1.5 times higher.
Commenting on the statement of the Committee on 50% profitability of “ArmenTel” as a result of selling internet to Armenian providers, Spokeswoman of “ArmenTel” Anush Begloyan stated, that the profitability makes about 20%, and SCPEC in its statements does not take into account the expenses of the company in the prime cost of internet transit.
General Director of “ArmenTel” expressed hope that the state regulatory bodies will come to a single and logical scheme of interaction both between each other and with the participants of the market.
“Making such decisions with different criteria aggravates the general investment climate and creates a dangerous precedent for future and current foreign investors”, Igor Klimko stated, noting that the total volume of capital investments of “ArmenTel” in 2007-2009 made over $180mln.