12:52 | 11.05.11 | Նորություններ | 6515
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում (ՀՊՃՀ) այսօր տեղի ունեցավ Հայաստանում “Microsoft-ի ինովացիոն կենտրոնի” (ՄԻԿ) բացման պաշտոնական արարողությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Մեդիամաքս-ը, կենտրոնի բացմանը ներկա էին ՀՀ էկոնոմիկայի եւ գիտության եւ կրթության նախարարները, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը, Microsoft եւ Dell ընկերությունների ներկայացուցիչները:
Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը տեղեկացրեց, որ կենտրոնի հիմնական նպատակը Հայաստանում նորարարության խթանումն է, նոր գաղափարների բացահայտումը եւ ՏՏ լուծումների ստեղծումն ու ներդրումը տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքերով, որպես “նվազագույն նշաձող” մոտակա 3 տարիների համար կենտրոնը մշակել է հետեւյալ ծրագրերը.
Հայաստանի ՏՏ-ոլորտում 200 նոր աշխատատեղերի ստեղծում, 50 գործող ձեռնարկությունների աջակցություն, 10  նորաստեղծ ձեռնարկությունների կայացում եւ 20 ծրագրային ինովացիոն ապրանքատեսակների ստեղծում, որոնք հասանելի եւ ճանաչված կլինեն ամբողջ աշխարհում:
Կենտրոնի ստեղծման ծրագիրն իրականացվել է “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի կողմից` ՀՀ կառավարության, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID), Microsoft-ի եւ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի աջակցությամբ: Կենտրոնին տեխնիկական աջակցություն են ցուցաբերել Dell եւ «ԱրմենՏել» ընկերությունները:
ՄԻԿ ծրագրի ղեկավար Եվա Հյուսյանը տեղեկացրեց, որ կենտրոնը կիրականացնի կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ տեխնոլոգիական եւ բիզնես դասընթացներ, որոնց ընթացքում ուսանողները եւ ՏՏ ոլորտի մասնագետները կստանան իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ եւ խորհրդատվություն:

Ереван/Медиамакс/. В Государственном инженерном университете Армении (ГИУА) сегодня состоялась официальная цермония открытия Инновационного центра Microsoft (ИЦМ) в Армении.
Как сообщает Медиамакс, на открытии центра присутствовали министры экономики и образования Армении, посол США Мари Йованович, представители компаний Dell и Microsoft.
Руководитель армянского офиса Microsoft Григор Барсегян сообщил, что основной целью Центра будет стимулирование инноваций, выявление новых идей, создание и внедрение IT-решений в различных сферах экономики.
По словам Григора Барсегяна, в качестве “минимальной планки” центр разработал для себя следующие программы:
- создание 200 рабочих мест в IT-секторе Армении,
- содействие 50 действующим IT-компаниям,
- становление 10 новых компаний и создание 20 инновационных программных продуктов, которые будут известны и доступны во всем мире.
Программу по созданию центра осуществил фонд “Инкубатор предприятий” при поддержке правительства Армении, Агентства США по международному развитию (USAID), компании Microsoft и ГИУА. Техническую поддержку центру оказали компании Dell и “АрменТел”.
Менеджер программы ИЦМ Ева Гьюсьян сообщила, что Центр будет проводить краткосрочные и долгосрочные технологические и бизнес-курсы, в ходе которых студенты и специалисты IT-сектора получат знания и консультационные услуги, необходимые для реализации их идей.