13:15 | 28.08.12 | Նորություններ | 4107
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Orange Հիմնադրամը եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանը հայտարարել եմ «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS բարեգործական նախագծի երկրորդ փուլի` հուլիս ամսվա արդյունքների մասին:
Նախագիծը թույլ է տալիս Orange-ի բաժանորդներից յուրաքանչյուրին աջակցություն ցուցաբերել այն հայ մանուկներին, որոնց ընտանիքները ֆինանսական դժվարությունների պատճառով իրենց երեխաներին հանձնում են պետական հաստատությունների հոգածությանը: Ուղարկելով SMS 1234 կարճ համարին` Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերում են 100, իսկ 5678 համարին` 500 դրամ:
Հուլիս ամսին Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերել են 343 700 դրամ: Ինչպես եւ հայտարարվել էր, Orange Հիմնադրամը նվիրաբերում է նույնքան գումար, որքան բաժանորդները բոլորը միասին, այսինքն` հուլիս ամսվա դրամահավաքի արդյունքում Orange Հիմնադրամը Վորլդ Վիժն Հայաստանին է տրամադրում 687,400 դրամ: Այս գումարը Վորլդ Վիժն Հայաստանը կօգտագործի` Սյունիքի մարզում բնակվող Ռոմիկի եւ Արմինեի ընտանիքին օգնելու համար: Վերջիններս ունեն 6 երեխա եւ կենցաղային ու սոցիալական ծանր պայմանների պատճառով երեխաներից երկուսին՝ 14 եւ 12-ամյա աղջիկներին ստիպված են եղել հանձնել Կապանի գիշերօթիկ հաստատության հոգածությանը: Հավաքված գումարով, որին Վորլդ Վիժնը կավելացնի 650 000 դրամ, հնարավոր կլինի գնել խոտհնձիչ եւ հողամշակ մեքենա, ինչը հնարավորություն կտա ընտանիքի հորը վարձատրության դիմաց մշակել ուրիշների հողատարածքները: Հաշվի առնելով Սյունիքի համայնքներում գյուղմեխանիզացիայի տեխնիկայի սակավությունը` նման ծառայությունները պահանջված են: Ունենալով եկամտի աղբյուր` ծնողները կկարողանան երեխաներին մեծացնել ընտանիքում:
«Նախեւառաջ, ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել մեր այն բաժանորդներին, ովքեր ցանկություն հայտնեցին եւ իրենց աջակցությունը ցուցաբերեցին այս երեխաներին: Orange Հիմնադրամը կրկնապատկել է նրանցից յուրաքանչյուրի ներդրումը: Այս նախագծի ամենակարեւոր բաղկացուցիչներից է այն, որ մեր բաժանորդներից յուրաքանչյուրը կարող է քայլ կատարել` օգնելու երեխաների, որոնք ունեն ծնողներ, սակայն ստիպված են մեծանալ մանկատանը: Ծրագիրը շարունակական է լինելու, եւ այս ամիս մենք կրկին սպասում ենք հանգանակությունների, որոնք հնարավորություն կտան այլ երեխաների կյանքում բերել շոշափելի փոփոխություններ»,- ասել է Հայաստանում Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան:
«Մենք շնորհակալ ենք Orange-ի բաժանորդներին տրամադրած յուրաքանչյուր դրամի համար: Այս անգամ հավաքված գումարը բավարար չէր գյուղատնտեսական մեքենա ձեռք բերելու համար, սակայն, հաշվի առնելով այս բազմազավակ ընտանիքի սոցիալական դժվար պայմանները ու երեխաներին ընտանիքում պահելու հեռանկարը, Վորլդ Վիժն Հայաստան կազմակերպությունը որոշեց ներդնել հավելյալ միջոցներ՝ մեքենան համատեղ գնելու նպատակով: Հավաքված գումարը մեծ աջակցություն է խիստ կարիքի մեջ գտնվող այս ընտանիքի համար, իսկ նրանց երկու աղջիկներին, որոնք խնամքի հաստատությունում են գտնվում, այսուհետ հնարավորություն կտա առավելագույնս վայելելու ծնողների խնամքն ու ներկայությունն իրենց կյանքում», - ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի «Շահագրգիռ կողմերը միասին հանուն Հայաստանում Երեխաների պաշտպանության համակարգի հզորացման» ծրագրի համակարգող Լուսինե Սիմոնյանը:

13:15 | 28.08.12 | News | 4190
Thanks to donations by Orange customers and the Orange Foundation two more children will join their families
Yerevan/Mediamax/. Today Orange Foundation and World Vision Armenia announced the results of the second month of implementation of “Let’s Keep Children Home” SMS charity project. This project gives the chance to every Orange customer to support Armenian children whose families, due to financial difficulties, cannot keep them at home and deliver them to the care of state institutions.
By sending SMS to 1234 short number, Orange customers donate 100 AMD and by sending SMS to 5678 short number – 500 AMD.
In July Orange customers donated a total of 343,700 AMD. As it has been announced earlier, the Orange Foundation in its turn will double the money donated by customers all together, i.e., thanks to this money raising project the Orange Foundation will transfer 687,400 AMD to World Vision Armenia, which will use this amount to help Romik’s and Armine’s family living in Syunik region. They have 6 children and due to financial difficulties they have had to deliver two of them, 14-year-old and 12-year-old daughters to the care of the Kapan boarding institution. The collected amount, to which World Vision Armenia will add 650,000 AMD,  will be enough to buy a combine harvester which will allow the father of the family to work. Taking into consideration the poor quantity of agricultural machinery in the Syunik region, this kind of services are quite necessary. Having a source of revenue, the family will be able to take back the two children.
“First of all we would like to thank our customers for their participation in this initiative. The Orange Foundation has doubled the contribution of each of them. One of the most important advantages of this project is that every Orange customer can have his/her contribution to helping children who have parents but, nevertheless, are forced to live and grow in a children’s home. The project will be ongoing, and this month as well we are expecting donations which will enable to bring tangible changes into the lives of many other children,” said Bruno Duthoit, Chairman of the Board of the Orange Foundation in Armenia.
“We thank Orange customers for every dram donated. This time the collected amount was not enough to buy the agricultural machine, but taking into consideration the social conditions of this large family and the perspective of keeping home the children, World Vision Armenia decided to have as well a financial contribution. The donation will enable us to give this family a new start in life and make it possible for the two girls to enjoy their family’s presence and everyday care,” said Lusine Simonyan, “Stakeholders Acting Together for Child Protection in Armenia” project coordinator.