13:15 | 28.08.12 | Նորություններ | 4107
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Orange Հիմնադրամը եւ Վորլդ Վիժն Հայաստանը հայտարարել եմ «Պահենք երեխաներին ընտանիքում» SMS բարեգործական նախագծի երկրորդ փուլի` հուլիս ամսվա արդյունքների մասին:
Նախագիծը թույլ է տալիս Orange-ի բաժանորդներից յուրաքանչյուրին աջակցություն ցուցաբերել այն հայ մանուկներին, որոնց ընտանիքները ֆինանսական դժվարությունների պատճառով իրենց երեխաներին հանձնում են պետական հաստատությունների հոգածությանը: Ուղարկելով SMS 1234 կարճ համարին` Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերում են 100, իսկ 5678 համարին` 500 դրամ:
Հուլիս ամսին Orange-ի բաժանորդները նվիրաբերել են 343 700 դրամ: Ինչպես եւ հայտարարվել էր, Orange Հիմնադրամը նվիրաբերում է նույնքան գումար, որքան բաժանորդները բոլորը միասին, այսինքն` հուլիս ամսվա դրամահավաքի արդյունքում Orange Հիմնադրամը Վորլդ Վիժն Հայաստանին է տրամադրում 687,400 դրամ: Այս գումարը Վորլդ Վիժն Հայաստանը կօգտագործի` Սյունիքի մարզում բնակվող Ռոմիկի եւ Արմինեի ընտանիքին օգնելու համար: Վերջիններս ունեն 6 երեխա եւ կենցաղային ու սոցիալական ծանր պայմանների պատճառով երեխաներից երկուսին՝ 14 եւ 12-ամյա աղջիկներին ստիպված են եղել հանձնել Կապանի գիշերօթիկ հաստատության հոգածությանը: Հավաքված գումարով, որին Վորլդ Վիժնը կավելացնի 650 000 դրամ, հնարավոր կլինի գնել խոտհնձիչ եւ հողամշակ մեքենա, ինչը հնարավորություն կտա ընտանիքի հորը վարձատրության դիմաց մշակել ուրիշների հողատարածքները: Հաշվի առնելով Սյունիքի համայնքներում գյուղմեխանիզացիայի տեխնիկայի սակավությունը` նման ծառայությունները պահանջված են: Ունենալով եկամտի աղբյուր` ծնողները կկարողանան երեխաներին մեծացնել ընտանիքում:
«Նախեւառաջ, ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել մեր այն բաժանորդներին, ովքեր ցանկություն հայտնեցին եւ իրենց աջակցությունը ցուցաբերեցին այս երեխաներին: Orange Հիմնադրամը կրկնապատկել է նրանցից յուրաքանչյուրի ներդրումը: Այս նախագծի ամենակարեւոր բաղկացուցիչներից է այն, որ մեր բաժանորդներից յուրաքանչյուրը կարող է քայլ կատարել` օգնելու երեխաների, որոնք ունեն ծնողներ, սակայն ստիպված են մեծանալ մանկատանը: Ծրագիրը շարունակական է լինելու, եւ այս ամիս մենք կրկին սպասում ենք հանգանակությունների, որոնք հնարավորություն կտան այլ երեխաների կյանքում բերել շոշափելի փոփոխություններ»,- ասել է Հայաստանում Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան:
«Մենք շնորհակալ ենք Orange-ի բաժանորդներին տրամադրած յուրաքանչյուր դրամի համար: Այս անգամ հավաքված գումարը բավարար չէր գյուղատնտեսական մեքենա ձեռք բերելու համար, սակայն, հաշվի առնելով այս բազմազավակ ընտանիքի սոցիալական դժվար պայմանները ու երեխաներին ընտանիքում պահելու հեռանկարը, Վորլդ Վիժն Հայաստան կազմակերպությունը որոշեց ներդնել հավելյալ միջոցներ՝ մեքենան համատեղ գնելու նպատակով: Հավաքված գումարը մեծ աջակցություն է խիստ կարիքի մեջ գտնվող այս ընտանիքի համար, իսկ նրանց երկու աղջիկներին, որոնք խնամքի հաստատությունում են գտնվում, այսուհետ հնարավորություն կտա առավելագույնս վայելելու ծնողների խնամքն ու ներկայությունն իրենց կյանքում», - ասել է Վորլդ Վիժն Հայաստանի «Շահագրգիռ կողմերը միասին հանուն Հայաստանում Երեխաների պաշտպանության համակարգի հզորացման» ծրագրի համակարգող Լուսինե Սիմոնյանը:

13:15 | 28.08.12 | Новости | 4159
Ереван/Медиамакс/. Фонд Orange и Ворлд Вижн Армения объявили о результатах второго этапа благотворительной SMS-акции июля “Сохраним детей в семье”.
Проект предоставляет возможность каждому из абонентов Orange оказывать содействие тем армянским детям, семьи которых дают своих детей под попечительство государственных заведений по причине финансовых трудностей. Посылая SMS на короткий номер 1234, абоненты Orange жертвуют 100 драмов, а на номер 5678 - 500 драмов.
Абоненты Orange в июле пожертвовали 343 700 драмов. Как было заявлено, Фонд Orange жертвует столько же денег, сколько пожертвовали все абоненты вместе, то есть, в результате сбора средств в июле Фонд Orange предоставил Ворлд Вижн Армения 687 400 драмов. Ворлд Вижн Армения использует эту сумму, чтобы помочь семье Ромика и Армине, проживающих в Сюникской области. У них 6 детей, и по причине тяжелых социальных и бытовых условий они были вынуждены сдать двоих детей (14 и 12-летних девочек) под попечительство Капанской школы-интерната. На собранную сумму, к которой Ворлд Вижн добавит еще 650 000 драмов, можно будет приобрести газонокосилку и мини-трактор, что даст возможность отцу семейства за оплату обрабатывать чужие земли. Учитывая недостаток сельхозтехники в общинах Сюника, подобные услуги довольно востребованы. Имея источник дохода, родители сумеют вырастить детей в семье.
“Прежде всего, мы хотим поблагодарить тех наших абонентов, которые помогли детям. Фонд Orange удвоил вклад каждого из них. Самой важной составляющей этого проекта является то, что каждый из наших абонентов может иметь свой вклад в содействии детям, у которых есть родители, однако они вынуждены расти в детских домах. Программа носит продолжительный характер, и в этом месяце мы вновь ждем пожертвований, которые предоставят возможность внести существенные изменения в жизнях других детей”, - сказал председатель совета Фонда Orange в Армении Бруно Дютуа.
“Мы благодарны абонентам Orange за каждый предоставленный драм. На этот раз набранной суммы было недостаточно для приобретения сельскохозяйственной машины, однако, учитывая тяжелые социальные условия этой многодетной семьи и перспективу сохранения детей в семье, организация Ворлд Вижн Армения решила внедрить дополнительные средства с целью совместного приобретения машины. Набранная сумма - большая помощь для такой нуждающейся семьи, а их двум девочкам, которые находятся под попечительством, отныне будет предоставлена возможность больше наслаждаться заботой родителей и присутствием в их жизни”,- заявила координатор программы “Заинтересованные стороны вместе во имя укрепления системы защиты детей в Армении” Ворлд Вижн Армения Лусине Симонян.