04:44 | 18.09.12 | Նորություններ | 7392
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նոր iPhone-ներն աշխատելու են հատուկ nano-SIM քարտերով, որոնք 40%-ով ավելի փոքր են ժամանակակից սմարթֆոնների մեծամասնությունում օգտագործվող micro-SIM քարտերից:
Orange Armenia-ի մամուլի քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ ընկերությունը կսկսի սպասարկել nano-SIM քարտեր առաջիկա 2 շաբաթվա ընթացքում:
Թե ե՞րբ է Հայաստանում նախատեսվում iPhone 5-ի վաճաքների պաշտոնական մեկնարկը՝ ս.թ. դեկտեմբերին, երբ այն կսկսի վաճառվել 100 երկրներում, թե հաջորդ տարեսկզբին, Orange Armenia-ում չեն նշում:
Փորձը ցույց է տալիս, որ Apple-ի նոր սարքերը Հայաստանում հայտնվում են  վաճառքների պաշտոնական մեկնարկից շուտ, այնպես որ տրամաբանական է, որ մյուս օպերատորները պետք է օգտագործեն այս հնարավորությունը՝ նոր բաժանորդներ ներգրավելու նպատակով:
Այդպես է, մասնավորապես, վարվել ԱրմենՏելը (ապրանքանիշը՝ Beeline):
Ընկերության մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ ԱրմենՏելը ձեռնարկել է համապատասխան միջոցառումներ եւ պատվիրել է nano-SIM քարտերի խմբաքանակ: «Այնպես որ, եթե մոտ ապագայում Հայաստանում հայտնվեն iPhone 5 սմարթֆոններ, դրանց տերերը կարող են օգտվել մեր ծառայություններից», - ասել է Անուշ Բեղլոյանը:

Yerevan/Mediamax/. Special nano-SIM cards which weigh 40% less than micro-SIM cards used in the majority of modern smartphones are used in iPhone 5.
Orange Armenia spokeswoman Lilit Martirosyan told Mediamax today that the company will start providing nano-SIM cards within 2 weeks. As for the launch of iPhone 5 sales, Orange Armenia didn\'t specify when it will start selling the smartphone in Armenia - it may be December, simultaneously with the start of sales in 100 countries, or later.
ArmenTel spokeswoman Anush Begloyan told Mediamax that the company has already ordered a batch of nano-SIM cards. \"If iPhone 5 is sold in Armenia in the nearest future, their owners will be able to use our services\", said Anush Begloyan.