00:53 | 19.11.12 | Հարցազրույցներ | exclusive 113838
Նոյեմբերի 6-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց էլեկտրոնային վճարման եւ փոխանցման ՄոբիԴրամ ծառայության մեկնարկի մասին: Մեդիամաքս-ը դիմեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին մանրամասներ ստանալու ակնկալիքով:
- Պարոն Յիրիկյան, կարելի՞ է ասել, որ ՄոբիԴրամ-ը հանդիսանալու է ունիվերսալ վճարային համակարգ, որի հիմնական բաղադրիչներից մեկը կլինի «վիրտուալ փողի» գաղափարը:
- ՄոբիԴրամ-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունն է, որի միջոցով մենք սկսում ենք աշխատել ֆինանսական ծառայությունների շուկայում:
Այսօր աշխարհում լայնորեն տարածվում է այն միտումը, երբ բջջային կապի օպերատորներն իրենց հիմնական ծառայությունների հետ զուգահեռ սկսում են մատուցել նաեւ տարբեր ֆինանսական ծառայություններ, ինչը բաժանորդին տալիս է մեծ հնարավորություններ եւ առավելագույն հարմարավետություն` իր ծախսերը եւ գնումները կազմակերպելու եւ կառավարելու առումով:
Հայաստանի շարժական կապի ոլորտում մենք առաջինն ենք գործարկում նման ծառայություն: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ ստեղծելով ՄոբիԴրամ-ը` մենք չենք ընդօրինակել աշխարհում արդեն իսկ գոյություն ունեցող մոդելները, այլ մշակել ենք մի ինքնուրույն համակարգ, որը համապատասխանեցված է հայկական շուկայի առանձնահատկություններին:
- Նման ծավալուն նախագծի աշխատանքը ենթադրում է հզոր եւ ճկուն ծրագրային ապահովում: Ծրագիրը գնվել է արտերկրի՞ց, թե՞ մշակվել է Հայաստանում:
- Մեծ ուրախությամբ եւ հպարտությամբ պետք է հայտնեմ, որ ՄոբիԴրամ-ի ծրագրային ապահովման հարթակն ամբողջությամբ մշակվել է Հայաստանում: Այն պատրաստել է տեղական «Վոլո» ընկերությունը, որի հետ համագործակցում ենք արդեն երկար տարիներ: Մենք միշտ էլ փորձել ենք սատարել տեղական արտադրողին եւ պայմաններ ստեղծել, որպեսզի ապահովվի նրանց հետագա զարգացումը Հայաստանում եւ ամրապնդվեն մրցակցային հնարավորությունները Հայաստանից դուրս: Կարծում եմ, դա մեզ հաջողվում է:
- ՄոբիԴրամ-ը հետաքրքիր է նրանով, որ ծառայությունից կարող են օգտվել ինչպես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները` իրենց հեռախոսների միջոցով, այնպես էլ բոլոր ցանկացողները` համացանցի միջոցով, ինչպես նաեւ ՄոբիԴրամ-ի մասնաճյուղ այցելելով:
- Այո, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները կարող են տարբեր վճարումներ ու փոխանցումներ անել անմիջապես իրենց հեռախոսից` USSD հրահանգների միջոցով: Ընդ որում, պարտադիր չէ, որ հեռախոսը սմարթֆոն լինի կամ միացված լինի շարժական ինտերնետին: Որեւէ հատուկ ծրագիր ներբեռնելու կարիք նույնպես չկա: ՄոբիԴրամ-ի առավելությունը նրանում է, որ ամենապարզ բջջային հեռախոսը վերածվում է էլեկտրոնային ֆինանսական ծառայություններից օգտվելու հարմարավետ գործիքի:
USSD հրահանգների միջոցով մեր բաժանորդը կկարողանա, օրինակ, վճարել կոմունալ ծախսերի համար կամ մարզից մարզ գումար փոխանցել: Հետագայում ՄոբիԴրամ-ի միջոցով հնարավոր կլինի գումարներ փոխանցել նաեւ արտերկիր:
Բնականաբար, դրամական փոխանցումների հարցում կան գումարի չափի հետ կապված որոշակի սահմանափակումներ` սահմանված ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից:
ՄոբիԴրամ համակարգի հաճախորդները դասակարգվում են երկու խմբի` «Ստանդարտ» եւ «Պրեմիում»:
«Ստանդարտ» հաճախորդը կարող է օգտվել ՄոբիԴրամ համակարգով տրամադրվող սահմանափակ թվով ծառայություններից: Համակարգում գրանցվելով՝ հաճախորդը կարող է գումար ավելացնել իր էլեկտրոնային հաշվին, վճարել կոմունալ, կապի եւ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների դիմաց, ինչպես նաեւ դրամական միջոցներ ստանալ ՄոբիԴրամ-ի «Պրեմիում» հաճախորդներից: «Ստանդարտ» օգտատերերը չեն կարող օգտվել դրամական միջոցների կանխիկացման ծառայությունից, ինչպես նաեւ ունեն հետեւյալ սահմանափակումները.
- օրական գործառնությունների գումարը` առավելագույնը 100 000 դրամ,
- ամսական գործառնությունների գումարը` առավելագույնը 200 000 դրամ,
- ամսական գործառնությունների քանակը` առավելագույնը 15 հատ:
«Պրեմիում» հաճախորդին հասանելի են ՄոբիԴրամ համակարգով տրամադրվող բոլոր ծառայությունները: Կարող եք վճարել կոմունալ եւ այլ ծառայությունների համար, ստանալ եւ ուղարկել դրամական միջոցներ ՄոբիԴրամ հաշիվներին, կանխիկացնել գումարներ հաշվից կամ փոխանցել այլ բանկային հաշիվների:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները կարող են օգտվել նաեւ “Պրեմիում” ծառայությունների բջջային տարբերակից:
Բջջային ցանցի հանգամանքով պայմանավորված` բջջային հեռախոսի USSD-ի մենյուի միջոցով ՄոբիԴրամ-ի ծառայություներից կարող են օգտվել միայն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները: Այնուամենայնիվ, մենք ՄոբիԴրամ-ի ծառայությունները հասանելի ենք դարձրել բոլորին: Բոլոր նրանք, ովքեր չեն օգտվում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կապից, կարող են օգտվել ՄոբիԴրամ-ի ծառայություններից` այցելելով ՄոբիԴրամ-ի կայքէջ` համակարգչի կամ սմարթֆոնի միջոցով, կամ` այցելելով ՄոբիԴրամ-ի 25 մասնաճյուղերից որեւէ մեկը:
- Ի՞նչ միջնորդավճարներ է գանձելու ՄոբիԴրամ-ը:
- Կոմունալ ծառայությունների վճարման դեպքում հաճախորդներից միջնորդավճար չի գանձվում: ՄոբիԴրամ-ի մասնաճյուղերում եւ ArCa քարտի միջոցով էլ. հաշվի համալրումը հնարավոր է կատարել անվճար, իսկ մեկ էլ. դրամապանակից մեկ այլ էլ. դրամապանակ, ինչպես նաեւ կանխիկացման եւ բանկային հաշվին գումար փոխանցելիս գործարքն իրականացվում է 0.5% միջնորդավճարով:
- ՄոբիԴրամ-ի միջոցով կարելի է վճարել նաեւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մրցակիցների ծառայությունների համա՞ր:
- Այո, այցելելով ՄոբիԴրամ-ի 25 մասնաճյուղերից մեկը` կարելի է վճարել ֆիքսված եւ շարժական կապի, ինչպես նաեւ ինտերնետ հասանելիության տարբեր ծառայությունների դիմաց: Վճարումներ են ընդունվում նաեւ Ղարաբաղ-Տելեկոմի մատուցած ծառայությունների դիմաց: Նախատեսում ենք ապագայում այդ վճարումները հնարավոր դարձնել նաեւ բջջային հեռախոսի եւ կայքէջի միջոցով: Ներկա դրությամբ վերը նշված եղանակներով կարելի է վճարումներ իրականացնել բացառապես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մատուցած ծառայությունների դիմաց:
- Հայտարարվել է, որ այսօրվա դրությամբ ՄոբիԴրամ-ի 25 մասնաճյուղ է գործում: Դրանք առանձին գրասենյակնե՞ր են, թե՞ ՄոբիԴրամը սրահներ ունի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի խանութներում:
- ՄոբիԴրամ-ը առանձնացված տարածքներ ունի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոններում` առանձին ապրանքանիշով եւ աշխատակազմով. դա Կենտրոնական բանկի պահանջներից է:
- Որո՞նք են լինելու համակարգի զարգացման հաջորդ քայլերը:
- Ապագայում կընդլայնենք «շարժական դրամապանակ»-ի (mobile wallet) շրջանակներում մատուցվող ծառայությունների շրջանակները: «Դրամապանակ»-ի պահանջարկը հայաստանյան շուկայում գնահատելու համար իրականացվել է միջազգային շուկաների ուսումնասիրություն: Այն թույլ է տալիս ասել, որ էլեկտրոնային դրամապանակները մեծ պահանջարկ կունենան` հատկապես տեղական եւ միջազգային դրամական փոխանցումներ իրականացնելիս ու առեւտրային կազմակերպություններին վճարումներ կատարելիս:
Մարդիկ իրենց հեռախոսների միջոցով կկարողանան, օրինակ, վճարել սուպերմարկետներից գնումներ կատարելիս:
- Հայաստանում արդեն կան առցանց խանութներ, որոնցում ինտեգրված են օնլայն վճարման ArCa, Idram, Webmoney եւ ալ համակարգերը:  Հնարավո՞ր է դրանցում ինտեգրել նաեւ ՄոբիԴրամ վճարման համակարգը:
- Համագործակցությունը օնլայն խանութների հետ մեր առաջիկա ծրագրերի ցանկում է: Դա նշանակում է, որ ՄոբիԴրամ-ի հաճախորդները մոտ ապագայում կարող են իրենց էլեկտրոնային հաշիվների միջոցով օգտվել նաեւ վճարման այդ եղանակից:

00:53 | 19.11.12 | Интервью | exclusive 113902
6 ноября ВиваСелл-МТС объявил о запуске услуги электронных платежей и переводов МобиДрам. Медиамакс обратился к гендиректору компании Ральфу Йирикяну для получения более детальной информации.
- Господин Йирикян, можно ли сказать, что МобиДрам будет универсальной платежной системой, одной из основных составляющих которой будет идея «виртуальных денег»?
- МобиДрам является на 100%-ной дочерней компанией ВиваСелл-МТС, посредством которой мы начинаем работать на рынке финансовых услуг.
Сегодня в мире широко распространяется тренд, когда операторы мобильной связи, параллельно со своими основными услугами, начинают предоставлять также различные финансовые услуги, что дает абоненту большие возможности и максимальный комфорт с точки зрения организации своих трат и покупок.
В сфере мобильной связи Армении мы первыми запускаем подобную услугу. Хочу особо отметить, что, создавая МобиДрам, мы не копировали существующие в мире модели, а разработали самостоятельную систему, которая соответствует особенностям армянского рынка.
- Запуск подобного объемного проекта предполагает мощное и гибкое программное обеспечение. Сфот был приобретен за рубежом или разработан в Армении?
- С большой радостью и гордостью сообщаю, что платформа МобиДрам полностью разработана в Армении. Ее разработала местная компания «Воло», с которой мы сотрудничаем уже долгие годы. Мы всегда стараемся поддержать местных производителей и создавать условия, чтобы они разивались в Армении и укрепляли свои конкурентные возможности за пределами страны. Думаю, нам это удается.
- МобиДрам интересна тем, что услугой могут пользоваться не только абоненты ВиваСелл-МТС посредством своих телефонов, но также все желающие – посредством интернета, а также филиалов МобиДрам.
- Да, абоненты ВиваСелл-МТС могут выполнять различные платежи и переводы прямо со своего телефона посредством команд USSD. Более того, необязательно, чтобы это был смартфон или же он был подключен к мобильному интернету. Нет также необходимости скачивать какую-либо специальную программу. Преимущество МобиДрам заключается в том, что самый простой мобильный телефон становится удобным инструментом для пользования электронными финансовыми услугами.
Наш абонент сможет посредством команд USSD, например, заплатить за коммунальные услуги либо перевести деньги из региона в регион. В будущем посредством МобиДрам станет возможно переводить деньги также за рубеж.
Естественно, в вопросе денежных переводов есть некоторые ограничения, связанные с размером сумм, установленные Центральным банком.
Клиенты услуги МобиДрам классифицируются на две группы – «Стандарт» и «Премиум».
«Стандартный» клиент может пользоваться ограниченным количеством услуг, предоставляемых системой МобиДрам. Регистрируясь в системе, клиент может пополнить сумму на своем электронном счету, заплатить за коммунальные услуги, услуги связи и интернета, а также получать денежные средства от «Премиум» клиентов МобиДрам. «Стандартные» пользователи не могут пользоваться услугой обналичивания денежных средств, а также имеют следующие ограничения:
- Сумма ежедневных операций – максимум 100 000 драмов;
- Сумма ежемесячных операций – максимум 200 000 драмов;
- Количество ежемесячных операций – максимум 15.
Клиенту «Премиум» доступны все услуги, предоставляемые системой МобиДрам. Можете платить за коммунальные и другие услуги, получать и переводить денежные средства на счета МобиДрам, обналичивать деньги со счета или переводить на другие банковские счета.
Абоненты ВиваСелл-МТС могут также пользоваться мобильной версией «Премиум» услуг.
Услугами МобиДрам по USSD меню мобильного телефона могут воспользоваться только абоненты ВиваСелл-МТС. Тем не менее, мы сделали услуги МобиДрам доступными для всех. Все те, кто не является абонентом ВиваСелл-МТС, могут пользоваться услугами МобиДрам, посещая веб-страницу сервиса, либо один из 25 филиалов МобиДрам.
- Какую комиссию будет взимать МобиДрам?
- В случае оплаты коммунальных услуг с клиентов комиссия не взимается. Пополнение эл. счета в филиалах МобиДрам или посредством карточки ArCa совершается бесплатно, а в случае перевода с одного эл. кошелька на другой, либо в случае обналичивания или перевода денег на банковский счет, операция выполняется с комиссией в размере 0.5%.
- Посредством МобиДрам можно оплатить также услуги конкурентов ВиваСелл-МТС?
- Да, посетив один из 25 филиалов МобиДрам, можно выполнять платежи за услуги фиксированной и мобильной связи, а также услуги интернета. Принимается оплата и за услуги компании Карабах-Телеком. Планируем в будущем сделать эти платежи доступными также посредством мобильных телефонов и сайта. Этими способам на данный момент можно выполнять оплату только услуг ВиваСелл-МТС.
- Было объявлено, что уже действуют 25 филиалов МобиДрам. Это отдельные филиалы, или МобиДрам представлен в магазинах ВиваСелл-МТС?
- У МобиДрам отдельные зоны в центрах обслуживания ВиваСелл-МТС - с отдельным брендом и персоналом - это одно из требований Центрального банка.
- Какими будут следующие шаги по развитию системы?
- В будущем мы расширим спектр услуг в рамках услуги «мобильный кошелек»(mobile wallet). Для оценки спроса «кошелька» на армянском рынке мы исследовали международные рынки. Итоги исследования позволяют сказать, что электронные кошельки будут иметь большой спрос, в частности, при выполнении международных и местных переводов и оплате платежей коммерческим организациям.
Люди посредством своих телефонов смогут, например, расплачиваться в супермаркетах.
- В Армении уже есть онлайн магазины, в которых интегрированы системы онлайн платежей ArCa, IDRAM, Webmoney и другие. Возможно интегрировать в них также систему платежей МобиДрам?
- Сотрудничество с он-лайн магазинами находится в списке наших ближайших программ. Это значит, что клиенты МобиДрам очень скоро сумеют пользоваться также этим способом платежей посредством своих электронных счетов.