00:53 | 19.11.12 | Հարցազրույցներ | exclusive 113838
Նոյեմբերի 6-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հայտարարեց էլեկտրոնային վճարման եւ փոխանցման ՄոբիԴրամ ծառայության մեկնարկի մասին: Մեդիամաքս-ը դիմեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին մանրամասներ ստանալու ակնկալիքով:
- Պարոն Յիրիկյան, կարելի՞ է ասել, որ ՄոբիԴրամ-ը հանդիսանալու է ունիվերսալ վճարային համակարգ, որի հիմնական բաղադրիչներից մեկը կլինի «վիրտուալ փողի» գաղափարը:
- ՄոբիԴրամ-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունն է, որի միջոցով մենք սկսում ենք աշխատել ֆինանսական ծառայությունների շուկայում:
Այսօր աշխարհում լայնորեն տարածվում է այն միտումը, երբ բջջային կապի օպերատորներն իրենց հիմնական ծառայությունների հետ զուգահեռ սկսում են մատուցել նաեւ տարբեր ֆինանսական ծառայություններ, ինչը բաժանորդին տալիս է մեծ հնարավորություններ եւ առավելագույն հարմարավետություն` իր ծախսերը եւ գնումները կազմակերպելու եւ կառավարելու առումով:
Հայաստանի շարժական կապի ոլորտում մենք առաջինն ենք գործարկում նման ծառայություն: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ ստեղծելով ՄոբիԴրամ-ը` մենք չենք ընդօրինակել աշխարհում արդեն իսկ գոյություն ունեցող մոդելները, այլ մշակել ենք մի ինքնուրույն համակարգ, որը համապատասխանեցված է հայկական շուկայի առանձնահատկություններին:
- Նման ծավալուն նախագծի աշխատանքը ենթադրում է հզոր եւ ճկուն ծրագրային ապահովում: Ծրագիրը գնվել է արտերկրի՞ց, թե՞ մշակվել է Հայաստանում:
- Մեծ ուրախությամբ եւ հպարտությամբ պետք է հայտնեմ, որ ՄոբիԴրամ-ի ծրագրային ապահովման հարթակն ամբողջությամբ մշակվել է Հայաստանում: Այն պատրաստել է տեղական «Վոլո» ընկերությունը, որի հետ համագործակցում ենք արդեն երկար տարիներ: Մենք միշտ էլ փորձել ենք սատարել տեղական արտադրողին եւ պայմաններ ստեղծել, որպեսզի ապահովվի նրանց հետագա զարգացումը Հայաստանում եւ ամրապնդվեն մրցակցային հնարավորությունները Հայաստանից դուրս: Կարծում եմ, դա մեզ հաջողվում է:
- ՄոբիԴրամ-ը հետաքրքիր է նրանով, որ ծառայությունից կարող են օգտվել ինչպես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները` իրենց հեռախոսների միջոցով, այնպես էլ բոլոր ցանկացողները` համացանցի միջոցով, ինչպես նաեւ ՄոբիԴրամ-ի մասնաճյուղ այցելելով:
- Այո, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները կարող են տարբեր վճարումներ ու փոխանցումներ անել անմիջապես իրենց հեռախոսից` USSD հրահանգների միջոցով: Ընդ որում, պարտադիր չէ, որ հեռախոսը սմարթֆոն լինի կամ միացված լինի շարժական ինտերնետին: Որեւէ հատուկ ծրագիր ներբեռնելու կարիք նույնպես չկա: ՄոբիԴրամ-ի առավելությունը նրանում է, որ ամենապարզ բջջային հեռախոսը վերածվում է էլեկտրոնային ֆինանսական ծառայություններից օգտվելու հարմարավետ գործիքի:
USSD հրահանգների միջոցով մեր բաժանորդը կկարողանա, օրինակ, վճարել կոմունալ ծախսերի համար կամ մարզից մարզ գումար փոխանցել: Հետագայում ՄոբիԴրամ-ի միջոցով հնարավոր կլինի գումարներ փոխանցել նաեւ արտերկիր:
Բնականաբար, դրամական փոխանցումների հարցում կան գումարի չափի հետ կապված որոշակի սահմանափակումներ` սահմանված ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից:
ՄոբիԴրամ համակարգի հաճախորդները դասակարգվում են երկու խմբի` «Ստանդարտ» եւ «Պրեմիում»:
«Ստանդարտ» հաճախորդը կարող է օգտվել ՄոբիԴրամ համակարգով տրամադրվող սահմանափակ թվով ծառայություններից: Համակարգում գրանցվելով՝ հաճախորդը կարող է գումար ավելացնել իր էլեկտրոնային հաշվին, վճարել կոմունալ, կապի եւ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների դիմաց, ինչպես նաեւ դրամական միջոցներ ստանալ ՄոբիԴրամ-ի «Պրեմիում» հաճախորդներից: «Ստանդարտ» օգտատերերը չեն կարող օգտվել դրամական միջոցների կանխիկացման ծառայությունից, ինչպես նաեւ ունեն հետեւյալ սահմանափակումները.
- օրական գործառնությունների գումարը` առավելագույնը 100 000 դրամ,
- ամսական գործառնությունների գումարը` առավելագույնը 200 000 դրամ,
- ամսական գործառնությունների քանակը` առավելագույնը 15 հատ:
«Պրեմիում» հաճախորդին հասանելի են ՄոբիԴրամ համակարգով տրամադրվող բոլոր ծառայությունները: Կարող եք վճարել կոմունալ եւ այլ ծառայությունների համար, ստանալ եւ ուղարկել դրամական միջոցներ ՄոբիԴրամ հաշիվներին, կանխիկացնել գումարներ հաշվից կամ փոխանցել այլ բանկային հաշիվների:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները կարող են օգտվել նաեւ “Պրեմիում” ծառայությունների բջջային տարբերակից:
Բջջային ցանցի հանգամանքով պայմանավորված` բջջային հեռախոսի USSD-ի մենյուի միջոցով ՄոբիԴրամ-ի ծառայություներից կարող են օգտվել միայն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները: Այնուամենայնիվ, մենք ՄոբիԴրամ-ի ծառայությունները հասանելի ենք դարձրել բոլորին: Բոլոր նրանք, ովքեր չեն օգտվում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կապից, կարող են օգտվել ՄոբիԴրամ-ի ծառայություններից` այցելելով ՄոբիԴրամ-ի կայքէջ` համակարգչի կամ սմարթֆոնի միջոցով, կամ` այցելելով ՄոբիԴրամ-ի 25 մասնաճյուղերից որեւէ մեկը:
- Ի՞նչ միջնորդավճարներ է գանձելու ՄոբիԴրամ-ը:
- Կոմունալ ծառայությունների վճարման դեպքում հաճախորդներից միջնորդավճար չի գանձվում: ՄոբիԴրամ-ի մասնաճյուղերում եւ ArCa քարտի միջոցով էլ. հաշվի համալրումը հնարավոր է կատարել անվճար, իսկ մեկ էլ. դրամապանակից մեկ այլ էլ. դրամապանակ, ինչպես նաեւ կանխիկացման եւ բանկային հաշվին գումար փոխանցելիս գործարքն իրականացվում է 0.5% միջնորդավճարով:
- ՄոբիԴրամ-ի միջոցով կարելի է վճարել նաեւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մրցակիցների ծառայությունների համա՞ր:
- Այո, այցելելով ՄոբիԴրամ-ի 25 մասնաճյուղերից մեկը` կարելի է վճարել ֆիքսված եւ շարժական կապի, ինչպես նաեւ ինտերնետ հասանելիության տարբեր ծառայությունների դիմաց: Վճարումներ են ընդունվում նաեւ Ղարաբաղ-Տելեկոմի մատուցած ծառայությունների դիմաց: Նախատեսում ենք ապագայում այդ վճարումները հնարավոր դարձնել նաեւ բջջային հեռախոսի եւ կայքէջի միջոցով: Ներկա դրությամբ վերը նշված եղանակներով կարելի է վճարումներ իրականացնել բացառապես ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մատուցած ծառայությունների դիմաց:
- Հայտարարվել է, որ այսօրվա դրությամբ ՄոբիԴրամ-ի 25 մասնաճյուղ է գործում: Դրանք առանձին գրասենյակնե՞ր են, թե՞ ՄոբիԴրամը սրահներ ունի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի խանութներում:
- ՄոբիԴրամ-ը առանձնացված տարածքներ ունի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոններում` առանձին ապրանքանիշով եւ աշխատակազմով. դա Կենտրոնական բանկի պահանջներից է:
- Որո՞նք են լինելու համակարգի զարգացման հաջորդ քայլերը:
- Ապագայում կընդլայնենք «շարժական դրամապանակ»-ի (mobile wallet) շրջանակներում մատուցվող ծառայությունների շրջանակները: «Դրամապանակ»-ի պահանջարկը հայաստանյան շուկայում գնահատելու համար իրականացվել է միջազգային շուկաների ուսումնասիրություն: Այն թույլ է տալիս ասել, որ էլեկտրոնային դրամապանակները մեծ պահանջարկ կունենան` հատկապես տեղական եւ միջազգային դրամական փոխանցումներ իրականացնելիս ու առեւտրային կազմակերպություններին վճարումներ կատարելիս:
Մարդիկ իրենց հեռախոսների միջոցով կկարողանան, օրինակ, վճարել սուպերմարկետներից գնումներ կատարելիս:
- Հայաստանում արդեն կան առցանց խանութներ, որոնցում ինտեգրված են օնլայն վճարման ArCa, Idram, Webmoney եւ ալ համակարգերը:  Հնարավո՞ր է դրանցում ինտեգրել նաեւ ՄոբիԴրամ վճարման համակարգը:
- Համագործակցությունը օնլայն խանութների հետ մեր առաջիկա ծրագրերի ցանկում է: Դա նշանակում է, որ ՄոբիԴրամ-ի հաճախորդները մոտ ապագայում կարող են իրենց էլեկտրոնային հաշիվների միջոցով օգտվել նաեւ վճարման այդ եղանակից:

00:53 | 19.11.12 | Interviews | exclusive 113517
On November 6, VivaCell-MTS announced the launch of MobiDram e-payment and transfer system. Mediamax asked VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian to provide more detailed information on the service.
- Mr. Yirikian, can we say that MobiDram will be a universal e-payment system and the idea of “virtual money” will be one of its core components?
- MobiDram is a wholly owned subsidiary of VivaCell-MTS through which we start operating on the market of financial services.
Now there is a trend worldwide when mobile operators start providing various financial services as well together with their main services which gives a subscriber more chances and maximum comfort from the standpoint of organization of his expenses and purchases.
We are the first in the mobile communication sphere of Armenia to launch such a service. I would like to especially note that while creating MobiDram we didn’t copy the models already existing in the world but worked out an independent system which meets the peculiarities of the Armenian market.
- The launch of such a large-scale project supposes powerful and flexible software. Did you obtain the software abroad or develop in Armenia?
- I am very happy and proud to inform that MobiDram platform was fully developed in Armenia. It was developed by “Volo” local company with which we have been cooperating for many years. We always strive to support the local manufacturers and create conditions for them to develop in Armenia and bolster their competitive capacities outside the country. I think we manage to do it.
- MobiDram is interesting as it is available not only for VivaCell-MTS subscribers through their phones but all the interested persons via Internet as well as MobiDram branches.
- Yes, VivaCell-MTS subscribers can make various payments and transfers right on their mobile phone through USSD command. Moreover, it’s not necessary to have a smartphone or mobile internet connection. There is no need to download special software either. The benefit of MobiDram is that the most common mobile phone becomes a handy tool for using e-payment services.
For instance, our subscriber can pay for utilities services or transfer money from one region to another through USSD command. In future, MobiDram will allow transferring money to foreign countries as well.
Naturally, there are some restrictions in terms of money transfers linked to the size of the amount set by the Central Bank.
MobiDram customers are classified into 2 groups – “Standard” and “Premium”.
“Standard” customer may use a limited number of services provided by MobiDram system. Getting registered in the system, the customer may replenish the amount on his e-account, pay for utilities, for phone and internet as well as receive money from “Premium” customers of MobiDram. “Standard” users can’t use the cash out service and have the following restrictions:
-The amount of daily operations – AMD 100 000 maximum;
- Amount of monthly operations – AMD 200 000 maximum;
- Number of monthly operations – 15 maximum.
“Premium” customer can use all the services provided by MobiDram system. He may pay for utilities and other services, get and transfer money to MobiDram accounts, cash out money from the account or transfer to other bank accounts.
VivaCell-MTS subscribers may also use the mobile version of “Premium” services.
Only VivaCell-MTS subscribers may use MobiDram services through USSD menu on the mobile phone. However, we made MobiDram services available for everyone. All those who are not VivaCell-MTS subscribers may use MobiDram services visiting the webpage of the service or one of the 25 branches of MobiDram.
- What commission will be charged by MobiDram?
- There is no commission for utilities payments. The account replenishment in MobiDram branches or on ArCa card is free of charge and in case of transferring from one e-wallet to other or in case of cashing out or transferring money to a bank account; a commission of 0.5% per each operation is charged.
- Is it possible to also pay for the services provided by VivaCell-MTS competitors through MobiDram?
- Yes, it is. You can visit one of the 25 branches of MobiDram; you can pay for landline or mobile network as well as internet services. Payment for Karabakh-Telecom services is also available. We are going to make the payments available through mobile phones and the website as well in the future. As of now, these ways are only available in case of paying for VivaCell-MTS services.
- It was announced that already 25 MobiDram branches are operating. Are they separate branches or MobiDram is represented in VivaCell-MTS shops?
- MobiDram has separate zones in VivaCell-MTS service centers with its separate brand and personnel – it’s one of the requirements of the Central Bank.
- What will be the next steps toward developing the system?
- In the future, we are going to expand the range of services within “mobile wallet” service. To assess the demand of the “wallet” on the Armenian market, we have researched the international markets. The results of the research let us state that e-wallets will be in high demand particularly while making international and local transfers and payments to commercial organizations.
For instance, people may pay for goods in the supermarkets through their phones.
- Armenia already has online stores in which ArCa, IDRAM, Webmoney and other online payment systems are integrated. Is it possible to incorporate MobiDram payment system as well?
- The cooperation with online stores is on the list of our next programs. It means that MobiDram customers will be able to use this way of payments through their e-accounts very soon.