Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանը
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանն այսօր հերքել է պնդումներն այն մասին, որ որոշում է ընդունվել Հայաստանում հուլիսին անցում կատարել բջջային համարների փոխանցելիության համակարգին (MNP) համակարգին:
Նոյեմբերի 23-ին Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն Մեդիամաքս-ին ասել էր, որ «Orange-ը սատարում է Հայաստանի իշխանությունների վճռական որոշումը ներդնել համարների տեղափոխության համակարգը 2013թ. հուլիսին»:
ՍիվիլՆեթի հետ զրույցում ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել է.
«Ես լավ չեմ հասկանում՝ ի՞նչ է նշանակում իշխանությունների որոշում արտահայտությունը: Բոլորին հայտնի է, որ հեռահաղորդակցության ոլորտի կարգավորող մարմինը կոչվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով։ Հանձնաժողովը MNP ծառայության ներդրման ժամկետների հետ որեւէ որոշում չի ընդունել եւ հայտարարություն չի արել։ Ասել ենք ընդամենը մեկ բան, որ այս տարվա մեր աշխատանքային ծրագրում՝ որպես ծրագրային կետ, հարց կա, որ ուսումնասիրվի եւ ներկայացվի առաջարկություն» ։
Ըստ նրա՝ ՀԾԿՀ-ի հաջորդ տարվա աշխատանքային ծրագիրը ներկայում դեռ քննարկումների փուլում է, այդ թվում՝ բջջային կապի ծառայություններ մատուցող բոլոր երեք ընկերությունների հետ։
«Ինչպես տեղեկացրել էի իմ նախորդ հարցազրույցում, շրջանառության մեջ է դրվել եւ քննարկվում է որոշման նախագիծ: Նախագծի ընդունումից հետո մենք կհայտարարենք հիմնական սկզբունքները, ուղղությունները, պայմանները եւ կամրագրենք MNP-ի ներդրման հետ կապված հստակ ժամկետները ։ Ինչ վերաբերում է «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերի հայտարարությանը, որ 2013թ. հուլիսին ներդրվելու է MNP համակարգ, ապա դա չի համապատասխանում իրականությանը։ Ժամկետների վերաբերյալ որոշումը կընդունվի այս տարվա դեկտեմբերի կեսերին»,- ասել է Արաբաջյանը։
Ըստ Արաբաջյանի՝ MNP համակարգին անցման համար նախ անհրաժեշտ է «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում կատարել փոփոխություններ։ Փոփոխությունների նախագիծը Հանձնաժողովը արդեն ներկայացրել է կառավարություն, եւ գործադիրն այն հավանության է արժանացել եւ ուղարկել Ազգային ժողով։ Օրենքի նախագծի ընդունմանը զուգահեռ կընդունվեն մի շարք իրավական ակտեր, որոնք կկանոնակարգեն տեխնիկական, ֆինանսական եւ մի շարք այլ խնդիրներ, կկարգավորվի նաեւ համարների տեղափոխության գործընթացը։
Հաջորդ քայլով, ըստ նրա, կհիմնվի տեխնիկական համակարգ, որը ենթադրում է համարների միասնական բազայի ստեղծում։ «Պետք է լինեն որոշակի մասնագիտական հմտություններ ունեցող ընկերություններ, որոնք կկարողանան ներդնել այդ համակարգը եւ այն շահագործել։ Ենթադրում եմ, որ պետք է հայտարարվի մրցույթ, որի արդյունքում, հաշվի առնելով գին/որակ հարաբերակցությունը, կորոշվի հաղթող ընկերությունը»,- ՍիվիլՆեթ-ին ասել է Սամվել Արաբաջյանը։
«Նույնիսկ շատ մեծ ցանկության դեպքում մենք Ֆրանսիս Ժելիբտերի հայտարարած ժամկետում՝ 2013թ. հուլիսին, չենք կարող պատրաստ լինել MNP-ի ներդրմանը»,- նկատել է Սամվել Արաբաջյանը։

01:43 | 26.11.12 | Новости | 4700
Ереван/Медиамакс/. Член Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Самвел Арабаджян опроверг сегодня утверждения о том, что принято решение внедрить систему переносимости номеров (MNP) в июле 2013 года.
23 ноября гендиректор Orange Armenia Франсис Желибтер сказал в интервью Медиамакс, что «Orange поддерживает решение властей Армении внедрить MNP  в июле 2013 года».
В беседе с СивилНет Самвел Арабаджян заявил:
«Я плохо понимаю, что значит выражение «решение властей»? Всем известно, что регулирующим органом телекоммуникационной сферы является КРОУ. Комиссия не принимала никакого решения о сроках внедрения MNP и не делала заявлений на эту тему. Мы лишь сказали, что в нашей рабочей программе на этот год есть вопрос, который должен быть рассмотрен, после чего будет представлено предложение», - сказал Самвел Арабаджян.
«Как я сказал в своем предыдущем интервью, проект решения обсуждается. После принятия проекта мы объявим основные принципы, направления и условия и зафиксируем точные сроки, связанные с внедрением MNP. А заявление гендиректора «Оранж Армения» Франсиса Желибтера о том, что в июле 2013 года будет внедрена система MNP, не соответствует действительности. Решение о сроках будет принято в середине декабря этого года», - сказал Арабаджян.
По его словам, для перехода к системе MNP сначала необходимо принять поправки в закон «Об электронных коммуникациях». Комиссия уже представила проект поправок правительству, которое одобрило его и направило в Национальное Собрание. Параллельно с принятием законопроекта, будет принят ряд правовых актов, регулирующих технические, финансовые и другие аспекты.
Самвел Арабаджян сказал, что следующим шагом будет создание технической системы, которая предполагает создание единой базы номеров. «Должны быть компании, обладающие определенными профессиональными навыками, которые сумеют внедрить эту систему и эксплуатировать ее. Полагаю, что будет объявлен конкурс, в результате чего, учитывая соотношение цена/качество, будет выбрана компания-победитель», - сказал Самвел Арабаджян.
«Даже при большом желании мы не можем быть готовыми к внедрению системы MNP в сроки, объявленные Франсисом Желибтером», - сказал член КРОУ.