Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանը
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամ Սամվել Արաբաջյանն այսօր հերքել է պնդումներն այն մասին, որ որոշում է ընդունվել Հայաստանում հուլիսին անցում կատարել բջջային համարների փոխանցելիության համակարգին (MNP) համակարգին:
Նոյեմբերի 23-ին Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերն Մեդիամաքս-ին ասել էր, որ «Orange-ը սատարում է Հայաստանի իշխանությունների վճռական որոշումը ներդնել համարների տեղափոխության համակարգը 2013թ. հուլիսին»:
ՍիվիլՆեթի հետ զրույցում ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանն ասել է.
«Ես լավ չեմ հասկանում՝ ի՞նչ է նշանակում իշխանությունների որոշում արտահայտությունը: Բոլորին հայտնի է, որ հեռահաղորդակցության ոլորտի կարգավորող մարմինը կոչվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով։ Հանձնաժողովը MNP ծառայության ներդրման ժամկետների հետ որեւէ որոշում չի ընդունել եւ հայտարարություն չի արել։ Ասել ենք ընդամենը մեկ բան, որ այս տարվա մեր աշխատանքային ծրագրում՝ որպես ծրագրային կետ, հարց կա, որ ուսումնասիրվի եւ ներկայացվի առաջարկություն» ։
Ըստ նրա՝ ՀԾԿՀ-ի հաջորդ տարվա աշխատանքային ծրագիրը ներկայում դեռ քննարկումների փուլում է, այդ թվում՝ բջջային կապի ծառայություններ մատուցող բոլոր երեք ընկերությունների հետ։
«Ինչպես տեղեկացրել էի իմ նախորդ հարցազրույցում, շրջանառության մեջ է դրվել եւ քննարկվում է որոշման նախագիծ: Նախագծի ընդունումից հետո մենք կհայտարարենք հիմնական սկզբունքները, ուղղությունները, պայմանները եւ կամրագրենք MNP-ի ներդրման հետ կապված հստակ ժամկետները ։ Ինչ վերաբերում է «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերի հայտարարությանը, որ 2013թ. հուլիսին ներդրվելու է MNP համակարգ, ապա դա չի համապատասխանում իրականությանը։ Ժամկետների վերաբերյալ որոշումը կընդունվի այս տարվա դեկտեմբերի կեսերին»,- ասել է Արաբաջյանը։
Ըստ Արաբաջյանի՝ MNP համակարգին անցման համար նախ անհրաժեշտ է «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում կատարել փոփոխություններ։ Փոփոխությունների նախագիծը Հանձնաժողովը արդեն ներկայացրել է կառավարություն, եւ գործադիրն այն հավանության է արժանացել եւ ուղարկել Ազգային ժողով։ Օրենքի նախագծի ընդունմանը զուգահեռ կընդունվեն մի շարք իրավական ակտեր, որոնք կկանոնակարգեն տեխնիկական, ֆինանսական եւ մի շարք այլ խնդիրներ, կկարգավորվի նաեւ համարների տեղափոխության գործընթացը։
Հաջորդ քայլով, ըստ նրա, կհիմնվի տեխնիկական համակարգ, որը ենթադրում է համարների միասնական բազայի ստեղծում։ «Պետք է լինեն որոշակի մասնագիտական հմտություններ ունեցող ընկերություններ, որոնք կկարողանան ներդնել այդ համակարգը եւ այն շահագործել։ Ենթադրում եմ, որ պետք է հայտարարվի մրցույթ, որի արդյունքում, հաշվի առնելով գին/որակ հարաբերակցությունը, կորոշվի հաղթող ընկերությունը»,- ՍիվիլՆեթ-ին ասել է Սամվել Արաբաջյանը։
«Նույնիսկ շատ մեծ ցանկության դեպքում մենք Ֆրանսիս Ժելիբտերի հայտարարած ժամկետում՝ 2013թ. հուլիսին, չենք կարող պատրաստ լինել MNP-ի ներդրմանը»,- նկատել է Սամվել Արաբաջյանը։

Member of the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia Samvel Arabajyan
Yerevan/Mediamax/. Member of the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia Samvel Arabajyan refuted the statements according to which it was decided to introduce the mobile number portability (MNP) system in July 2013.
On November 23, Orange Armenia CEO Francis Gelibter said in his interview to Mediamax that \"Orange supports the unconditional decision of Armenian authorities to put in place the Mobile Number Portability in July 2013\".
Samvel Arabajyan stated talking to CivilNet:
\"I don\'t quite understand what the expression \"decision of authorities\" means. As is known, PSRC is the regulatory body of the telecommunication sphere. The Commission didn\'t make any decision on the terms of MNP introduction and didn\'t make any statements on the theme. We have only said that there is an issue in our action plan for this year which should be considered and then the proposal will be made\", said Samvel Arabajyan.
\"As I said in my previous interview, the draft decision is already being discussed. After approving the draft, we\'ll announce the key principles and will fix exact dates for the MNP introduction. And the statement made by Orange Armenia CEO Francis Gelibter according to which the MNP system will be introduced in 2012 doesn\'t comply with reality. The decision on the terms will be made in mid December 2012\", said Arabajyan.
According to him, to shift to MNP system, we should first make amendments in the law \"On Electronic Communication\". The Commission has already presented the draft amendments to the government which approved it and submitting to the National Assembly. In parallel with the approval of the draft law, a number of legal acts regulating technical, financial and other aspects will be adopted.
Samvel Arabajyan said that establishment of the technical system supposing a single number base will be the next step. \"There should be companies with certain professional skills which will be able to introduce the system and operate it. I suppose a tender will be announced as a result of which the winning company will be selected taking into account price/quality ratio\", said Samvel Arabajyan.
\"Even if we want, we can\'t be ready for introduction of the MNP system in dates announced by Francis Gelibter\", said the PSRC member.