13:35 | 12.03.13 | Նորություններ | 5012
Կոտայքի մարզում մեկնարկում է Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի 2013 թ. ծրագիրը:
Ծրագիրն անցկացվում է երկու փուլով: Առաջին փուլում բժիշկ մասնագետները կզննեն տվյալ բնակավայրում բոլոր ցանկացողներին, որից հետո այն սոցիալապես անապահով բնակիչները, ում մոտ կհայտնաբերվեն վիրահատական միջամտություն պահանջող խնդիրներ, կուղղեգրվեն աչքի շարժական հիվանդանոց անվճար բուժումը ստանալու համար: Նրանք, ով ակնոցի կարիք կունենան, կստանան նաեւ հատուկ իրենց համար պատրաստված ակնոց:
Կոտայքի մարզում ակնային զննումները կիրականացվեն Նաիրիի շրջանում մինչեւ մարտի 19-ը, մարտի 20-ից ապրիլի 2-ը՝ Կոտայքի շրջանում, եւ ապրիլի 3-ից 16-ը՝ Հրազդանի շրջանում:  Ավելի ուշ աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Եղվարդում, Աբովյանում, Չարենցավանում եւ Հրազդանում:
Մանրամասների համար մարզի բնակիչներին անհրաժեշտ է դիմել իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն եւ հետեւել այնտեղ փակցված հայտարարություններին կամ զանգահարել 010 55 90 68:
«Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին անցյալ երկու տարիներին իրականացրած մեր աշխատանքի շնորհիվ տասնյակ հազարավոր մարդկանց ենք օգնել: Մեծ ուրախությամբ ենք մեկնարկում 2013թ. ծրագիրը, որը թույլ է տալու նաեւ նոր մարզեր այցելել եւ իրական փոփոխություն բերել շատ մարդկանց ու ընտանիքների կյանքում»,- ասել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:
2013 թվականի ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը տրամադրում է 26 500 000 դրամ:
ՀԱՆ-ի եւ Orange Հիմնադրամի 2011-2012 թթ. համատեղ ծրագրերի արդյունքում  Հայաստանի 6 մարզերում` Արագածոտնում, Շիրակում, Սյունիքում, Վայոց Ձորում, Արարատում եւ Արմավիրում անվճար բժշկական ծառայություններից արդեն օգտվել են 23 364  մեծահասակներ եւ 5 783 երեխաներ:

13:35 | 12.03.13 | Новости | 4957
В Котайке стартует программа Армянского офтальмологического проекта (АОП) и Фонда Orange на 2013 год.
Программа проводится в два этапа. На первом этапе специалисты осмотрят всех желающих, после чего те социально-необеспеченные жители, у которых выявят проблемы, требующие операционное вмешательство, будут направлены в мобильную глазную клинику для получения бесплатного лечения. Те, кто нуждается в очках, получат их бесплатно.
Офтальмологические обследования в Котайкском марзе будут проведены в регионе Наири до 19 марта, с 20 марта до 2 апреля - в Котайке, и с 3 до 16 апреля – в Раздане. Затем мобильная глазная клиника остановится в Егварде, Абовяне, Чаренцаване и Раздане.
Для более детальной информации жители марзов должны обратиться в центр здоровья в своей местности и следовать объявлениям, либо позвонить по номеру 010 55 90 68.
“Благодаря нашему сотрудничеству с Армянским офтальмологическим проектом в течение двух лет мы помогли десяткам тысяч людей. С радостью начинаем программу на 2013 год, которая позволит охватить также новые марзы и внести реальные изменения в жизнь многих людей и семей”, - сказал главный секретарь Фонда Orange Назарет Сеферян.
Фонд Orange выделил на реализацию программы на 2013 год 26 500 000 драмов.
В результате совместных программ АОП и Фонда Orange за 2011-2012гг. в 6 марзах Армении (Арагацотн, Ширак, Сюник, Вайоц Дзор, Арарат и Армавир) бесплатным медицинским обслуживанием уже воспользовались 23 364  взрослых и 5 783 детей.