14:13 | 02.04.13 | Նորություններ | 5189
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր մեկնարկել է Մետաքսի ճանապարհի սեւծովյան միջանցքի ծրագիրը (BSSRC), որին մասնակցում են Հայաստանը, Վրաստանը, Թուրքիան եւ Հունաստանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի (AMAP) ղեկավար Ռիչարդ Նայն ասել է, որ երկամյա ծրագիրը բաղկացած է երկու փուլից՝ առաջին տարվա ընթացքում կգծվի ամբողջ ուղին, իսկ երկրների տեսարժան վայրերում` հուշարձանների հարեւանությամբ, կտեղադրվեն տեղեկատվական վահանակներ:
Ծրագրի իրականացման երկրորդ փուլի ընթացքում սմարթֆոնների համար 5 հավելված կմշակվի, բացի այդ՝ կգործի էլեկտրոնային պորտալ, իսկ առցանց ուղեցույցի մեջ կընդգրկվեն հայաստանյան ավելի քան 100 ձեռնարկություններ՝ հյուրանոցներ, զբոսաշրջային կազմակերպություններ եւ այլն:
Հայաստանյան ուղին 43 վայր է ներառելու Երեւանում, Շիրակի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզերում:
Հայաստանում ծրագիրը ֆինանսավորում են ԵՄ Սեւծովյան համագործակցության ծրագիրը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով եւ AMAP-ը՝ որպես ծրագրի գլխավոր իրականացնող: Չորս երկրներին նախագծի իրականացման համար հատկացվելու է ավելի քան 1,2 մլն եվրո, որից Հայաստանին՝ 325 հազ. եվրո:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը կարեւորել է ծրագրի իրականացումը տարածաշրջանային համագործակցության տեսակետից: Դեսպանի խոսքով, կարեւոր է նաեւ տարբեր կառույցների համագործակցությունը:
Ծրագրի նպատակն է խրախուսել ՀՀ գյուղացիական վայրերի զարգացումը, զբոսաշրջիկների համար ավելի հասանելի դարձնել Հայաստանի հուշարձանների եւ տեսարժան վայրերի մասին տեղեկատվությունը:

President of Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) Richard Ney said that the two-year initiative consists of 2 phases: the whole route will be outlined within the first year and information desks will be installed in the sights of the countries, Mediamax reports.
The second phase of the program will comprise development of 5 apps for smartphones and an electronic portal will be launched. More than 100 enterprises - hotels, tourism agencies etc - will be involved in the online guide.
The Armenian route will include 43 sites in Yerevan, Shirak, Aragatsotn, Kotayk, Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik marzes.
In Armenia, the project is funded by the EU Black Sea Cross Border Cooperation framework, USAID through its EDMC Project, and AMAP as the lead implementer. Over EUR1.2mln will be allocated to the two countries for implementation of the program and Armenian share will make EUR325 thousand.
U.S. Ambassador to Armenia John Heffern attached importance to the implementation of the program from the standpoint of regional cooperation. According to him, cooperation of various structures is also critical.
The program aims to promotion of local (rural) services and make the information on Armenian monuments and sights more available to tourists.