14:13 | 02.04.13 | Նորություններ | 5189
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր մեկնարկել է Մետաքսի ճանապարհի սեւծովյան միջանցքի ծրագիրը (BSSRC), որին մասնակցում են Հայաստանը, Վրաստանը, Թուրքիան եւ Հունաստանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագրի (AMAP) ղեկավար Ռիչարդ Նայն ասել է, որ երկամյա ծրագիրը բաղկացած է երկու փուլից՝ առաջին տարվա ընթացքում կգծվի ամբողջ ուղին, իսկ երկրների տեսարժան վայրերում` հուշարձանների հարեւանությամբ, կտեղադրվեն տեղեկատվական վահանակներ:
Ծրագրի իրականացման երկրորդ փուլի ընթացքում սմարթֆոնների համար 5 հավելված կմշակվի, բացի այդ՝ կգործի էլեկտրոնային պորտալ, իսկ առցանց ուղեցույցի մեջ կընդգրկվեն հայաստանյան ավելի քան 100 ձեռնարկություններ՝ հյուրանոցներ, զբոսաշրջային կազմակերպություններ եւ այլն:
Հայաստանյան ուղին 43 վայր է ներառելու Երեւանում, Շիրակի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզերում:
Հայաստանում ծրագիրը ֆինանսավորում են ԵՄ Սեւծովյան համագործակցության ծրագիրը, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով եւ AMAP-ը՝ որպես ծրագրի գլխավոր իրականացնող: Չորս երկրներին նախագծի իրականացման համար հատկացվելու է ավելի քան 1,2 մլն եվրո, որից Հայաստանին՝ 325 հազ. եվրո:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը կարեւորել է ծրագրի իրականացումը տարածաշրջանային համագործակցության տեսակետից: Դեսպանի խոսքով, կարեւոր է նաեւ տարբեր կառույցների համագործակցությունը:
Ծրագրի նպատակն է խրախուսել ՀՀ գյուղացիական վայրերի զարգացումը, զբոսաշրջիկների համար ավելի հասանելի դարձնել Հայաստանի հուշարձանների եւ տեսարժան վայրերի մասին տեղեկատվությունը:

14:13 | 02.04.13 | Новости | 5190
Ереван/Медиамакс/. Сегодня стартовала Программа черноморского коридора Шелкового пути (BSSRC), в которой принимают участие Армения, Грузия, Греция и Турция.
Как сообщает Медиамакс, руководитель “Программы познания армянских памятников” (AMAP) Ричард Най сказал, что двухлетняя программа состоит из двух этапов, в течение первого года будет расчерчен весь путь, а рядом с памятниками будут установлены информационные щиты.
В ходе второго этапа реализации программы будет разработано 5 приложений для смартфонов, кроме того будет действовать электронный портал, а в онлайн путеводитель будут включены более 100 армянских предприятий – гостиницы, туристические организации и т.д.
Армянский отрывок пути включает 43 местности в Ереване, Шираке, Арагацотне, Котайке, Гегаркунике, Вайоц Дзоре и Сюнике.
В Армении программу финансируют программа Черноморского сотрудничества ЕС, USAID посредством программы “И-Ди-Эм-Си” и AMAP в качестве главного исполнителя программы. Для реализации проекта четырем странам будет выделено более 1,2 млн. евро, из которых 325 тыс. – Армении.
Посол США в Армении Джон Хефферн особо подчеркнул важность реализации программы с точки зрения регионального сотрудничества. По словам посла, важно также сотрудничество различных структур.
Цель программы - стимулировать развитие сельских местностей Армении, сделать достопримечательности и информацию о них более доступными для туристов.