15:48 | 26.06.13 | Նորություններ | 5941
«Այբ» ավագ դպրոցում այսօր բացվել է Ռոբոտիկայի լաբորատորիան, որի հիմնադրմանն աջակցել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Լաբորատորիայի բացմանը մասնակցել են «Այբ» դպրոցի ղեկավարությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ռոբոտիկայի թիմը՝ ուսուցիչ Վազգեն Գաբրիելյանի գլխավորությամբ, եւ “Ռոբոտիկա” առարկան ուսումնասիրող աշակերտները։ Լաբորատորիան ստեղծվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ: Այդ նպատակով ընկերությունը հատկացրել է ավելի քան 14 միլիոն դրամ, հայտնել են ընկերությունում:
«Մենք ունենք հզոր մտավոր ներուժ՝ ի դեմս ավագ սերնդի մեր գիտնականների, ինժեներների եւ, առաջին հերթին, մեր խոստումնալից երեխաների, քանի որ նրանք են մեր երկրի ապագան կերտողները: Ինչպիսի երիտասարդներ ունենք այսօր` այդպիսին կլինի մեր ապագան: Հետեւաբար, Հայաստանի ապագա տնտեսության ամուր հիմքերը պետք է գցել այսօր՝ մեծացնելով մտածող, ստեղծագործող, ուժեղ, պատվախնդիր եւ հայրենասեր սերունդ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արդեն մի քանի տարի «Այբ» կրթական հիմնադրամը տարբեր առարկաներից արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ է ստեղծում Երեւանի եւ մարզերի դպրոցներում: «Այբ»-ը ոչ միայն նախագծում եւ հիմնում է առարկայական մոդելային լաբորատորիաներ, այլեւ եւ մշակում է դասավանդման մեթոդաբանությունը:
Ֆիզիկայի եւ քիմիայի առաջին «ԱյբԼաբ»-երը գործարկվել են Երեւանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում: Այնուհետ ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ» է բացվել  Բերդ քաղաքում: Տարածաշրջանում նմանը չունեցող էկոլոգիայի երկու «ԱյբԼաբ»-եր են ստեղծվել Քաջարանի երկու դպրոցներում, ֆիզիկայի, քիմիայի ու կենսաբանության «ԱյբԼաբ»-եր` Վաղարշապատի թիվ 4 դպրոցում: Ընթացքի մեջ են նոր «ԱյբԼաբ»-երի նախագծումն ու շահագործումը մայրաքաղաքի եւ մարզերի այլ դպրոցներում:

15:48 | 26.06.13 | News | 5616
The management of the school, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the robotics team headed by teacher Vazgen Gabrielyan as well as students of the robotics class attended the ceremony. The sponsor of the opened lab was VivaCell-MTS. The Company has allocated more than 14 million drams for this project, the company informs.
«We have great intellectual potential – mind our elder generation of academics, engineers, and first of all our children – they are the creators of the future of the country. Our future depends on the young people we have today. Therefore, the basis of a quality economic future for Armenia is to be built today by raising thoughtful, creative, strong, committed citizens and patriots», mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
For several years in a row, “Ayb” educational foundation has been opening modern educational model laboratories in Yerevan and the regions for different discipline. The “Ayb” designs and creates model laboratories and develops the methodology of teaching.
The first labs in physics and chemistry were opened in the school with technical specialization after A. Shahinyan in Yerevan. The next was the “AybLab” in Berd, then two environmental classes in two schools in Qajaran, classrooms of physics, chemistry and biology are opened in school number 4 in Vagharshapat, similar labs are underway in the capital and the regions.