16:45 | 12.07.13 | Նորություններ | 4458
Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ մեկնարկում է անվճար ակնային զննումների եւ բուժումների ծրագիրը Լոռու մարզում
Շարունակվում է Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի «Լույս հայի աչքերին» ակնաբուժական ծրագիրը: Ավարտելով աշխատանքը Կոտայքի ու Տավուշի մարզերում՝ հուլիս եւ օգոստոս ամիսներին բժշկական խմբերը կլինեն Լոռու մարզում, որտեղ կիրականացնեն անվճար ակնային զննումներ ու լազերային բուժումներ, իսկ սոցիալապես անապահով խմբերում ընգրկված մարդիկ հնարավորություն կունենան նաեւ անվճար վիրահատվել եւ ստանալ ակնոցներ: Լոռու մարզում նախատեսվում է հետազոտել ավելի քան 4,000 բնակչի, անցկացնել շուրջ 300 վիրահատություն եւ տրամադրել 1,700 ակնոց:
Հուլիսի 8-ից 13-ը Հայկական ակնաբուժության նախագծի ակնաբույժները կլինեն Թումանյանի, հուլիսի 15-ից 22-ը՝ Գուգարքի եւ հուլիսի 24-ից 27-ը՝ Տաշիրի տարածաշրջաններում:  Հուլիսի 29-ից  օգոստոսի 2-ը նրանք կաշխատեն Ստեփանավանի, իսկ օգոստոսի 5-ը 14-ը՝ Սպիտակի տարածաշրջաններում: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Ալավերդիում, Վանաձորում, Ստեփանավանում եւ Սպիտակում:
Մանրամասների համար Լոռու բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն եւ հետեւեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Տեղեկություններ կարելի է ստանալ նաեւ ՀԱՆ-ի գրասենյակից՝ զանգահարելով 010 55 90 68 կամ ներբեռնելով ամբողջական ժամանակացույցն այստեղից. http://goo.gl/egDMM:
«Այս տարվա վերջում մենք կարձանագրենք, որ շուրջ տասը տարիների ընթացքում Հայկական ակնաբուժության նախագծի «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակում հաջողվել է Հայաստանի մարզերում իրականացնել հինգ լիարժեք շրջայց: Orange Հիմնադրամը միացավ մեզ 2011 թ.: Նկատում ենք, որ «Լույս հայի աչքերին» նշանաբառն արդեն ասոցացվում է նաեւ Orange Հիմնադրամի հետ, քանի որ այս տարիների ընթացքում, աջակցելով Հայկական ակնաբուժության նախագծի աշխատանքներին, Հիմնադրամըմասնակից է լինում Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերում ակնաբուժական ծառայությունները հասանելի դարձնելու գործին: Այժմ աշխատում ենք Լոռիում, առջեւում Շիրակն է եւ Արագածոտնը ՚, - ասել է ՀԱՆ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
«Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին մենք արդեն 8 մարզում ենք եղել, որտեղ տասնյակ հազարավոր մարդիկ կարողացել են անվճար ակնաբուժական օգնություն ստանալ: Երջանիկ ենք այս համագործակցության համար, քանի որ մեր ընկերության համար կարեւոր է ոչ միայն իր բիզնես գործունեությունը, այլ նաեւ այն, թե ինչքանով կարող ենք օգտակար լինել երկրին ու հասարակության խոցելի անդամներին: Orange Հիմնադրամն իր առջեւ նպատակ է դրել իրական փոփոխություններ բերել այս մարդկանց կյանքում», ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

16:45 | 12.07.13 | News | 4525
The joint program of the Orange Foundation and the Armenian EyeCare Project “Bringing Sight to Armenian Eyes” is underway. After completing their mission in Kotayk and Tavush regions, the medical teams have moved to Lori in July and August to provide free eye screening and treatment to local population. Moreover, socially vulnerable groups will be provided the possibility to undergo free surgery and get free eye glasses. It is planned to examine over 4,000 people, hold around 300 surgeries and provide 1,700 eye glasses in Lori.
On July 8-13 the ophthalmologists of the Armenian EyeCare Project will be in Tumanyan, on July 15-22 – in Gugark and on July 24-27 – in Tashir. On July 29-August 2 they will be in Stepanavan and on August 5-14 – in Spitak. The Mobile Eye Hospital will stop in Alaverdi, Vanadzor, Stepanavan and Spitak”.
For more details, the residents of Lori will need to apply to the local health center and follow the announcements posted there. They may also get information from AECP office by calling 010 55 90 68 or downloading the full schedule from http://goo.gl/egDMM.
“At the end of this year we’ll record that during 10 years 5 complete tours have been made to the regions of Armenia in the scope of the program “Bringing Sight to Armenian Eyes”. The Orange Foundation joined us in 2011 and we see that the slogan “Bringing Sight to Armenian Eyes” is already associated with the Orange Foundation as well, since with its support to the activities of the Armenian EyeCare Project during these years, the Foundation has become part of the initiative to make eye care services available to almost all the regions of Armenia. Currently we are working in Lori, next regions will be Shirak and Aragatsotn,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian EyeCare Project.
“With the Armenian EyeCare Project we have already visited 8 regions, where tens of thousands of people were provided the possibility to get free eye care services. We are happy for this cooperation, since our company prioritizes not only its business activity, but also its social responsibility to be helpful to the country and socially vulnerable groups of the society to the extent possible. The Orange Foundation has set a goal to bring real changes into the life of these people,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.