13:25 | 25.03.15 | Հոդվածներ | exclusive 27288
Հայ ծրագրավորողների հիմնադրած Teamable ընկերության ծրագրային լուծումներն այսօր օգտագործվում են շուրջ 20 ամերիկյան ընկերությունում:
Teamable-ի ծրագրային ապահովումներն օգնում են ընկերություններին որակյալ թիմ կազմել եւ կառավարել արդեն առկա մարդկային ռեսուրսները:
Ընկերության համահիմնադիրներն են Մերուժան Դանիելյանը, Վազգեն Հակոբջանյանը, Հովհաննես Նուրիջանյանը եւ Լաուրա Բիլազարյանը:
Itel.am-ի հետ զրույցում Մերուժան Դանիելյանը պատմում է, որ իրենք 2001-ից միասին են սովորել, ապա աշխատել նույն ընկերություններում:
«Այդ ընթացքում բազմիցս զգացել ենք, որ ընկերությունում ռեսուրսների կառավարման անհրաժեշտություն կա եւ պետք է լուծում տալ այդ խնդրին: Սկզբում մտածում էինք սոցիալական ցանցի տեսքով հարթակ ստեղծել, որտեղ մարդիկ կարող էին տեղեկացնել, որ ցանկանում են թիմ հավաքել՝ ինչ-որ նախագծի իրականացման համար եւ նշել, թե իրենց ինչ մասնագետներն են անհրաժեշտ: Երբ անցանք իրականացման փուլին, հասկացանք, որ շուկան իրականում շատ ավելի մեծ է, եթե գաղափարը փոփոխված տարբերակով առաջարկվի մասնավոր բիզնեսին: Այսօր ունենք երկու պրոդուկտ, որոնք լուծում են մասնավոր ընկերությունների խնդիրները»,- պատմում է Մերուժան Դանիելյանը:
Teamable-ի լուծումներից առաջինն իրենից ներկայացնում է ներքին ցանց, որտեղ ընկերության յուրաքանչյուր աշխատակից ունի իր անձնական էջը: Այնտեղ նա նշում է իր հմտությունները, գիտելիքները: Թարմացվում են նաեւ այն նախագծերը, որոնցում նա աշխատել է կամ այսօր էլ աշխատում է: Ընկերության մենեջերը որոնման համակարգի միջոցով կարող է տիրապետել ամբողջ տեղեկատվությանը:
«Օրինակ, նոր նախագծի համար մենեջերը ներքին աշխատողներից թիմ է հավաքում եւ իրեն պետք են այսինչ թվով կոնկրետ մասնագետներ: Որոնման համակարգի միջոցով նա գտնում է այդ մարդկանց:  Ծրագրի միջոցով համակարգում անընդհատ թարմացնելով հմտությունները` մասնագետի դինամիկ աճի նկարագիրը եւս հասանելի է դառնում մենեջերին»,- պարզաբանում է Մերուժան Դանիելյանը:
Մյուս լուծումը (Recruiting) թույլ է տալիս օգտագործել աշխատակիցների կոնտակտները՝ նոր աշխատողներ գտնելու համար:
«Համակարգը (օգտատիրոջ թույլտվությամբ) սքանավորում է տվյալ ընկերության աշխատողների սոցիալական ցանցերի կոնտակտները, եւ երբ թափուր աշխատատեղ է առաջանում, այդ մասին տեղեկատվություն է տարածում կոնտակտների շրջանում: Արտասահմանում ընդունված է, որ այն մարդը, որը լավ մասնագետ է բերում իր ընկերություն, պարգեւավճար է ստանում: Բայց մարդիկ սովորաբար մարդիկ չեն ցանկանում ժամանակ ծախսել եւ իրենց աշխատավայրում բացված թափուր աշխատատեղի մասին տեղեկատվությունն ուղարկել ծանոթներին: Teamable-ը թույլ է տալիս կոնտակտները փոխանցել մարդկային ռեսուրսների մասնագետին, ժամանակ չծախսել եւ  հաջողության դեպքում էլ որպես միջնորդ գումար աշխատել»,- պատմում է Teamable-ի համահիմնադիրը:
Նա նշում է, որ այս պահին շեշտը դնում են հենց Recruiting գործիքի վրա, քանի որ այն ավելի մեծ շուկա է ընդգրկում, միջազգային շուկայում մեծ խաղացողներ գրեթե չկան: Նույն ակտիվությամբ շարունակելու դեպքում Teamable-ում հուսով են առաջիկայում դառնալ շուկայի առաջատար:
Անդրադառնալով ներդրողներին՝ Մերուժան Դանիելյանը նշում է, որ ներդրումներ սկսեցին գալ միայն այն ժամանակ, երբ պրոդուկտ եւ շուկա դուրս գալու ռազմավարություն ունեցան: Teamable-ի ներդրողներն ԱՄՆ-ից են, մի քանիսը հայ են:

13:25 | 25.03.15 | Articles | exclusive 22282
The software solutions created by Teamable which is founded by Armenian developers are used in around 20 American companies.
Teamable software solutions help companies create a quality team and manage the human resources.
The company is co-founded by Meruzhan Danielyan, Vazgen Hakobjanyan, Hovhannes Nurijanyan and Laura Bilazarian.
Talking to Itel.am, Meruzhan Danielyan says that they studied together since 2001 and then worked in the same companies.
“Over this time, we have felt many times that the company needs human resource management and the issue should be settled. First, we thought about creating a platform in form of a social network where people could inform they wanted to create a team for some project and note what specialists they needed. When we passed on to the stage of implementation we understood that in fact the market is larger if the idea is offered to a private business in an altered version”, said Meruzhan Danielyan.
The first one of Teamable solutions is an internal network where each associate of a company has his personal page. Here he mentions his skills and knowledge.
“For instance, a manager creates a team of his associates for the new project and he needs a concrete number of specialists. Through the search system, he finds the people. The dynamic growth of the specialist is available to the manager through the software”, Meruzhan Danielyan explains.
Another option (Recruiting) allows using the contact details of associates to find new associates.
“The system (with the permission of a user) scans the social network contacts of the associates of the company and when there is a vacancy it disseminates information among the contacts.  It’s a widely spread practice abroad that a person who brings a good specialist to the company gets a bonus. But people usually don’t want to spend time and send information on the vacancy to their friends. Teamable allows transferring contacts to the HR specialist, not to spend time and earn money as a middleperson in case it’s successful”, Teamable co-founder says.
He notes that as of now, they focus on Recruiting in the first place as it covers a larger market, and there are almost no big players on the international market. In case of the same activity, Teamable hopes to become the market leader.
Touching upon the investors, Meruzhan Danielyan notes that the investments came at the time when they had a product and a strategy to enter a market. Teamable investors are from the U.S., some of them are Armenians.