14:28 | 09.04.15 | Նորություններ | 6314
Այսօր Երեւանում տրվել է «Ագրո դպրոց» ծրագրի մեկնարկը, որն իրականացվում է Beeline-ի եւ «Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամ»-ի (COAF) կողմից:
Ծրագրի նպատակն է թվային տեխնոլոգիաների միջոցով լուծել կրթական, արտագաղթի եւ սոցիալական խնդիրները Հայաստանի գյուղական համայնքներում: Այն Beeline-ի Make your Mark («Թող քո հետքը») գլոբալ ռազմավարության շրջանակում իրականացվող առաջին միջոցառումն է:
Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինն այսօր ասել է, որ «Թող քո հետքը» նախաձեռնության շրջանակում նախատեսվում է մի շարք ծրագրերի իրականացում:
«Կարեւոր է այն փաստը, որ մենք ստեղծում ենք նոր հնարավորություններ աճող սերնդի զարգացման համար, ովքեր այսօր արդեն իսկ կստանան մասնագիտական հմտություններ, իսկ հետագայում կդառնան իրենց գործի վարպետներ եւ վաղվա օրվա կերտողներ: Սեր եւ հետաքրքրություն սերմանելով երիտասարդների մեջ կնպաստենք երիտասարդների կարողությունների զարգացմանը, կխթանենք իրենց փոքր բիզնեսի վարման եւ եկամտի ստեղծման գործընթացին»,- ասել է Անդրեյ Պյատախինը:
«Beeline-ի հետ համագործակցության շնորհիվ իրականություն դարձավ գետաշենցիների համար այդքան բաղձալի «Ագրո դպրոց» նախագիծը, որը հնարավորություն կտա դպրոցական տարիքից ծանոթանալ ֆերմերային գործունեության վերջին նորություններին եւ հմտություններին, կսովորեցնի իրենց ճիշտ գնահատել շուկան, մրցունակ արտադրանք ունենալ եւ կարողանալ ճիշտ դիրքավորել արտադրանքը՝ օգտագործելով մարքեթինգային լավագույն փորձը»,- իր հերթին ասել է COAF-ի գործադիր տնօրեն Անուշ Եդիգարյանը։
Ծրագիրը կիրականացվի չորս հիմնական փուլով. ուսումնական ծրագրի մշակում եւ ջերմատան կառուցում, լսարանային եւ գործնական ուսուցումներ, փորձի փոխանակում այլ համայնքների ավագ դպրոցի աշակերտների հետ, առցանց հարթակի միջոցով ստացված արտադրանքի շուկայավարում եւ վաճառք։ Ծրագրին կմասնակցեն Արմավիրի մարզի Գետաշեն եւ շրջակա երեք համայնքի շուրջ 235 ավագ դպրոցի աշակերտներ:
«Թող քո հետքը» ռազմավարությանը «ՎիմպելԿոմ»-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանցքային բաղադրիչն է:
««Թող քո հետքը»-ի միջոցով մենք կարող ենք միավորել տեխնոլոգիաները, մեր փորձն ու կրթությունը, որպեսզի օգնենք երիտասարդներին հաղթահարել դժվարությունները եւ ճիշտ կառուցել իրենց ապագան»,- ասել է «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի, ԱՊՀ երկրներում կորպորատիվ հաղորդակցությունների ղեկավար Գալինա Կուրգանովան:

“Agro School” project carried out with the support of Beeline and Children of Armenia Fund (COAF) kicked off in Yerevan today.
The project aims to solve educational, migration and social issues through digital technologies. It’s the first activity carried out within the framework of Beeline’s “Make your Mark” global strategy.
Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin said today that a number of projects are planned to be implemented within “Make your Mark” initiative.
“It is important that we create new opportunities for the development of the growing generation which will already today acquire vocational skills and become masters of their work and carve out their tomorrow. By sowing love and interest in the youth we will contribute to the development of their abilities, and will promote small business marketing and income generation,” said Andrey Pyatakhin.
Owing to Beeline support, “Agro School” project highly anticipated by Getashen inhabitants turned to reality. It will grant children an opportunity to get acquainted with the latest innovations and skills of agricultural activities, will teach to properly assess the market, have competitive products and to properly position them employing the best marketing practices,” said COAF Executive Director Anoush Yedigaryan.
It will be a four-phase project – elaboration of an educational program and construction of a greenhouse, theoretical and practical trainings, exchange of practice with high school students of other communities, and online marketing and sales of the received products. Around 235 high school students from Getashen (Armavir region) and adjacent communities will take part in the project.
“Make your Mark” strategy is the key element of VimpelCom’s corporate social responsibility.
“Owing to “Make your Mark,” we can bring together the technologies, our practice and education to help the young overcome difficulties and build their future in the right way,” said Head of Corporate Communications Department for CIS Business Unit, VimpelCom Group, Galina Kurganova.