09:38 | 13.08.15 | Հոդվածներ | exclusive 4469
Հայաստանը միացել է TeachSurfing հարթակին, ինչի շնորհիվ հանրապետություն այցելող ճանապարհորդներն այսուհետ կկարողանան կապ հաստատել ՀՀ կրթօջախների եւ կազմակերպությունների հետ՝ ճանապարհորդության ընթացքում իրենց գիտելիքներով հայ երիտասարդների հետ կիսվելու նպատակով:
TeachSurfing-ը կապում է «ճամփորդող տաղանդներին» տարբեր երկրների համալսարանների, դպրոցների եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ գիտելիքի եւ փորձի փոխանակման նպատակով:
Itel.am-ի հետ զրույցում TeachSurfing Հայաստանի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Մարիամ Սարգսյանը պատմել է, որ հարթակը հիմնադրվել է ամիսներ առաջ Բեռլինում՝ 2 երիտասարդ գործարարների կողմից:
«Նրանցից մեկը Գերմանիայում բնակվող մեր հայրենակից Միգանուշ Մագարեանն է: Այսօր հարթակը գործում է 95 երկրում, ունի շուրջ 1000 մասնակից teachsurfer-ներ, 102 հյուրընկալ գործընկերներ եւ 310 շահառու ուսանողներ: Այս տարի Teachsurfing-ի համայնքը պատրաստվում է կենտրոնանալ Հայաստանի վրա՝ վերջինիս առավելությունները ներկայացնելով հյուրերին»,- տեղեկացրել է Մարիամ Սարգսյանը, հավելելով, որ սա լավ հնարավորություն է հանդիպել տարբեր երկրներից ժամանած տաղանդավոր մարդկանց հետ, եւ ծանոթանալ նրանց փորձին:
Նրա խոսքով, Հայաստանի՝ հարթակին միանալուց անմիջապես հետո ստեղծվել է տեղական թիմ, որը փորձելու է նախաձեռնությունը զարգացնել հանրապետությունում:
Teachsurfer դառնալով` հնարավորություն է ընձեռնվում ոչ միայն այցելել տվյալ շրջան, այլեւ փորձով եւ գիտելիքներով փոխանակվել տեղացիների հետ:
TeachSurfing-ում կարելի է նաեւ հանդես գալ որպես հյուրընկալող: Դրա համար հարթակում հարկավոր է գրանցել կազմակերպչի (organization) էջ` նկարագրելով, թե ինչով եք զբաղվում եւ ինչ եք ցանկանում, որ ձեր շրջան այցելող Teachsurfer-ները ձեր մոտ դասավանդեն: Սրան հաջորդում է վերջիններիս որոնումը եւ հյուրընկալումը:
Մարիամ Սարգսյանը հավելել է, որ վերջերս ծրագրի շրջանակում Գետամեջ գյուղ էին այցելել գերմանացի ճանապարհորդներ: Նրանք տեղի աշակերտների խմբի հետ կազմակերպել էին սպորտային խաղեր եւ թիմային աշխատանքին նվիրված վարժություններ:

Armenia has joined TeachSurfing platform owing to which people visiting Armenia can establish contact with Armenian educational centers and organizations to share their knowledge with young Armenians during their trip.
TeachSurfing links “talents-travelers” to the universities, schools and NGOs of various countries with the goal to exchange knowledge and practice.
PR Manager at TeachSurfing Armenia Mariam Sargsyan told Itel.am that the platform was founded in Berlin months ago by two young entrepreneurs.
“One of them is Miganoush Magarian, residing in Germany. The platform is presently available in 95 countries and has around 1000 teachsurfers, 102 host partners and 310 students-beneficiaries. TeachSurfing community is going to focus on Armenia this year presenting the latter’s advantages to the guests,” said Mariam Sargsyan adding that it’s a good opportunity to meet talented people from around the world and learn about their practice.
According to her, after Armenia joined the platform, a local team was set up that will be committed to developing the initiative in the republic.
Being a teachsurfer one not only gets the opportunity to visit a particular region but also to exchange practice and knowledge with locals.
One can also act as a host in TeachSurfing. To this end, all interested persons should register the organization’s page on the platform with a description of their activities as well as mentioning about what exactly they would like the teachsurfer to teach. It is followed by a search for the teachsurfers and hosting them.
Mariam Sargsyan added that recently German travelers paid a visit to Getamej village in the frames of the program. They organized sports games and exercises aimed at teamwork for local schoolchildren.