12:06 | 12.01.16 | Հոդվածներ | exclusive 8364
Գործարկվել է հայ մասնագետների մշակած Co-Story հավելվածը, որի նպատակն է օգնել մարդկանց համատեղ առցանց ստեղծագործել:
Հավելվածը կարելի է ներբեռնել AppStore-ից:
Co-Story-ն մշակել է Way4app ընկերությունը: Համահիմնադիրներն են Գեղամ Հարությունյանը եւ Արմեն Գրիգորյանը:
Itel.am-ի հետ զրույցում Գեղամ Հարությունյանը պատմել է, որ հավելվածը նախատեսված է այն մարդկանց համար, որոնք սիրում են ստեղծագործել, ունեն հետաքրքրությունների լայն շրջանակ, վառ երեւակայություն եւ պատրաստ են տարբեր իրավիճակների վերաբերյալ հետաքրքիր լուծումներ առաջարկել:
«Սա շփման յուրահատուկ հարթակ է, որը միավորում է միանման հետաքրքրությունների տեր մարդկանց, թույլ տալիս կիսվել մտքերով, տպավորություններով, հնարավորություն է տալիս լրացնել միմյանց մտքերը, նպաստում է ստեղծագործ մտքի զարգացմանը»,- ասել է նա:
Գեղամ Հարությունյանի խոսքով՝ Co-Story-ն նոր խոսք է հավելվածների թե հայկական, թե համաշխարհային շուկայում: Գործարկումից մի քանի օր անց այն արդեն ունի 300 ակտիվ օգտատեր տարբեր երկրներից:
«Հավելված ստեղծելու միտքը երկար ժամանակ քննարկվում էր, սակայն լուրջ սկսեցինք զբաղվել 2015թ. ամռանը: Հավելվածն ամբողջությամբ մշակել ենք երկուսով` ես եւ Արմեն Գրիգորյանը: Ի դեպ, սա մեր չորրորդ սեփական հավելվածն է: Համատեղ աշխատանքի ընթացքում հասցրել ենք ձեւավորել փոքր, սակայն կայուն թիմ, որի կազմում ընդգրկված են այնպիսի մարդիկ, որոնք ջանք ու եռանդ չեն խնայում համարձակ գաղափարները կյանքի  կոչելու հարցում»,- պատմել է նա:
Co-Story-ի համահիմնադրի խոսքով՝ հաշվի առնելով այն, որ հավելվածը կյանքի են կոչել համատեղ ուժերով, սկզբնական փուլում մեծ ներդրումների կարիք չեն ունեցել եւ բավարարվել են սեփական միջոցներով:
«Սակայն արդեն այսօր, երբ հավելվածը պատրաստ է, կարիք կա այն շուկայում ներկայացնել, անհրաժեշտ է զբաղվել մարքեթինգով, եւ այդ նպատակով ներդրում են փնտրում: Արդեն իսկ առաջարկ եղել է մի արտասահմանյան ըներությունից, սակայն դեռ պետք է ամեն ինչ ծանրութեթեւ անել: Նոր առաջարկներ եւս պատրաստ ենք լսել»,- նշել է Գեղամ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ Android տարբերակի ստեղծումը պայմանավորված է iOS տարբերակի հաջողություններով:
«Հուսանք` այդ հաջողությունները երկար սպասեցնել չեն տա, եւ մոտ ապագայում կկարողանանք ուրախացնել նաեւ Android օգտագործողներին»,- եզրափակել է Գեղամ Հարությունյանը:

12:06 | 12.01.16 | Articles | exclusive 8193
Co-Story app developed by Armenian programmers has been launched. The app is designed to help people co-create online.
The app is available free on AppStore.
Co-Story was developed by Way4app which is co-founded by Gegham Harutyunyan and Armen Grigoryan.
Talking to Itel.am, Gegham Harutyunyan said that the app is meant for people who like creating, have a broad scope of interests, bright imagination and are ready to offer interesting solutions for various situations.
''It's a unique communication platform which brings together people with similar interests allowing them to share thoughts, impressions and improve each others' ideas contributing to creative mind'', he said.
According to Gegham Harutyunyan, Co-Story is a novelty on the Armenian and global market of apps. Few days after the launch, it already has 300 active users from various countries.
''We've been discussing the idea of creating the app for a long time but we seriously took to it in summer 2015. The app was fully developed by two of us- Armen Grigoryan and me. By the way, it's our 4th app. During the work, we formed a small but stable team which comprises people who don't spare time and efforts to put bold ideas into practice'', he said.
According to Co-Story co-founder, they didn't need large-scale investments at the first phase and did it on their own.
''But now, when the app is ready, we need to present it on the market and do marketing and that's why we seek for investments. We already have an offer from a foreign company but we should weigh it on. We are ready to listen to new offers as well'', noted Gegham Harutyunyan.
According to him, Android version of the app will be linked to the success of the iOS version.
''We hope we'll soon make a success and in near future, we will be able to make our Android users happy, too'', concluded Gegham Harutyunyan.