11:28 | 24.05.16 | Նորություններ | 6869
Գեղարքունիքի մարզի Փամբակ–Դարանակ գյուղի միջնակարգ դպրոցում կայացել է աշակերտների իրականացրած համայնքային ծրագրի շրջանակում վերանորոգված դահլիճի բացման արարողությունը:
Աշակերտական հասարակական կազմկերպությունը՝ «ԱՀԿ»-ն, ստեղծվել է «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության «Ձեռնարկատիրական եւ քաղաքացիական կրթություն» ծրագրի շրջանակում՝ որպես առաջնահերթ լուծում պահանջող համայնքային հիմնախնդիր ընտրելով դպրոցի միջոցառումների դահլիճի վերանորոգումը:
Հիմնախնդրի լուծման նպատակով «Հայաստանի պատանեկան նվաճումները» դեռեւս մարտ ամսին Փամբակ–Դարանակի պատանի հասարակական գործիչներին տրամադրել էր 150 հազ. դրամի չափով դրամաշնորհ: Դրամաշնորհային մրցանակն աշակերտներին հանձնել էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այդ գումարով էլ ԱՀԿ անդամաները ձեռնարկել են վերանորոգման աշխատանքները:
Մարտի 15-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում կայացած՝ «Ձեռնարկատիրական եւ քաղաքացիական կրթություն» ծրագրի՝ ԱՀԿ-ին դրամաշնորհների տրամադրման միջոցառման ընթացքում, կազմակերպիչների հրավերով միջոցառմանը ներկա գտնվող՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հայտարարել է, որ ծրագրի իրականացման նպատակով, «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության դրամաշնորհ ստացած 12 ԱՀԿ-ից յուրաքանչյուրին կտրամադրի 100-հազարական դրամ՝ իր ընտանիքի միջոցներից:
Վերանորոգված դահլիճի բացմանը մասնակցել է նաեւ ՎիվաՍել–ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ձեռնարկատիրությունը պահանջում է գիտելիքներ եւ փորձ: Դրանք ձեռք են բերվում համառ աշխատանքի շնորհիվ՝ քայլ առ քայլ: Վաղ տարիքում, թեկուզեւ փոքր դրամագլխով, բիզնես գործունեություն ծավալելը մեծ հիմքեր է ստեղծում հետագայում, ավելի մեծ մասշտաբի գործարարությամբ զբաղվելու համար: Առավել գնահատելի է այն, որ աշակերտները՝ գումար վաստակելով, իրենց առջեւ դրել եւ իրագործել են չափազանց կարեւոր նպատակ. դպրոցի դահլիճի վերանորոգումը: Ինձ համար, որպես գործարարի, հատկապես կարեւոր է այն հանգամանքը, որ աշակերտներին հաջողվել է կազմել բիզնես-պլան՝ թիմային աշխատանքի միջոցով, ինչը ապագայի չափազանց կարեւոր փորձառություն է՝ հաշվի առնելով հայկական միջավայրի առնձնհատկությունները», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:28 | 24.05.16 | Новости | 6900
В средней школе села Памбак-Дараник марза Гегаркуник состоялось открытие актового зала, отремонтированного в рамках общинной программы.
Ученическая общественная организация (УОО) была создана в рамках программы «Предпринимательское и гражданское образование» организации «Юношеские достижения Армении». В качестве первой задачи проекта был выбран ремонт актового зала школы.
Для решения проблемы организация «Юношеские достижения Армении» еще в марте предоставила юным общественным деятелям из Памбак-Даранака грант в размере 150 тыс. драмов. Грант вручил учениками генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
На эти средства члены организации инициировали ремонтные работы.
15 марта на мероприятии по вручению грантов Ученической общественной организации в Американском университете Армении присутствовал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, который заявил, что для осуществления программы каждой 12 ученических организаций, получивших грант организации  «Юношеские достижения Армении» предоставит по 100 тыс. драмов из собственных средств.
Ральф Йирикян присутствовал также на открытии отремонтированного актового зала.
«Предприимчивость требует знаний и опыта. Их можно приобрести благодаря упорному труду, шаг за шагом. Осуществление бизнес-деятельности в раннем возрасте, хотя бы даже на небольшие суммы, создает хорошую базу для реализации проектов большего масштаба в будущем. Еще более ценно, что, заработав деньги, школьники поставили перед собой крайне важную цель – отремонтировать школьный зал. Для меня, как для бизнесмена, особенно важно, что ученикам удалось составить бизнес-план благодаря командной работе, что является крайне важным опытом, учитывая особенности армянской среды», - сказал Ральф Йирикян.