12:59 | 29.05.17 | Հոդվածներ | exclusive 85750
Եվրոպական միության տարբեր ծրագրերի շրջանակում հայաստանյան ստարտափները տարեսկզբից ի վեր հնարավորություն են ստացել մեկնել եվրոպական երկրներ, մասնակցել տարբեր ՏՏ միջոցառումների, կապեր հաստատել բիզնես գործընկերների եւ հավանական ներդրողների հետ: Itel.am-ը փորձել է ամփոփել այս գործընթացը:
ԵՄ դրամաշնորհներ
Մայիսի 5-ին Նորարարություններին ուղղված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի (IMG) շրջանակում 10 հայաստանյան ստարտափ ստացել է €30 000-50 000 դրամաշնորհ: Եվս 5 ստարտափ Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագրի (STEP) շրջանակում արժանացել է €15 000 ֆինանսավորման:
Դրամաշնորհային ծրագրերը հայտարարվել էին «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում՝ Եվրամիության/ԵՄ ու Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության համատեղ ֆինանսավորմամբ եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համագործակցությամբ:
Եվրոպական ներդրումները
Փետրվարի վերջին լրացված իրականության լուծումներ մշակող Triple-E հայաստանյան ստարտափում ներդրում է կատարել հոլանդական Crosspring ինկուբատորը:
Թեեւ մեզ հետ զրույցում Triple-E-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Արյան Բեհզադին եւ հոլանդացի ձեռներեց, ներդրող, Crosspring սաղմնային (seed) աքսելերատորի եւ ինկուբատորի հիմնադիր Մորիս Բեքենդ Վերվին ներդրման չափը չեն բացահայտել, սակայն նշել են, որ թիրախում եվրոպական շուկան է:
photo © EIF
Մորիս Բեքենդ Վերվին Itel.am-ին պատմել է, որ ներդրում կատարելիս ուշադրություն են դարձրել թիմին, մասշտաբայնությանը, շուկայում հայտնվելու պահին եւ միջազգային ներուժին:
«Թվարկածս որակներին Triple-E-ն համապատասխանում էր: Ի դեպ, Crosspring-ն իր պորտֆոլիոյի ընկերություններին աջակցում է ոչ միայն ֆինանսավորմամբ, այլեւ ռազմավարական հարցերում: Ընկերությունները կարողանում են օգտվել մեր մյուս պորտֆոլիո ընկերությունների եւ շրջանավարտների ցանցի, ինչպես նաեւ ամբողջ Եվրոպայում գործող տեխնոլոգիական կենտրոնների ընձեռած
հնարավորություններից»,- ասել է ներդրողը՝ նշելով, որ հետաքրքրված են ավելին անել հայկական ՏՏ ոլորտում:
Այս տարվա փետրվարին մեկնարկել է Crosspring-ի, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի եւ Ինովացիոն լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի (ISTC) նոր աքսելերացիոն ծրագիրը:
Իսպանացի ձեռնարկատեր, բիզնես հրեշտակ, Silicon Seeds սաղմնային ներդրումներով զբաղվող հիմնադրամի տնօրեն Չուս Լոզանոն հաջորդ տարի Հայաստան տեղափոխվելու եւ տեղական ստարտափների հետ աշխատելու մտադրություն ունի:
Չուս Լոզանոն Չուս Լոզանոն
«Կցանկանայի հատկապես կրթական ծրագրերում ներկայություն ունենալ: Կարծում եմ՝ դա լավ հնարավորություն է աշխատել եւ վերապատրաստել ստարտափներին, օգնել նրանց մուտք գործել միջազգային ասպարեզ: Այս պահին փորձում եմ ավելի լավ ճանաչել էկոհամակարգը… Հայաստանում այս պահին արդեն երկու ստարտափ ունեմ աչքիս տակ, որոնք, իմ կարծիքով, ունեն պրոդուկտ, որտեղ ես կհետաքրքրվեի ներդրում կատարելով»,- նշել է նա:
Եվրոպական աքսելատորները եւ հայաստանյան ստարտափները
Մոբայլ հավելվածների համար արհեստական բանականության վրա հիմնված անալիտիկ ծրագիր մշակած հայկական Inapptics ստարտափն օրերս դարձել է էստոնական Startup Wise Guys աքսելերատորի ծրագրի շրջանավարտ:
photo © Inapptics
«Startup Wise Guy-ում անցկացրած 3 ամիսները շատ կարեւոր էին: Հնարավորություն ունեցանք հանդիպելու բազմաթիվ փորձառու մենթորների հետ, որոնցից շատ բան սովորեցինք պրոդուկտի, վաճառքների եւ ներդրումներ ներգրավելու վերաբերյալ: Պրոդուկտի առումով եւս մեծ առաջընթաց ունեցանք, քանի որ վերջապես Inapptics-ը հասանելի դարձրեցինք բոլորի համար եւ ձեռք բերեցինք մեր առաջին հաճախորդներին»,- Itel.am-ի հետ տպավորություններով կիսվել է Տիգրան Հակոբյանը:
Թիմը հունիսի սկզբին պոտենցիալ ներդրողների հետ հանդիպումներ կունենա Ավստրիայում, Լեհաստանում, Լատվիայում եւ Բուլղարիայում:
Հայաստանյան ստարտափները՝ եվրոպական միջոցառումներում
Հայկական ստարտափներն այս տարի եվրոպական մի քանի երկիր մեկնելու հնարավորություն են ստացել:
Նախ, մարտի 9-10-ը ՏՏ ոլորտի հայաստանյան 17 ընկերություն Լոնդոնում Հայաստանի նորագույն տեխնոլոգիական լուծումները ցուցադրել է բրիտանական բիզնես եւ տեխնոլոգիական համայնքին: Նրանցից մի քանիսը Հայաստան են վերադարձել ռեալ առաջարկներով եւ պայմանավորվածություններով:
Ապրիլի 26-27-ը Իսպանիայի Սալամանկա քաղաքում կայացած Startup Olé կոնֆերանսին հայաստանյան 10 ստարտափ է մասնակցել: Այցը կազմակերպվել էր «Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ՓՄՁ ԶԱԿ) եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի հետ համագործակցության, ինչպես նաեւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի աջակցության շնորհիվ:
Այցի նպատակն էր ստարտափներին տալ հնարավորություն տեսնելու, թե ինչպես են ներկայանում եվրոպացի գործընկերները, ինչպես նաեւ հանդիպել հավանական ներդրողների եւ հաճախորդների հետ:
****
Սեպտեմբերին 15 հայաստանյան ստարտափ հնարավորություն կստանա Գերմանիայի մայրաքաղաքում մասնակցել «Բեռլին ստարտափ ակադեմիա» ծրագրին:
Ծրագրի կազմակերպիչ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ ընտրված ստարտափների հետ նախապես աշխատանք կտարվի բիզնես մոդելի եւ պրոդուկտի որակի բարելավման նպատակով:
«Բեռլինն այսօր Եվրոպայում ամենադինամիկ տեխնո կենտրոններից մեկն է, ահա թե ինչու ենք ընտրել այն՝ որպես առաջին ստարտափ ակադեմիայի անցկացման վայր: Սա միջազգային ստարտափ միջոցառում չէ, այլ հատուկ մեր ծրագրի կողմից հայաստանյան ստարտափների համար կազմակերպվող միջոցառում»,- նշել է Եվա Նահերը:
Սեպտեմբեր-հոկտեմբերին արդեն երկրորդ անգամ եվրոպական երկու տասնյակ երկրում Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտը ներկայացնող ավտոարշավ կանցկացվի:

Since the beginning of 2017, various programs of the European Union enabled Armenian startups to travel to European countries, take part in IT events, and establish connections with business partners and potential investors. Itel.am sums up that process.
EU grants
On May 5, 10 Armenian startups received grants of EUR 30 000 (AMD 50 000) each within the Innovation Matching Grants (IMG) contest. Five more startups were awarded grants of EUR 15 000 within Science and Technology Entrepreneurship program (STEP).
The grants were awarded in the framework of “Support for SME development in Armenia” program, co-funded by the European Union, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and GIZ PSD SC Regional Program.
European investments
In late February, augmented reality startup Triple-E received investment from Dutch Crosspring.
Although Triple-E co-founder and CEO Aryan Behzadi and Dutch entrepreneur, investor, Crosspring seed accelerator and incubator founder Maurice Beckand Verwee didn’t disclose the amount of investment to us, they noted that they target European market.
photo © EIF
Maurice Beckand Verwee told Itel.am they picked their companies of choice for investment based on criteria of Team, Scalability, Time to market and International potential.
“On these elements Triple-e scored well. By the way, Crosspring supports the portfolio companies not only with cash. We always help them with strategic manners and open up our network. Next to that they can benefit from our network of portfolio companies, alumni and tech hubs across Europe,” the investor said, noting that he was interested in doing more in Armenia’s IT sector.
This February, Crosspring, EIF and Innovative Solution and Technologies Center (ISTC) launched a new acceleration program in Yerevan.
Spanish entrepreneur, business angel, Founder of Silicon Seeds Chuss Lozano intends to move to Armenia next year and work with local startups.
Chuss Lozano Chuss Lozano
“I would especially prefer to get involved in education programs. I think it would be a great opportunity to work on training the Armenian startups, helping them to get international. Currently I am still researching the ecosystem. I have already observed two startups that I think have interesting products, which I would like to invest in,” he noted.
European accelerators and Armenian startups
Inapptics startup with Artificial Intelligence-powered analytics platform for mobile apps, has recently finished Startup Wise Guys acceleration program in Estonia.
photo © Inapptics
“Those 3 months in Startup Wise Guy program were very important for us, as we had the chance to meet some very experienced mentors, who taught us a lot about product development, sales and investment attraction. We have also registered success in terms of product development. As you mentioned, Inapptics is available for everyone now, which contributed to attraction of our first customers.” Co-founder of Inapptics Tigran Hakobyan told in an interview to Itel.am.
In June the team will have meetings with potential investors in Austria, Poland, Latvia and Bulgaria.
Armenian startups within European events
Armenian startups had the opportunity to pitch in several European countries this year.
First of all, 17 IT companies from Armenia introduced the latest technological solutions to the British business and tech communities on March 9-10, London. Some of them came back to Armenia with certain proposals and agreements.
10 Armenian startups participated in Startup Olé conference, held on April 26-27 in Salamanca, Spain. The visit was organized by SME Development National Center of Armenia and Enterprise Incubator Foundation within the frames of Support to SME Development in Armenia (SMEDA), implemented by German International Cooperation (GIZ).
The visit was aimed at giving startups the opportunity to learn how European partners pitch their product, as well as meet with potential investors and customers.
****
About 15 Armenian startups will have the opportunity to participate in Startup Academy, which will take place in September of 2017, Berlin. Team Leader of Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project, the initiator of the event Eva Naeher informed Itel.am that they would work with chosen startups on business model development and product quality improvement beforehand.
“We decided to hold our event in Berlin, as it is one of European tech hubs today. This is not an international startup event, but rather a special chance, which our project gives to the Armenian startups,” Eva Naeher noted.
Armenian ICT sector will be represented within the frames of Auto Racing to be held in September-October in 20 European countries. The event will be organized for the second time.