09:40 | 20.10.17 | Նորություններ | 44819
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարել է Angels Network ոչ ֆորմալ ներդրողների ցանցի ստեղծման մասին:
Պաշտոնական հայտարարությունն արվել է հոկտեմբերի 19-ին՝ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) «Մեքենայական ուսուցումը` գիտական հայտնագործությունների խթան» աշխատաժողովին նվիրված գալա ընթրիքի ժամանակ:
Angels Network-ի անդամներ Ռուբեն Հարությունյանը եւ Իգոր Խալաթյանը տեղեկացրել են, որ այս նախաձեռնության շուրջ համախմբվել են 15 հայազգի ձեռնարկատերեր, որոնք ոչ միայն ֆինանսական միջոցներ կհատկացնեն հայկական ստարտափերին, այլեւ կօժանդակեն նրանց խորհրդատվությամբ:
Գալա ընթրիքի ժամանակ ներկայացվել է նաեւ FAST-ի «Հաջորդ սերնդի
խորհուրդը» (FAST NextGen Council), որին անդամներն են 15 երիտասարդ հայազգի գիտնականներն ու ինժեներները:
Ընթրիքի ընթացքում FAST-ը փոխըմբռնման երեք հուշագիր է ստորագրել.
- ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ (համագործակցելու ուղղությունը` կրթական ծրագրերի եւ համատեղ հետազոտություններ);
- Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հետ (համագործակցելու ուղղությունը` համատեղ հետազոտական աշխատանք, գիտական աշխատողների փոխանակում, համատեղ միջոցառումների կազմակերպում);
- Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի հետ (համագործակցելու ուղղությունը` տվյալագիտություն, ռոբոտաշինություն, բիոտեխնոլոգիաներ եւ կրթություն):

09:40 | 20.10.17 | News | 44762
The official announcement took place on October 19, at the gala dinner dedicated to the “Machine Learning for Discovery Sciences” workshop, which was organized by FAST and the US National Science Foundation (US NSF).
Angels Network members Ruben Harutyunyan and Igor Khalatian informed that the initiative unites 15 Armenian entrepreneurs, who will provide financial and consulting assistance to Armenian startups.
FAST NextGen Council was also presented during the gala dinner. The council is comprised of 15 young Armenian scientists and engineers working in Armenia and abroad.
The gala was rich with events, as FAST signed three memorandums of understanding with:
- Ministry of Education and Science of Armenia (cooperation in educational programs and joint research);
- University of South California (cooperation in joint research, exchange of scientific works and joint events);
- Hamburg University of Technology (cooperation data science, robotics, biotechnologies and education).