09:40 | 20.10.17 | Նորություններ | 44819
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարել է Angels Network ոչ ֆորմալ ներդրողների ցանցի ստեղծման մասին:
Պաշտոնական հայտարարությունն արվել է հոկտեմբերի 19-ին՝ Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) «Մեքենայական ուսուցումը` գիտական հայտնագործությունների խթան» աշխատաժողովին նվիրված գալա ընթրիքի ժամանակ:
Angels Network-ի անդամներ Ռուբեն Հարությունյանը եւ Իգոր Խալաթյանը տեղեկացրել են, որ այս նախաձեռնության շուրջ համախմբվել են 15 հայազգի ձեռնարկատերեր, որոնք ոչ միայն ֆինանսական միջոցներ կհատկացնեն հայկական ստարտափերին, այլեւ կօժանդակեն նրանց խորհրդատվությամբ:
Գալա ընթրիքի ժամանակ ներկայացվել է նաեւ FAST-ի «Հաջորդ սերնդի
խորհուրդը» (FAST NextGen Council), որին անդամներն են 15 երիտասարդ հայազգի գիտնականներն ու ինժեներները:
Ընթրիքի ընթացքում FAST-ը փոխըմբռնման երեք հուշագիր է ստորագրել.
- ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ (համագործակցելու ուղղությունը` կրթական ծրագրերի եւ համատեղ հետազոտություններ);
- Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի հետ (համագործակցելու ուղղությունը` համատեղ հետազոտական աշխատանք, գիտական աշխատողների փոխանակում, համատեղ միջոցառումների կազմակերպում);
- Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի հետ (համագործակցելու ուղղությունը` տվյալագիտություն, ռոբոտաշինություն, բիոտեխնոլոգիաներ եւ կրթություն):

09:40 | 20.10.17 | Новости | 43415
Научно-технологический фонд Армении (FAST) объявил о создании сети неформальных инвесторов Angels Network.
Официальное заявление было сделано 19 октября на гала-ужине, посвященном семинару «Машинное обучение как стимул для научных открытий», организованном Научно-технологическим фондом Армении (FAST) и Национальным фондом науки США (US National Science Foundation – NSF).
Члены Angels Network Рубен Арутюнян и Игорь Халатян сообщили, что вокруг инициативы объединились 15 армянских предпринимателей, которые будут не только выделять армянским стартапам финансовые средства, но и помогать им советами.
На гала-ужине был представлен также «Совет следующего поколения» FAST (FAST NextGen Council), членами которого являются 15 молодых армянских ученых и инженеров.
FAST также подписал три меморандума о взаимопонимании:
- с министерством образования и науки Армении (направление сотрудничества: образовательные программы и совместные исследования);
- с Университетом Южной Калифорнии (направление сотрудничества: совместная исследовательская работа, обмен научными сотрудниками, организация совместных мероприятий);
- с Технологическим университетом Гамбурга (направление сотрудничества: наука о данных, роботостроение, биотехнологии и образование).