16:24 | 17.09.18 | Նորություններ | 8534
Սեպտեմբերի 15-ին հայտնի են դարձել «Այբ» դպրոցում անցկացված Ռոբոտների համաշխարհային օլիմպիադայի (WRO) ազգային փուլի հաղթողները:
Օլիմպիադային մասնակցել է 12 թիմ Երեւանից եւ մարզերից, իսկ հաղթող թիմը միջազգային ժյուրիի հաստատումը ստանալուց հետո հնարավոր է ներկայացնի Հայաստանը օլիմպիադայի միջազգային փուլում, որը տեղի կունենա նոյեմբերին՝ Թայլանդում։
Հաղթող է ճանաչվել Արմ սայբեր քիդզ (Arm Cyber Kids) թիմը, որի կազմում էին Ինես եւ Աշոտ Գասպարյանները։ Եվս երկու թիմ արժանացել է պատվոգրերի՝ Վիզ Քիդզ (Whiz Kids) թիմը Երեւանից «Առաջին Կարգ» եւ Սյունիքի մարզից Դուխով թիմը՝ «Տարիքային խմբում լավագույն արդյունք» անվանակարգերում։
«Լինելով տեխնոլոգիական ընկերություն՝ «Ռոստելեկոմ»-ը շատ է կարեւորում նման միջոցառումները, քանի որ երեխաների ուշադրությունն է կենտրոնացվում ռոբոտաշինության եւ մի շարք այլ պահանջված ու արդիական առարկաների շուրջ։ Հայաստանյան փուլի հաղթողները հնարավորություն կստանան մասնակցելու նաեւ միջազգային մրցաշարերին, ուր նրանք նոր փորձառություն եւ գիտելիքներ ձեռք կբերեն»,- նշել է «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Մրցույթի պաշտոնական կազմակերպիչը «Այբ» կրթական հիմնադրամն է։ Այս տարի օլիմպիադայի հայաստանյան փուլի հովանավորն է «Ռոստելեկոմ» ընկերությունը։

16:24 | 17.09.18 | News | 8748
Organizers of the national stage of World Robot Olympiad (WRO) in Armenia, hosted by Ayb School, announced the winners on September 15.
12 teams from Yerevan and marzes took part in the contest. The winner will represent Armenia in the global stage of the competition, set to take place in Thailand in November, after confirmation by the international jury.
The winning team was Arm Cyber Kids, comprised of Ines and Ashot Gasparyan. The jury awarded two other teams as well: Whiz Kids and “Dukhov” (“be bold”).
“As a technological company, Rostelecom values to these events because they focus the children’s attention of robotics and other relevant fields that are in high demand now. The winners of the national stage will be able to compete in international tournaments, which will provide them with new experience and knowledge,” said Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan.
The official organizer of the national stage is Ayb Education Foundation, and the sponsor this year was Rostelecom.