12:05 | 02.10.18 | Նորություններ | 15596
Արհեստական բանականությամբ օժտված ռոբոտ Սոֆյան այս ամիս կժամանի Հայաստան, այսօր հայտարարել է ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը:
Սոֆյան որպես խոսնակ կմասնակցի Երեւանում՝ Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում, հոկտեմբերի 9-10-ը կազմակերպվելիք բիզնես ֆորումին:
Նա առաջին ռոբոտն է, որ ստացել է քաղաքացիություն. 2017թ. հոկտեմբերին Սոֆյային շնորհվել է Սաուդյան Արաբիայի քաղաքացիություն:
Երեւանյան բիզնես ֆորումի շրջանակում նախատեսվում է հիմնել Ֆրանկոֆոնիայի անդամ պետությունների ՏՏ նախարարների ցանց:
Երեւան կժամանեն մի շարք խոշոր գործարարներ, ինչպես նաեւ ինտերնետի հիմնադիրներից Open-Root կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզանը, որը 2016թ. արժանացել էր ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի մրցանակին:

12:05 | 02.10.18 | News | 16569
AI robot Sophia will arrive in Armenia this month, said Armenian Deputy Minister of Economic Development and Investments Mane Adamyan.
Sophia will perform as a speaker at the business forum on October 9-10, organized in the framework of the 17th Summit of La Francophonie in Yerevan.
It is the first robot to have legal personhood after Saudi Arabia granted Sophia citizenship in October 2017.
The organizers of the business forum plan to create a network of IT ministers of Francophonie member states.
A number of prominent entrepreneurs will come to Armenia for the event, including Internet pioneer, Open-Root CEO Louis Pouzin, who was granted the Global IT Award of the President of Armenia in 2016.