14:43 | 15.10.18 | Հոդվածներ | exclusive 81435
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ հայ հիմնադիրներ ունեցող ամերիկյան DISQO ընկերությունը, որը վերջերս $13.5 մլն ներդրում է ստացել, Հայաստանում մասնաճյուղ է հիմնել:
DISQO-ն սպառողների առաջնային տվյալների հավաքագրման ու հետազոտության ոլորտում աշխարհի առաջատարներից է եւ ներկայում Հայաստանի թիմի ընդլայնմամբ է զբաղված:
«Թումո» կենտրոնում արդեն գործում է ընկերության ժամանակավոր գրասենյակը: Հայաստանյան մասնաճյուղում առկա թափուր աշխատատեղերի մասին տեղեկատվությունը հասանելի է այստեղ:
Itel.am-ի հետ զրույցում այս օրերին Հայաստանում գտնվող DISQO-ի համահիմնադիր եւ տեխնիկական տնօրեն Դրո Քոչարեանը նշել է, որ ծրագրում են Հայաստանում առաջիկա 1-2 տարվա ընթացքում մեծամասամբ տեխնիկական մասնագետներից կազմված 30 հոգանոց թիմ ունենալ:
«Որպես 3 հայ համահիմնադիր ունեցող ընկերություն, մեր պլաններում միշտ եղել է Հայաստանում ներկայություն ունենալը: Այսօր արդեն այստեղ ենք եւ տաղանդներ ենք փնտրում: Ուրախ ենք, որ ամռանը ներդրումային Ա ռաունդում $13,5 մլն ներգրավելու արդյունքում կարող ենք թիմ ունենալ Հայաստանում»,- նշել է DISQO-ի համահիմնադիրը:
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանում նախ հավաքագրելու են ավագ մասնագետների թիմ, որը կկազմի գրասենյակի հիմքը, ապա կսկսեն նաեւ սկսնակ մասնագետների համար թրեյնինգներ կազմակերպել:
DISQO-ի ամերիկյան եւ հայաստանյան թիմերն աշխատելու են համատեղ:
«Հայաստանում DISQO-ի R&D (հետազոտություններ եւ մշակումներ) կենտրոնը զբաղվելու է նույն գործառույթներով, որոնցով զբաղվում է ամերիկյան թիմը:
Մեր նպատակն է Հայաստանում գործող այլ ՏՏ ընկերությունների հետ միասին զարգացնել ոլորտը: Մեծածավալ աշխատանք կա անելու բոլոր ֆրոնտներում»,- եզրափակել է Դրո Քոչարեանը:
DISQO-ն հիմնադրվել է Լոս Անջելեսում 2015թ.-ին՝ ազգությամբ հայ գործարարների կողմից: Այն սպառողներից ուղղակիորեն հավաքագրած ստույգ տվյալներ է տրամադրում աշխարհի խոշորագույն մարքեթինգային ու հետազոտական ընկերություններին: Դրանց օգնությամբ հնարավոր է դառնում բացահայտել սպառողի վարքագիծը, ապահովել ապրանքների ճիշտ դիրքավորումը եւ բրենդի առաջխաղացումը:

14:43 | 15.10.18 | Articles | exclusive 81679
We have already informed that American DISQO IT company, co-founded by Armenians, attracted USD 13.5 million investment and announced opening of its branch in Armenia.
DISQO provides accurate first-party consumer data to the world’s largest market research companies. Currently the company expands its activities in Armenia.
Tumo Center for Creative Technologies hosts temporary office of the company. More information about the vacancies in Armenian office is available here.
In an interview to Itel.am Co-Founder and Chief Technical Officer of DISQO Drew Kutcharian, who is in Armenia these days, noted that they plan to have around 30 technical specialists in upcoming 1-2 years.
“We are 3 Armenian co-founders, who have always planned to have presence in Armenia. We’ve always been aware of the talent pool that existed there. We are fortunate now to be able to raise USD 13.5 mln in series A this summer, which allows us to be engaged in Armenian community in such an early stage of our company,” DISQO Co-Founder said.
He informed that first they will recruit a team of senior specialists, which will be the base of the office, and then they will start to organize trainings for junior specialists.
DISQO American and Armenian teams will work jointly.
“Our team in Armenia is going to be an innovation hub, involved in R&D. They are going to do the same development as the U.S. office does. Our goal is to align our efforts with other companies to really try to help further push Armenian tech community forward. There is a lot of work to be done in all fronts,” Drew Kutcharian said.
DISQO was founded in 2015 in Los Angeles by Armenian entrepreneurs Armen Adjemian (CEO), Drew Kutcharian (CTO), and Armen Petrosian (CMO). It provides accurate first-party consumer data to the world’s largest market research companies. This opinion and behavioral data allows DISQO’s clients to discover consumer insights that help them with both product positioning and brand promotion.