11:51 | 20.02.19 | Նորություններ | 10973
Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն այցելել է Սերգեյ Փարաջանովի թանգարան եւ սմարթֆոններ տրամադրել՝ թանգարանի աուդիոգիդ ծառայությունը կյանքի կոչելու նպատակով։
Տարեկան մոտ 20 հազ. այցելու հյուրընկալող թանգարանի աշխատակիցների համար աուդիոգիդն էական եւ սպասված աջակցություն է։
«Շատ ակտուալ հարց էր մեզ համար աուդիոգիդեր ունենալը, որովհետեւ զբոսաշրջային ամենաթեժ սեզոնին մեր թանգարանի գիդերի քանակը հաճախ բավարար չէ բոլոր այցելուներին ընդունելու համար։ Մարդիկ հեռավոր երկրներից գալիս հասնում էին եւ դժգոհում, երբ չէին կարողանում այդ պահին լսել գիդի բացատրությունը։ Աուդիոգիդը գործում է հունվարի 1-ից։ Թեեւ սա մեզ համար անծանոթ մի գործընթաց էր իրականացման առումով, բայց հրաշալի է, որ կյանքի կոչվեց Ucom-ի շնորհիվ»,- նշել է Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը։
1991թ.-ից հանճարեղ ռեժիսորի եւ արվեստագետի թանգարանը ոչ միայն Երեւանում է ներկայացրել նրա ժառանգությունը, այլեւ աշխարհի տարբեր երկրներում։ Թանգարանը 60-ից ավելի օտարերկրյա ցուցահանդեսներ է կազմակերպել՝ մեծ հետաքրքրություն առաջացնելով Ս․Փարաջանովի արվեստի նկատմամբ։
«Ի զարմանս ինձ այսօր տեղեկացա, որ թանգարանն ամեն օր բաց է՝ հունվարի 1-ից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը, եւ այս թվայնացումը մեկ քայլ առաջ է, որպեսզի բոլորը կարողանան տեսնել, լսել եւ հասկանալ, թե ինչով է մեծ վարպետը տարբերվել խորհրդային ժամանակաշրջանում։ Աուդիոգիդը կօգնի տարբեր լեզուներով պատմել Փարաջանովի թողած ժառանգության մասին, որը ոչ միայն հայերիս համար կարեւոր, այլեւ համամարդկային նշանակության մնայուն արժեք է։ Այսպիսի արժեքների պահպանումը գերխնդիր է։ Ինչպես հիշում եք, Ucom ընկերությունն երկու տարի առաջ աջակցել է «Մեծ Հայք՝ 360 աստիճան» նախագծի իրականացմանը, որի շնորհիվ անմահացան Արեւմտյան Հայաստանի հայկական ժառանգության կարեւորագույն նմուշները, որոնցից մի քանիսը, ցավոք, պահպանվել են միայն թվայնացված վիճակում»,- նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ucom ընկերությունը տեխնիկապես աջակցում եւ անվճար ինտերնետ է տրամադրում մի շարք մշակութային օջախներին, որոնց թվում է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Գառնու տաճարին հարող տարածքը, Ավետիք Իսահակյանի անվան Կենտրոնական գրադարանը եւ տասնյակ այլ մշակութային վայրեր։

11:51 | 20.02.19 | News | 11081
Recently the co-founder and Director General at Ucom Hayk Yesayan visited Sergei Parajanov’s museum and provided smartphones for the implementation of the museum’s audio guide services.
For the museum staff that hosts around 20 000 visitors a year, the audio guide is an essential and awaited support.
«Having audio guides was a very important issue for us, because during the high touristic seasons the amount of our staff members is often not sufficient to host all the visitors. People used to arrive from faraway countries and complain when they couldn’t hear the explanation of the guide at the moment. The audio guide is available from January 1. Although this was an unfamiliar process for us in terms of implementation, it’s wonderful that it was realized thanks to Ucom», said Zaven Sargsyan, the Director of Sergey Parajanov’s museum.
Since 1991 the genius film director and artist’s museum has exhibited his creative heritage not only in Yerevan, but also in different countries around the world. The museum has organized more than 60 international exhibitions, thus arousing great interest to S. Parajanov’s art.
«To my amazement, I’ve learnt today that the museum is open every day from January 1 to December 31, and this digitization moves them one step forward so that everyone can see, hear, and understand what the great master was divergent for in the Soviet era. The audio guide will help tell Parajanov’s legacy in different languages, which is important not only for us, Armenians, but it is also a lasting value of universal importance for those interested in art. The preservation of such values is a priority. As you remember, two years ago Ucom assisted to implement the “Greater Armenia, 360 degrees” project, thanks to which the most important pieces of the cultural heritage of Western Armenia were immortalized, and sadly some of them are preserved today only in digital option”, said Hayk Yesayan, the Co-Founder and Director General at Ucom.
Let us add, that Ucom supports technically and provides free of charge internet access to a number of cultural hubs, including the National Gallery of Armenia, the area adjacent to Garni temple, the Central Library after Avetik Isahakyan and dozens of other cultural sites.