11:31 | 25.03.19 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 202115
Ստարտափի ստեղծած Ռոբին ռոբոտը բիզնեսներին կօգնի մարդկային ռեսուրսների զրոյական կիրառման շնորհիվ օպտիմիզացնել ծախսերը՝ ապահովելով 24/7 ռեժիմում հաճախորդների սպասարկում:
Expper Technologies-ը հիմնադրել են Կարեն Խաչիկյանը (տնօրեն) եւ Հայկ Խորասանջյանը (տեխնիկական տնօրեն): Թիմում աշխատում է եւս 5 մասնագետ։
Կարեն Խաչիկյանն Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ ներկայում շուկայում գոյություն ունեցող ռոբոտները թանկ են, օգտագործման համար բարդ եւ տարբեր բիզնեսների կարիքների հետ դժվար ինտեգրվող: Այդպիսով, առկա լուծումները կիրառելի չեն մեծ թվով ընկերությունների համար:
«Այսօրվա դրությամբ, սպասարկող ռոբոտների շուկան արագորեն աճում է: 2020թ. այն կկազմի մոտ $19 մլրդ, մոտավորապես 19% տարեկան ընդհանուր աճի տեմպով։ Թիրախային հաճախորդների խումբը ծառայություններ մատուցող հիմնական օպերատորներն են (բանկեր, հյուրանոցներ, առեւտրի կենտրոններ եւ այլն): Մենք արդեն սկսել ենք Ռոբինի վաճառքը Հայաստանում», - նշել է Կարեն Խաչիկյանը:
Նա նշել է, որ Armenia Startup Academy-ի աքսելերացիոն ծրագրին մասնակցությունը թիմին առաջին հերթին նոր գիտելիքներ է տվել եւ հնարավորություն՝ զարգացնել սեփական բիզնես գաղափարները։
Ստարտափն այս տարի ծրագրում է մուտք գործել հայաստանյան շուկա՝ բիզնեսն ընդլայնելու, եւ հետագայում ամերիկյան շուկա մուտք գործելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Expper Technologies-ը 2018թ. նոյեմբերին ԵՄ Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության դրամաշնորհային ծրագրի (EU4Business STEP2) հաղթողներից է:

11:31 | 25.03.19 | Armenia Startup Academy | exclusive 202111
Expper Technologies creates robots for corporate businesses, intended for providing customer service.
The startup’s Robin robot will help businesses optimize expenses without involvement of human resources, ensuring 24/7 customer service.
Expper Technologies was founded by Karen Khachikyan (CEO) and Hayk Khorasanjyan (CTO). The team involves 5 more specialists.
In an interview to Itel.am, Karen Khachikyan noted that the available robots in the market are very expensive, difficult to use and integrate with demands of various businesses. Thus, current solutions aren’t applicable to a number of companies.
“Today the market offering similar robots is advancing. It will make USD 19 billion in 2020 with approximately 19% annual growth rate. We target main operators of services (banks, hotels, trade centers and so on). We have already started sale of Robin in Armenia,” Karen Khachikyan noted.
He said that the participation in the Armenia Startup Academy acceleration program provided the team with knowledge and an opportunity to develop their business ideas.
The startup plans entering the Armenian market this year to expand the business and reach the American market in the future.
Let us remind that Expper Technologies is among the winners of the “EU4Business Science and Technology Entrepreneurship” (EU4Business STEP2) program in November of 2018.