14:25 | 03.05.19 | Հոդվածներ | exclusive 83115
DataArt-ի QA (որակի ապահովման) առաջատար մասնագետ Եվգենի Եֆիմովը Yerevan Testing Days համաժողովի շրջանակում հանդես է եկել «Ինչպես տապալել ձեր թեստավորման դեպարտամենտը՝ երեք պարզ քայլ» ելույթով:
Itel.am-ի հետ զրույցում Եվգենի Եֆիմովը ներկայացրել է իր ելույթի առանցքային կետերը:
Երբ խոսում ենք ՏՏ պրոդուկտների մասին, նկատի ունենք տարբեր ներքին թիմեր, այդ թվում՝ ծրագրավորողների եւ թեստավորողների: Թեստավորողները պատասխանատու են պրոդուկտի որակի համար, նրանք փորձում են հասկանալ՝ այն լավն է, թե ոչ:
Իմ դասախոսության ընթացքում լսարանին ներկայացրի տարբեր գործոններ, որոնք կարող են թեստավորողների աշխատանքը վատացնել: Խոսում էի՝ հիմնվելով իմ փորձի վրա: Այդ գործոնները մի քանի խմբի եմ բաժանել:
Առաջինը թեստավորման ենթակա պրոդուկտն է եւ թեստավորման հետ կապված գործոնները: Եթե ցանկանում եք թեստավորել՝ արդյոք ճի՞շտ է աշխատում գրիչը, դա ավելի հեշտ գործընթաց է, քան ավտոմեքենայի դեպքում: Լսարանին ուզում էի ասել, որ անհրաժեշտ է վերլուծել՝ արդյոք պրոդուկտը հե՞շտ է, թե՞ բարդ թեստավորելու համար:
Հարկավոր է հաշվի առնել պրոդուկտի եւ առկա միջավայրի բարդությունը: Պատկերացրեք, որ պետք է ստեղծեք մեքենա, որը, երբ ճանապարհին եք՝ մեքենա է, երբ գետում եք՝ նավ է: Ենթակառուցվածքների ստեղծումը, որը կօգնի թեստավորել ձեր մեքենան, առանձին հմտություն է, որը պետք է հաշվի առնեք:
Անկազմակերպվածությունը կարող է թեստավորման գործընթացը դարձնել պակաս արդյունավետ: Եթե փորձում եք թեստավորել մեքենան մինչեւ այն վարելը, ապա դա անելը բարդ կլինի:
Ծրագրավորողները սիրում են լուծել հանելուկներ, եւ երբ շատ ես խորանում հանելուկ լուծելու գործընթացում, կարող ես մոռանալ իրական կյանքի մասին:
Դասախոսությանս հիմնական ուղերձն այն էր, որ եթե մենեջեր ես, ապա պետք է մտածես աճելու ուղղությամբ, եւ տարբեր հետաքրքրություններ գտնես: Տարբեր բաներ փորձելը լավ բան է: Պետք չէ մոռանալ սեփական անձի եւ զարգացման ներուժի մասին:
QA-ը Հայաստանում շատ զարգացած է: Երբ Հայաստանում խոսում էի մասնագետների հետ, տպավորություն ստացա, որ իմ դասախոսությունում ներկայացված կետերն արդեն վաղուց օգտագործվում են այստեղ, ինչը շատ լավ է:
Շատ լավ տպավորություններ եմ ստացել նաեւ Software Testing Armenian Cup թեստավորման մրցույթից, որտեղ ժյուրիի կազմում էի: Մասնակիցները շատ մոտիվացված էին, եւ նրանք իսկապես լավ են հասկանում եւ անում իրենց գործը, ունեն հիանալի տեխնիկական հմտություններ:

14:25 | 03.05.19 | Статьи | exclusive 83298
QA-лид компании DataArt Евгений Ефимов в рамках конференции Yerevan Testing Days выступил с презентаций «Как развалить ваш департамент тестирования: три простых шага».
В беседе с Itel.am Евгений Ефимов представил ключевые пункты своего выступления.
Когда мы говорим об IT-продуктах, имеем в виду различные внутренние команды, в том числе - программистов и тестировщиков. Тестировщики ответственны за качество продуктов. Они пытаются понять - хорош продукт, или нет.
Основываясь на собственном опыте, я представил аудитории различные факторы, которые могут ухудшить работу тестировщиков, разделив их на несколько групп.
В первой группе факторы, связанные с продуктом для тестирования и с самим тестированием. Если вы желаете протестировать продукт, например, ручку, вы должны убедиться - правильно ли она работает. Это проще, чем в случае с автомобилем. Я хотел показать аудитории, что необходимо проанализировать - перед вами легкий или сложный продукт для тестирования?
Необходимо учитывать сложности продукта и среды, в которой он находится. Представьте, что вы должны создать машину, которая, когда вы едете по дороге, превращается в автомобиль, а когда вы в реке – в лодку. Создание инфраструктур, которые помогут протестировать вашу машину, отдельный навык, который нужно учитывать.
Неорганизованность может сделать процесс тестирования малоэффективным. Если пытаться протестировать машину до того, как начать водить ее, это будет сложно сделать.
Программисты любят разгадывать загадки, и когда ты слишком углублен в процесс разгадывания, можешь забыть о реальной жизни.
Основной посыл моей лекции заключался в том, что если ты менеджер, то должен думать о росте, найти различные интересы. Пробовать что-то разное – очень хорошо. Не нужно забывать о собственной личности и потенциале развития.
Сфера QA в Армении хорошо развита. Когда я общался со специалистами в Армении, у меня сложилось впечатление, что они уже давно используют представленные в моей лекции пункты. Это очень хорошо.
Я также получил очень хорошее впечатление от конкурса по тестированию Software Testing Armenian Cup, где был представлен в составе жюри. Участники были очень мотивированы, они действительно хорошо понимают и делают свою работу, у них замечательные технические навыки.