13:48 | 15.05.19 | Նորություններ | 8392
Հայաստանում էկոգյուղերի ցանցի զարգացման ծրագիրը շարունակվում է: Գործընկեր կառույցների՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ջանքերով, գյուղերում ներդրվում է արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգ, որն ապահովում է տնտեսական ու բնապահպանական արդյունավետություն:
Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Չինարի գյուղը երեք կողմից սահման ունի հակառակորդի հետ: Ուղիղ գծով՝ սահմանի հեռավորությունը երբեմն հասնում է 600 մետրի: Չնայած ունեցած դիրքին ու հակառակորդի վարքագծի անկանխատեսելիությանը՝ գյուղում պահպանում են կյանքի բնականոն ռիթմն ու զբաղվում գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Ենթակառուցվածքների բացակայության ու տարբեր խնդիրների պատճառով, դա այդքան էլ հեշտ չի տրվում սահմանապահ գյուղի բնակիչներին: Տարբեր խնդիրերից, չինարեցիներն առաջնահերթ լուծման են համարել փողոցային լուսավորության ապահովումը՝ իրիկնամուտին այգուց տունդարձն ապահով անցնելու համար:
Դեռեւս 2018-ին մեկնարկած ծրագրի արդյունքում, Չինարի գյուղում տեղակայվել է 51 LED լուսարձակից բաղկացած փողոցային արտաքին լուսավորության համակարգ: Լուսավորվել են գյուղի՝ հարավից հյուսիս ձգվող, 1,700մ երկարությամբ հիմնական փողոցները:
Չինարիում նախկինում իրականացվել են խմելու եւ ոռոգման ջրի մի քանի ծրագրեր, իսկ մինչեւ տարեվերջ, կողմերը կիրականացնեն հերթական ծրագիրը. կընդլայնվի LED լուսավորության համակարգը՝ լուսավորելով գյուղի արդեն երկրորդական փողոցներն ու գյուղի մուտք հանդիսացող գլխավոր ճանապարհահատվածը:
Ժամանակակից էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը, բնակավայրի վարչական ղեկավար Սամվել Սաղոյանը եւ գյուղի բնակիչները:
«Դարձյալ Չինարիում ենք՝ իրականացրած հերթական ծրագիրը գնահատելու համար: Կարեւոր եմ համարում այստեղ գործադրված ջանքերը: Առհասարակ, սահմանապահ գյուղերում ներդրում կատարելով՝ լուծում ենք ոչ միայն կոնկրետ բնակավայրի, այլեւ, ինչ-որ առումով՝ մեզանից յուրաքանչյուրի խնդիրը: Այս գյուղերում բնակվողներն իրենց ամենօրյա ջանքերով ապահովում են եւ՛ իրենց, եւ՛ յուրաքանչյուրիս ընտանիքի անվտանգությունը: Մենք էլ, տարբեր նախաձեռնություներով, հղում ենք կարեւոր պատգամ. շարունակեք ապրել ու շենացնել հայրենի հողը: Մենք ձեր կողքին ենք»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ի տարբերություն այլ լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:

13:48 | 15.05.19 | News | 8336
The program of developing a network of eco-villages in Armenia continues. With the efforts of the partnering organizations VivaCell-MTS and Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), an energy saving outdoor illumination system has been installed in the villages of Armenia to provide economic and environmental efficiency.
The village of Chinary, Berd community, Tavush region, borders the adversary from three sides. The shortest direct distance from the state border in some locations reaches 600 meters. Despite the situation, people try to continue living their regular life and practicing agriculture. The lack of infrastructure, though, is a challenge, which complicates the life of this borderland community. There are many problems needing urgent solution, but the outdoor lighting system is a priority for Chinari to make the road back home from the orchards safer.
The program, which was launched in 2018, envisioned installing outdoor lighting system including 51 LED bulbs. Some 1700 meters of main roads of the village from south to north have been provided with street illumination system.
Borderland villages have been in the focus of VivaCell-MTS attention beyond the network development initiative. The Company, hand in hand with its partner, has been guided by responsible approach well aware of the crucial long-term impact this type of projects have on the development of the country. The investments of the recent years targeted at the improvement of social life are the proof of that. Earlier a number of pot water and irrigation water supplies projects have been implemented in Chinari, and by end of year the partners plan another program aimed at enhancing the LED lighting system to illuminate the secondary streets of the village and the main road at the entrance of the village.
The opening ceremony was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, Programs Coordinator Martin Maralchyan, Head of the local administration Samvel Saghoyan and residents of the village.
“We are back in Chinari to assess yet another implemented program. I believe the efforts made in this direction are extremely important. By investing in borderland villages we solve issues in the settlements, and, to a certain degree, issues that each and every one of us faces. People in these villages keep our families and all of us safe by their everyday efforts. We, in turn, send an important message: keep living and developing your native lands. We are always by your side,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.