15:40 | 16.05.19 | Նորություններ | 7528
Մայիսի 18-ից 19-ը Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում կկայանա «Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված նորարար գաղափարների» մրցույթը, որը նպատակ ունի առաջարկել տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք գրավիչ կլինեն ինչպես տեղաբնակ, այնպես էլ օտարազգի զբոսաշրջիկների համար եւ կապահովեն մեծ եկամուտ:
Մրցույթը կազմակերպում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը եւ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը: Մրցույթի իրականացման գլխավոր աջակիցն է՝ ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության մաս կազմող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության եւ Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից եւ իրականացվում ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում:
Միջոցառման իրականացմանն աջակցում են նաեւ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID), Նորարարական լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնը (ISTC), ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեն, Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (UNDP) Ինտեգրված Գյուղական Զբոսաշրջության Զարգացում նախագիծը եւ Լոռու մարզպետարանը։
Ժյուրիի կողմից կխրախուսվեն նորարարական գաղափարներ՝ մասնավորապես հետեւյալ ոլորտներում.
- Հայաստանում զբոսաշրջության մասին իրազեկման տեխնոլոգիական լուծումներ,
- Տեղեկատվության որոնման բարելավում,
- Տեղեկատվական եւ Բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ։
Թվային եւ տեխնոլոգիական մոտեցումները եւ լուծումները կարող են առնչվել թեմաների լայն շրջանակի, որոնցից են այցելուների կառավարում, բնական եւ մշակութային տեսարժան վայրերի կառավարում (ներառյալ թանգարանները), բացօթյա եւ արկածային սպորտաձեւեր, անդրսահմանային համագործակցություն, բաց տվյալներ, էլեկտրոնային ուսուցման ծրագրեր այցելուների եւ մասնագետների համար, հավելվածներ, հարթակներ, ամրագրման համակարգեր, ինչպես նաեւ թվային փորձառություններ եւ տեխնոլոգիաների վրա հիմնված ֆիզիկական զբոսաշրջության հարակից լուծումներ։
Ներկայացված հայտերի հիման վրա կընտրվի 30 թիմ ամբողջ Հայաստանից, որոնք 24 ժամվա ընթացքում կաշխատեն իրենց գաղափարների եւ լուծումների նախատիպերի վրա եւ կներկայացնեն ժյուրիին: Ժյուրիի բաղկացած է լինելու ոլորտի լավագույն մասնագետներից:
Մրցույթի հաղթողների համար սահմանվում են 2,000,000 ՀՀ դրամ, 1,200,000 ՀՀ դրամ եւ 750,000 ՀՀ դրամ մրցանակներ: Նշված մրցանակները կտրամադրվեն ԵՄ-ն բիզնեսների համար նախաձեռնության մաս կազմող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի կողմից առաջարկվող լուծումների հետագա զարգացման համար մասնագիտական ծառայությունների տեսքով՝ մարքեթինգային ծախսեր, բիզնես խորհրդատվություն, թարգմանչական ծառայություններ կամ ուսումնական այց դեպի Եվրոպա:
1.000․000 ՀՀ դրամ մրցանակ կշնորհվի Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի կողմից՝ լավագույն տեխնոլոգիական լուծման համար։ Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագիրը (UNDP) կֆինանսավորի մեկ ծրագրի իրականացում, եթե այն համապատասխանի UNDP-ի չափանիշներին՝ լինի նորարար, կայուն եւ իրագործելի։
Հիշեցնենք, որ հաքաթոնն առաջին անգամ անցկացվել էր Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում՝ 2018 թվականի ապրիլի 7-ից 8-ը։

15:40 | 16.05.19 | News | 7544
On May 18-19, 2019, the “Innovative ideas for tourism development in Armenia” hackathon will be held at the Vanadzor Technology Center (VTC) for the second time.
The hackathon is organized by Enterprise Incubator Foundation together with Vanadzor Technology Center with main support of the European Union through its EU4Business “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Program.
United States Agency for International Development (USAID), Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC), Tourism Committee of the RA, Integrated Rural Tourism Development project of United Nations Development Program (UNDP) and Lori regional administration also support the implementation of the event.
Trying to identify the challenges of tourism development in northern regions of Armenia, the hackathon aims to provide tech-based solutions and promote the Armenian tourism industry by bringing innovative solutions and services to the market that will be more attractive to tourists, both domestic and international, and will potentially ensure high income for the implementers of those ideas and projects.
The jury will encourage innovative ideas particularly in the following areas:
1. Technological solutions for raising awareness about tourism in Armenia,
2. Improvement of information provision,
3. IT and high-tech solutions.
Digital and technological approaches and solutions can relate to a wide range of topics such as visitor management, natural and cultural sights management (incl. museums), adventure and outdoor sports, cross-border cooperation, open data, e-learning software for visitors and professionals, apps, platforms, booking systems, digital experiences, as well as tech-driven physical tourism-related products.
30 teams will be selected from all over Armenia based on submitted applications. The teams will be working on the prototypes of their ideas/products within 24 hours and will submit them for the jury’s consideration. The jury will involve the best professionals of the field.
2.000.000 AMD, 1.200.000 AMD and 750.000 AMD are offered as a prize for the winners of the hackathon. Prizes will be granted by EU4Business “Support to SME Development in Armenia” project as professional services to support further development and promotion of the proposed product and will include marketing expenses, business consultancy, translation services, or study tours in Europe.
1.000.000 AMD prize will be awarded by Enterprise Incubator Foundation for the best technical solution. UNDP will take up financing of one project, if it meets the UNDP criteria: innovative, sustainable and feasible.
The first tourism-related hackathon was organized in Vanadzor Technology Center (VTC) on 7-8 April 2018.