16:27 | 26.06.19 | Նորություններ | 13220
Beeline-ը եւ Նիկիտա Մոբայլ ՍՊԸ հայտարարել են Mobile ID ծառայության գործարկման մասին, որը բջջային հեռախոսի օգնությամբ անձի նույնականացման եւ էլեկտրոնային ստորագրությամբ փաստաթղթերի վավերականացման արդյունավետ գործիք է:
Ծառայությունն իրականություն է դարձել Beeline-ի, Նիկիտա Մոբայլի եւ Հայաստանում միակ սերտիֆիկացիոն կենտրոնի՝ ԷԿԵՆԳ ՓԲԸ-ի համագործակցության շնորհիվ:
Ծառայությունը թույլ է տալիս բաժանորդներին իրականացնել նույնականացում համացանցում եւ էլեկտրոնային ստորագրել փաստաթղթերը Mobile ID-ի շնորհիվ՝ առանց քարտ կարդալու սարքի: Դրա շնորհիվ հնարավոր է դառնում առցանց բոլոր գործարքների իրականացումը՝ միայն բջջային հեռախոսի օգնությամբ:
«Mobile ID-ի գործարկումը նշանակալից իրադարձություն է ոչ միայն Beeline-ի, այլեւ ամբողջ Հայաստանի համար: Սա հերթական քայլ է դեպի ավելի թափանցիկ, հարմար եւ արագ հարաբերություններ՝ քաղաքացիների, պետության եւ բիզնեսի միջեւ: Ես շատ հպարտ եմ, որ հենց Beeline-ն է շարունակում առաջինը ներդնել նորարարություններ, որոնց շնորհիվ մեզ շրջապատող թվային աշխարհը դառնում է ավելի պարզ եւ հարմար»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Նիկիտա Մոբայլ ՍՊԸ, լինելով նորարարական ընկերություն, ավելի քան 10 տարի գործում է հայաստանյան շուկայում, մշակելով հետաքրքիր նախագծեր եւ ներդնելով թվային ոլորտի համաշխարհային նորույթները Հայաստանում, ինչի վառ օրինակն է Mobile ID: Mobile ID-ի ներդրումը համահունչ է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրերին եւ հանդիսանում է, կարեւոր, եթե ոչ ամենաորոշիչ, գործիքներից մեկը Հայաստանի թվային տրանսֆորմացիայի գործընթացում: Այն դարձնում է բջջային հեռախոսը «կախարդական փայտիկ», առցանց տիրույթում գործարքներ իրականացնելու համար՝ գտնվելով աշխարհի ցանկացած կետում: Ծառայության գործարկումը կնպաստի Հայաստանի դիրքերի բարելավմանն ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ համաշխարհային ռեյտինգային աղյուսակներում, ինչպիսիք են Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացվող Doing Business-ը եւ ՄԱԿ-ի E-Government development index-ը»,- ասել է Նիկիտա Մոբայլ ՍՊԸ հիմնադիր Արա Յաղջյանը:
Ծառայությունը թույլ է տալիս առցանց գործարքներ իրականացնել՝ ապահովելով անձնական տվյալների եւ առցանց իրականացվող գործարքների անվտանգությունը, թույլ է տալիս, մասնավորապես, նվազեցնել պետական կառույցներն անձնապես այցելելու անհրաժեշտությունը:
Ծառայությունից օգտվելու համար պետք է գործող նույնականացման էլեկտրոնային eID քարտով դիմել Beeline եւ ստանալ հատուկ USIM քարտ, որն ունի ներդրված Mobile ID ծառայությունը: Այնուհետ անհրաժեշտ է ակտիվացնել ծառայությունը՝ հետեւելով www.mobileid.am կայքում տեղադրված հրահանգներին: USIM քարտի արժեքը՝ կազմում է 2000 ՀՀ դրամ , իսկ Mobile ID ծառայության արժեքը 600 ՀՀ դրամ:

16:27 | 26.06.19 | Новости | 13617
Beeline и ООО «Никита Мобайл» объявили о запуске услуги Mobile ID, которая является эффективным инструментом для идентификации личности и аутентификации документов посредством электронной подписи – с помощью мобильного телефона.
Услуга стала возможной благодаря сотрудничеству Beeline, Nikita Mobile и единственного сертифицированного центра в Армении ЗАО «ЭКЕНГ».
Услуга позволяет абонентам проводить идентификацию в интернете и ставить электронную подпись на документах благодаря Mobile ID – без устройства для чтения карты. Благодаря чему с помощью мобильного телефона теперь возможно осуществлять сделки онлайн.
«Запуск Mobile ID является значимым событием не только для Beeline, но и для всей Армении. Это очередной шаг к более прозрачным, удобным и быстрым отношениям между гражданами, государством и бизнесом. Я горжусь тем, что именно Beeline продолжает первым внедрять инновации, благодаря которым окружающий нас цифровой мир становится более простым и удобным»,- отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«ООО «Никита Мобайл», будучи инновационной компанией, уже более 10 лет действует на армянском рынке, разрабатывая интересные проекты и внедряя новинки мировой цифровой сферы в Армении, ярким примером чего является Mobile ID. Внедрение Mobile ID созвучно с программами правительства Республики Армения и является одним из важных, если не определяющих, инструментов в процессе цифровой трансформации Армении. Услуга превращает мобильный телефон в «волшебную палочку» для осуществления сделок в онлайн пространстве в любой точке мира. Запуск услуги будет способствовать улучшению позиций Армении как в региональных, так и мировых рейтинговых таблицах, таких как Doing Business Всемирного банка и E-Government development index ООН»,- подчеркнул учредитель Nikita Mobile Ара Ягджян.
Услуга позволяет осуществлять сделки онлайн, обеспечивая безопасность личных данных и осуществляемых онлайн сделок, а также, в частности, минимизировать необходимость личного посещения государственных структур.
Чтобы воспользоваться услугой, необходимо с действующей электронной eID картой обратиться в Beeline и получить специальную USIM карту, в которую внедрена услуга Mobile ID. Затем необходимо активизировать услугу, следуя командам, размещенным на сайте www.mobileid.am.