16:38 | 22.07.19 | Նորություններ | 11746
«Հայաստանի պատանեկան նվաճումների» նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործընկերությամբ՝ 2019թ. հուլիսի 20-ին Ծաղկաձորում արդեն հինգերորդ անգամ կայացել է «Բիզնես առաջադրանք» ամենամյա մրցույթը:
Մինչեւ մրցույթի մեկնարկը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցները ճամբարականներին նախապես հանձնարարել են կոնկրետ բիզնես-առաջադրանք. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի պաշտոնական կայքէջում ուսումնասիրել «X» եւ «Y» սակագնային պլանները եւ ներկայացնել, թե ինչպես են պատկերացնում «X» եւ «Y» սակագնային պլանների հետագա զարգացումը:
Ավագ դպրոցի աշակերտները սահմանված ժամանակահատվածում կոնկրետ լուծումներ են ներկայացրել գնահատող հանձնաժողովին, որի կազմում ընդգրկված են եղել ՀՊՆ գործադիր տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ողջունում եմ բիզնես-առաջադրանք ստացած բոլոր պատանիներին: Ձեր առջեւ դրված է խնդիր, որի լուծման համար անհրաժեշտ է ունենալ մտքի ճկունություն, վերլուծելու կարողություն, հարցերը բազմակողմանի դիտարկելու ցանկություն եւ մի փոքր էլ՝ խիզախություն: Վստահ եմ, որ դուք տիրապետում եք այդ ամենին, քանի որ պատանեկության տարիքին հատուկ են վառ երեւակայությունն ու համարձակությունը: Կրթական այս մոդելը կարեւոր է՝ տարբեր հմտություններ զարգացնելու եւ ստացած գիտելիքները գործնական հարթության մեջ կիրառելու տեսանկյունից: Փորձեք մրցույթից քաղել օգտակարը եւ կատարելագործել ձեր մտքի ճկունությունը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մրցույթում հաղթող ճանաչված թիմի 12 անդամները ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից պարգեւատրվել են սմարթֆոններով:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Ձեռնարկատիրական կրթություն» ծրագրի շրջանակներում, որը հանրակրթության ոլորտում իրականացվում է՝ համաձայն ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության եւ ՀՊՆ կազմակերպության միջեւ կնքված հուշագրի:
Ծրագիրն իրականացվում է հանրապետության ավելի 330 համայնքում՝ «JHM» բարեգործական հիմնադրամի եւ HSBC բանկի հովանավորությամբ: Ծրագրի նպատակն այդ համայնքների շուրջ 7000 աշակերտի տնտեսագիտական եւ ձեռնարկատիրական գիտելիքներ հաղորդելն է: Մասնավորապես՝ ինչպես հետազոտել շուկան, ինչպես գրել բիզնես պլան, ինչ են բիզնես էթիկան եւ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը: Ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում տեսական գիտելիքներ ձեռք բերել եւ դրանք կիրառել գործնականում: Ծրագրի շնորհիվ պատանիները սովորում են դրսեւորվել որպես ակտիվ քաղաքացիներ, ներգրավվել թիմային աշխատանքում եւ հոգ տանել իրենց համայնքների բարեկեցության մասին:

16:38 | 22.07.19 | News | 12055
The 5th annual Business Challenge, organized by Junior Achievement of Armenia in partnership with VivaCell-MTS took place in Tsaghkatzor on July 20th, 2019. The aim of the event is to create a dialogue between business and education to encourage the development of business skills among high school students.
One hundred ten students from all regions of Armenia embraced in the Junior Achievement’s 26th annual camp took part in the Business Challenge competition. The event gives students opportunity to turn their theatrical knowledge into practical learning and to offer novel solutions and approaches.
The VivaCell-MTS team, before their arrival to camp, presented the students with a business challenge: study the plan of “X” and “Y” tariff plan on VivaCell-MTS website and offer new ideas to make the plan more attractive, which can be used as a business plan for future.
The students working in teams presented their solutions to a team of judges including JAA Executive Director Armine K. Hovannisian and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“I welcome young people doing business assignments. To solve the tasks you need flexibility of mind, analytical aptitudes, and willingness to see all the aspects of things as well as a little bit of courage. I am sure you possess all of that, for youth is the time when there is plenty of imagination and valor. This educational model is important in developing skills and putting all the gained knowledge into practice. Try to get the valuable from this competition and move to the next level of flexibility,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
VivaCell-MTS awarded smartphones to twelve members of the winning team.
The event is organized as part of Entrepreneurship Education, a program which is executed according to a memorandum entered between the Ministry of Education and Junior Achievement of Armenia. It is being implemented in 330 schools with the financial support of JHM and HSBC bank. The aim of the program is to teach 7000 students entrepreneurial skills, more notably, how to conduct marketing research, how to write a business plan, what is business ethics and corporate social responsibility. The program allows students to apply in practice what they learn in the textbook. The participants learn to be active citizens, work in teams and are encouraged to take part in improving the community welfare.