17:03 | 16.10.19 | Նորություններ | 10501
Հայաստանում Beeline-ի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի համատեղ «Թվային հնարավորություններ աշակերտների համար» ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է չորրորդ՝ նախավերջին փուլը։
Ծրագիրը թիրախավորում է Արարատի, Արմավիրի, Վայոց ձորի եւ Կոտայքի մարզերի 10 դպրոցների 13-16 տարեկան 120 աշակերտների, որոնցից 100-ը մասնակցել են դասընթացների փուլին:
Հանդիպման նպատակն է աշխատանքային քննարկումների արդյունքում ստեղծել սովորած գործիքների վերջնական կիրառման օրինակներ, ինչպես նաեւ լսել մեդիա եւ ՏՏ ոլորտի փորձագետներին։
«Այսօրվա դրությամբ թվային տեխնոլոգիաներն առաջնային նշանակություն ունեն լավ աշխատանք ունենալու եւ կարիերայում կամ բիզնեսում հաջողության հասնելու հարցում: Համացանցին միացած համակարգիչը եւ սմարթֆոնը հզոր գործիքներ են գիտելիքներ ձեռք բերելու, կապեր հաստատելու, աշխատանքային եւ կենցաղային բազմաթիվ հարցեր լուծելու համար: Մենք վստահ ենք, որ այն գիտելիքները, որոնք ստացան մեր ծրագրի մասնակիցները, մեծագույն ներդրումը կլինեն նրանց ապագա կյանքում»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Դասընթացների փուլի ավարտին արդեն իսկ լավ արդյունքներ ենք գրանցել, այսօր էլ ներկայացվել են մասնակիցների կողմից պատրաստված նախագծերը։ Իհարկե միանշանակ է, որ դեռեւս անելիք ունենք ՏՏ գրագիտության եւ թվային հնարավորությունների արդյունավետ կիրառման գործում՝ հատկապես միջնակարգ կրթության ոլորտում։ Այդ առումով կարեւոր է թե՛ երեխաների ու ծնողների, թե՛ դաշտում աշխատող մասնագետների ու կրթական համակարգի որոշում կայացնողների ներդրումը, որպեսզի թվային հնարավորությունները ճիշտ ու գրագետ կիրառվեն ու ազդեն անհատի ձեւավորման վրա։ Մեծ դեր ունի նաեւ տեղական բիզնեսների գիտակից մոտեցումը՝ ներդրումներ կատարելու մարդու անհատական աճին եւ աշխարհում կատարվող փոփոխություններին գրագետ արձագանքելու միտում ունեցող ծրագրերում»,- ասել է Մանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը:

17:03 | 16.10.19 | Новости | 10842
В рамках совместной программы «Цифровые технологии для школьников» Beeline в Армении и Фонда детского развития стартовал 4-й, предпоследний тур.
Цель программы – сделать ежедневный образовательный процесс в армянских школах максимально интерактивным, интересным и эффективным, используя цифровые навыки школьников.
Программа ориентирована на 120 учеников 13-16 лет из 10 школ Араратской, Армавирской, Вайоцдзорской и Котайкской областей, 100 из которых прошли этап мастер-классов.
Цель встречи – создать в результате обсуждений окончательные образцы инструментария, а также выслушать экспертов в сфере медиа и IT.
«На сегодняшний день цифровые технологии являются приоритетным фактором, чтобы иметь хорошую работу и достичь успехов в карьере или в бизнесе. Подключенный к интернету компьютер и смартфон являются мощными инструментами для приобретения знаний, контактов, решения многочисленных рабочих и бытовых вопросов. Мы уверены, что те знания, которые получили участники нашей программы, станут большой инвестицией в их дальнейшей жизни»,- отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
По результатам программы планируется создать также пособие, которое даст возможность систематизировать инструментарий, применяемый в течение мастер-классов, для дальнейшего применения в учебном процессе.