14:56 | 18.10.19 | Նորություններ | 11948
Հայաստանում առաջին անգամ մեկնարկել է արհեստական բանականությանը եւ անօդաչու թռչող սարքերին նվիրված՝ «Digital UAV Forum 2019» միջազգային միջոցառումը:
Ֆորումի կազմակերպիչներն են «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան (ՀԱՊՀ)» հիմնադրամը, Մոսկվայի ավիացիոն ինստիտուտը (ՄԱԻ), «Այբ» դպրոցը, «Լոկատոր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը եւ ՀՀ Տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը (ՏՀՏԳՄ): Գլխավոր գործընկերներն են «Ավրորա Ֆորում»-ն ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«Digital UAV Forum 2019»-ի շրջանակում տեղի ունեցած հեքըթոնի արդյունքում ժյուրիի կողմից լավագույնը ճանաչված երեք թիմերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից պարգեւատրվել են դրամական մրցանակներով: Առաջին տեղը զբաղեցրած «Իմպրովիզ» թիմը ստացել է 1 000 000 (մեկ միլիոն) ՀՀ դրամ, երկրորդ տեղին արժանացած «Ալֆա & Օմեգա» թիմը՝ 700 000 (յոթ հարյուր հազար) ՀՀ դրամ, իսկ երրորդ տեղին արժանացած «ThreeSmart» թիմը՝ 500 000 (հինգ հարյուր) ՀՀ դրամ:
Մրցանակները հանձնել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Անցումը դեպի թվային աշխարհ կատարվում է սրընթաց արագությամբ: Ամեն մի նոր օր փոփոխությունների տեմպն ավելի ու ավելի է արագացնում: Ազգերն ունեն երկու ճանապարհ: Կամ կանգնում են փոփոխությունների առաջնագծում ու դառնում այն քչերից, ովքեր ակտիվորեն առաջնորդում են գործընթացը, զոհաբերելով ժամանակ ու ռեսուրսներ, տքնելով, ձախողելով, սովորելով ու ստեղծագործելով, կամ՝ ոչինչ չեն անում, դուրս են մնում համաշխարհային պրոցեսից ու դառնում առաջընթացի պտուղների պասիվ սպառող՝ ստանալով փշուրներ: Մենք այլընտրանք չունենք. պետք է դառնանք համաշխարհային միտումների ակտիվ կենտրոններից մեկը: Մենք ունենք դրա նախադրյալները: Որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տարիներ շարունակ աջակցում է հայ երիտասարդության նախաձեռնություններին: Շնորհավորում եմ այս հետաքրքիր միջոցառման բոլոր մասնակիցներին ու հաղթողներին»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ֆորումն իրականացվում է գիտակրթական եւ գիտահետազոտական կազմակերպությունների կադրային ներուժի զարգացման եւ ամրապնդման, ինչպես նաեւ օժտված երիտասարդներին գիտության, տեխնոլոգիաների եւ կրթության ոլորտներում ներգրավելու եւ համախմբելու համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
Ֆորումի ծրագրում ներառված են.
Գիտական կոնֆերանս. ներկայացվում են եւ քննարկվում են գիտա-տեխնիկական եւ տեխնոլոգիական արդի լուծումներն՝ անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) ոլորտում:
Գիտական կոնֆերանսի թեմաներն էին՝
- արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների կիրառումը գործնական խնդիրներում,
- ԱԹՍ-երի կիրառումը տնտեսության տարբեր ճյուղերում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության աշխարհագրական առանձնահատկությունները,
- արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները եւ դրանց կիրառումն ԱԹՍ-երի ղեկավարման համար,
- ԱԹՍ-երի կիրառումը ժամանցի բնագավառում եւ ԱԹՍ-երի կիրառության տեխնիկական եւ օրենսդրական կարգավորումները:
Հեքըթոն. 36 ժամ տեւողությամբ միջոցառում, որը նախատեսված է արհեստական բանականության եւ անօդաչու սարքերի ոլորտում առկա գործնական խնդիրների լուծման համար: Հեքըթոնին մասնակցել է տասներկու թիմ Հայաստանից եւ Ռուսաստանից: Թիմերին առաջադրված երկու խնդիրները ներկայացված են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից. առաջին խնդիրն այն մասին էր, թե ինչպե՞ս կարելի է մեքենայի թեստ-դրայվի որակի վերահսկումը փոխարինել/իրականացնել անօդաչու թռչող սարքի միջոցով, իսկ երկրորդ խնդիրը վերաբերում էր անօդաչու թռչող սարքի միջոցով հանրային վայրերում Wi-Fi կետերի առկայության մասին տեղեկություններ հավաքագրելուն:
Դպրոցական կրթական հարթակ. դպրոցականների կողմից ստեղծված գիտական եւ տեխնիկական նախագծերի ցուցահանդես, դրոնների հավաքման վարպետաց դասեր եւ ցուցադրական թռիչքներ:

14:56 | 18.10.19 | News | 12040
Digital UAV International Forum 2019, the first in its kind event on artificial intelligence and unmanned aerial vehicles in Armenia, kick-started. The forum is organized by National Polytechnic University of Armenia Fund, Moscow Aviation Institute, “Ayb” School, “Locator” closed joint stock company, and the Union of Employers of Information and Communication Technology of Armenia. General partners of the forum are “Aurora Forum” and VivaCell-MTS.
As part of the Hackathon taken place during the Digital UAV Forum 2019, VivaCell-MTS granted prizes to the best three teams selected by the panel: first-place winner Improvis team recieved AMD 1 000 000 (one million) , second-place winner Alpha & Omega team recieved AMD 700 000 (seven hundred thousand), and third-place winner ThreeSmart team recieved 500 000 (five hundred thousand).
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian handed over the prizes. “Transition to digital world evolves on a fast pace, accelerating with every new day. Every nation has to choose for itself between getting to the forefronts of transition and growing into a leader of the process, to sacrifice time, resources, make efforts, fail, yet learn and create, and standing aside from the global processes and turning into a passive consumer of the odds. We have no alternative to becoming a vibrant center of global processes. We have the preconditions for that. As a leading company in information and telecommunication technologies, VivaCell-MTS has been supporting the initiatives of Armenian young professionals. I congratulate the winners and equally all the participants of this amazing event,” Ralph Yirikian said.
The event aims at creating favorable conditions for development and strengthening of human potential at research and academic institutions, as well as engagement and uniting of young talents in the spheres of science, technologies and education.
The agenda of the forum includes:
Scientific conference to address the modern scientific and technological solutions in the field of UAVs. The scientific conference covered the following topics:
-Practical challenges of applying AI technology;
- using UAV in various spheres of economy applicable to geographic conditions of Armenia,
-AI technologies and their application in controlling UAV,
-application of UAV in entertainment; technical and legislative regulations of UAV application.
Hackathon, a 36-hour event to generate UAV and AI-related applied solutions. Twelve teams from Armenia and Russia participated in the Hackathon. The two tasks were presented to the teams by VivaCell-MTS: the first tasks was related to replacing / performing the test-drive quality control using a UAV, and the second task was related to collecting information on public Wi-Fi access points using the UAV.