11:56 | 02.03.20 | Հոդվածներ | exclusive 301220
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի (EPIC) ստարտափ ինկուբատորի շրջանավարտ LearnY ստարտափը ստեղծում է կրթական խաղեր, որոնց շնորհիվ դպրոցականները կարող են ձեռք բերել տարբեր առարկաների մասին պրակտիկ գիտելիքներ:
Հիմնադիրներն են Արամ Սերոբյանը եւ Մարիամ Իսրաելյանը։ Արամը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի մագիստրատուրայի շրջանավարտ է եւ որոշ ժամանակ սովորել է Պորտուգալիայում՝ խաղերի ստեղծման կից ոլորտում։
Մարիամը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի բակալավրիատի շրջանավարտ է եւ ունի մարկետինգային փորձ մի շարք ընկերություններում:
Itel.am-ի հետ զրույցում Արամն ու Մարիամը նշել են, որ ներկայում ստարտափի թիրախում միջնակարգ դպրոցում սովորող աշակերտներն են։
«Աշխարհի զարգացած երկրներում արդեն օգտագործում են կրթական խաղեր, բայց Հայաստանում դեռ քիչ նմուշներ կան։ Մենք աշխատում ենք ուսուցիչների հետ, որպեսզի ստեղծենք հետաքրքիր եւ կրթող խաղեր»,- ընդգծել են LearnY-ում:
Ստարտափի թիմն առաջիկա տարում ծրագրում է ավարտին հասցնել մշակման փուլում գտնվող կրթական խաղը, որը կհեշտացնի քիմիա սովորելը, ինչպես նաեւ աշխատել եւս երկու նոր խաղի ստեղծման ուղղությամբ։
EPIC ինկուբատոր ծրագրին մասնակցությունն օգնել է թիմին ծանոթանալ մի շարք առաջադեմ մասնագետների հետ եւ ուսումնասիրել այնպիսի ոլորտներ, որտեղ թիմի անդամները դեռ փորձ չունեն։
Ստարտափի հիմնադիրները նաեւ խորհուրդներ են տալիս ինկուբատոր ծրագրին դիմել պատրաստվող ստարտափներին: «Մի վախեցեք դիմել, եւ լավ կազմակերպեք ձեր ժամանակը, քանզի որքան շուտ հայտնաբերեք դժվարությունները, այդքան շուտ EPIC-ը ձեզ կօգնի դրանց հաղթահարել»,- ընդգծել են նրանք:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 7-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում (ՀԱՀ) կայացավ EPIC ստարտափ ինկուբատորի հերթական շրջափուլի դեմո օրը, որի մասնակից ստարտափ թիմերը ներկայացան ներդրողների, ձեռներեցների եւ ՏՏ համայնքի առաջ:
Ծրագրի շրջանակում ստարտափները մասնակցել են 12 շաբաթյա դասընթացների, զարգացրել են իրենց ստարտափ գաղափարները, կառուցել եւ հաստատել բիզնես մոդելները՝ օգտվելով ՀԱՀ էկոհամակարգի առավելություններից:

11:56 | 02.03.20 | Articles | exclusive 302172
LearnY, graduate startup of the Entrepreneurship and Product Innovation Center’s (EPIC) incubator program of the American University of Armenia, creates educational games that help school students enhance practical knowledge from various subjects.
The startup was founded by Aram Serobyan and Mariam Israelyan. Aram received his master’s degree in the American University of Armenia and later studied game development in Portugal. Mariam earned her bachelor’s degree in the same university and worked as marketing expert in several companies.
Aram and Mariam have told Itel.am that LearnY currently targets middle school students.
“Advanced countries already use educational games in schools, but Armenia has a limited amount of such games. We are working with teachers to create games that teach and entertain at the same time,” they explained.
The LearnY team plans to complete the development of the chemistry game this year and start working on two new games.
According to Aram and Mariam, the EPIC incubator helped them meet several leading experts and learn about fields where they had no previous experience.
The startup founders have tips for startups just thinking of joining the incubator: “Don’t be afraid to apply and manage your time well, because the sooner you discover the obstacles, the soon EPIC will help you overcome them!”
On February 7, 2020 the American University of Armenia (AUA) held the Demo Day of another EPIC incubator batch, during which resident startups pitched to investors, entrepreneurs, and members of the IT community.
In the framework of the program, the startups took part in 12-week workshops, developed ideas, and established business models, all with the advantages of the AUA network.