09:46 | 26.05.20 | Նորություններ | 17428
Հայաստանի շարժական կապի երեք օպերատորները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ստիպված ենք արձանագրել, որ վերջին շրջանում նկատվում է շարժական կապի եւ մասնավորապես՝ 5G ցանցի վերաբերյալ դավադրապաշտական, հակագիտական, իրականությանը չհամապատասխանող նյութերի ակտիվ շրջանառություն:
Հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ Հայաստանի հանրապետությունում առկա են բացառապես 2G, 3G, 4G ու 4G+/LTE Advanced ցանցեր, որոնցից յուրաքանչյուրի համար Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից շարժական կապի օպերատորներին հատկացվել են հաճախականությունների համապատասխան շերտեր: Այս տեղեկատվությունը բաց է ու հասանելի: Վերազինման եւ ընդլայնման աշխատանքներն իրականացվում են բացառապես 2G, 3G, 4G ու 4G+/LTE Advanced ցանցերում:
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանի շարժական կապի ներքոստորագրյալ երեք օպերատորները, որոնք գործում են ՀՀ օրենսդրության եւ պետական լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված համապատասխան լիցենզիաների շրջանակներում, հորդորում են զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող, չճշտված, գիտականորեն չհիմնավորված, քաղաքացիների շրջանում անհարկի տագնապ առաջացնող տեղեկատվության, ինչպես նաեւ՝ օպերատոր-ընկերությունների գույքին սպառնալիք ներկայացնող սադրիչ հայտարարությունների տարածումից:
Համավարակով պայմանավորված իրավիճակում երեք օպերատորներն անում են առավելագույնը, որպեսզի հայաստանյան բաժանորդները մշտապես կապի մեջ մնան աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող իրենց մտերիմների, գործընկերների եւ կարեւոր մարդկանց հետ, կարողանան առցանց աշխատել, կրթվել եւ, մնալով տանը, կանխել վարակի տարածումը։ Սպառնալիք ու սադրանք պարունակող հայտարարությունների հետագա տարածման դեպքում Հայաստանի շարժական կապի օպերատոր ընկերություններն ստիպված կլինեն դիմել իրավապահ մարմիններին: Շնորհակալություն ըմբռնման համար»:

09:46 | 26.05.20 | News | 17655
“We have to state that in recent times, publications entertaining conspirasies, anti-scientific claims and false information have been circulated actively.
We consider it necessary to declare that the Republic of Armenia had only 2G, 3G, 4G and 4G+/LTE Advanced networks. For each of them, the Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia provided corresponding frequencies to the mobile operators. This information is in open access. Enhancment and extension is applied only to 2G, 3G, 4G and 4G+/LTE Advanced networks.
At the same time, the signatory parties – three mobile operators of Armenia, which work in accordance with the existing laws and under the licenses provided by corresponding state bodies, urge to refrain from spreading provocative statements that include false, unverified, scientifically ungrounded claims, instigate panic among citizens, and contain threats against the property of the operators.
Amid the coronavirus outbreak, the three operators do everything possible to keep Armenian subscribers connected to their partners and loved ones in other countries and enable the subscribers to work and receive education remotely, staying at home and this preventing further spread of the virus. If the spread of threatening, provocative statements continues, the mobile operators of Armenia will have to apply to law enforcement bodies. Thank you for your understanding.”