09:46 | 26.05.20 | Նորություններ | 17428
Հայաստանի շարժական կապի երեք օպերատորները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ստիպված ենք արձանագրել, որ վերջին շրջանում նկատվում է շարժական կապի եւ մասնավորապես՝ 5G ցանցի վերաբերյալ դավադրապաշտական, հակագիտական, իրականությանը չհամապատասխանող նյութերի ակտիվ շրջանառություն:
Հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ Հայաստանի հանրապետությունում առկա են բացառապես 2G, 3G, 4G ու 4G+/LTE Advanced ցանցեր, որոնցից յուրաքանչյուրի համար Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից շարժական կապի օպերատորներին հատկացվել են հաճախականությունների համապատասխան շերտեր: Այս տեղեկատվությունը բաց է ու հասանելի: Վերազինման եւ ընդլայնման աշխատանքներն իրականացվում են բացառապես 2G, 3G, 4G ու 4G+/LTE Advanced ցանցերում:
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանի շարժական կապի ներքոստորագրյալ երեք օպերատորները, որոնք գործում են ՀՀ օրենսդրության եւ պետական լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված համապատասխան լիցենզիաների շրջանակներում, հորդորում են զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող, չճշտված, գիտականորեն չհիմնավորված, քաղաքացիների շրջանում անհարկի տագնապ առաջացնող տեղեկատվության, ինչպես նաեւ՝ օպերատոր-ընկերությունների գույքին սպառնալիք ներկայացնող սադրիչ հայտարարությունների տարածումից:
Համավարակով պայմանավորված իրավիճակում երեք օպերատորներն անում են առավելագույնը, որպեսզի հայաստանյան բաժանորդները մշտապես կապի մեջ մնան աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող իրենց մտերիմների, գործընկերների եւ կարեւոր մարդկանց հետ, կարողանան առցանց աշխատել, կրթվել եւ, մնալով տանը, կանխել վարակի տարածումը։ Սպառնալիք ու սադրանք պարունակող հայտարարությունների հետագա տարածման դեպքում Հայաստանի շարժական կապի օպերատոր ընկերություններն ստիպված կլինեն դիմել իրավապահ մարմիններին: Շնորհակալություն ըմբռնման համար»:

09:46 | 26.05.20 | Новости | 17680
Три оператора мобильной связи Армении распространили совместное заявление, которое представляем ниже:
«Мы вынуждены констатировать, что в последнее время замечается активное распространение антинаучных, не соответствующих действительности материалов, а также теорий заговора вокруг сети 5G.
Считаем должным проинформировать, что в Республике Армения действуют только сети 2G, 3G, 4G и 4G+/LTE Advanced, для каждого из которых Комиссия по регулированию общественных услуг выделила операторам связи соответствующие полосы частот. Эта информация находится в открытом доступе. Работы по обновлению и расширению выполняются исключительно в сетях 2G, 3G, 4G и 4G + / LTE Advanced.
В то же время три нижеподписавшихся оператора мобильной связи Армении, которые действуют в рамках соответствующих лицензий, предоставленных законодательством РА и государственным уполномоченным органом, призывают воздерживаться от недостоверной, непроверенной, научно необоснованной информации, которая создает панические настроения в обществе, а также провокационных заявлений, угрожающих собственности телекоммуникационных компаний.
В условиях пандемии все три оператора связи делают максимальное, чтобы армянские абоненты всегда оставались на связи со своими близкими, коллегами и важными людьми, могли общаться и учиться онлайн и, оставаясь дома, предотвратить распространение вируса. В случае распространения заявлений, содержащих угрозу и провокации, операторы мобильной связи Армении будут вынуждены обратиться в правоохранительные органы. Спасибо за понимание».