11:19 | 07.08.20 | Նորություններ | 12027
Մեկնարկել է Hero House-ի արհեստական բանականության ինկուբացիոն ծրագրի 2020 շրջափուլը, որը COVID-19-ի համավարակով պայմանավորված տեղի կունենա հեռավար կարգով։
ՀԵԵՀ Ձեռնարկատիրության ակադեմիայի եւ SmartGateVC-ի ջանքերով իրականացվող ծրագիրը թիրախավորում է բավականաչափ տվյալներ ունեցող նորաստեղծ ձեռնարկությունների եւ նրանց կապում ոլորտի առաջատար մասնագետների կողմից վերահսկվող ուսանողական խմբերի: Ծրագիրն ունի մասնակից ընկերությունների մասշտաբայնության զարգացման եւ նոր բիզնես մոդելների մշակման նպատակ։
Զուգահեռաբար, հետազոտական խմբերում ներգրավված ուսանողները փորձառու AI մասնագետների վերահսկողության ներքո աշխատելու ընթացքում ձեռք կբերեն գործնական փորձ։
Ծրագրի ընդհանուր գիտական հսկողությունը կտրամադրվի SmartGateVC- ի գործընկեր եւ YerevaNN-ի խորհրդի անդամ Վազգեն Հակոբջանյանի եւ metric-ի հիմնադիր եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Հրանտ Դավթյանի կողմից:
«Մենք տեսնում ենք Hero House AI Ինկուբացիոն ծրագիրը որպես տեխնոլոգիական ընկերությունների համար հնարավորություն՝ բարելավելու իրենց բիզնեսը եւ ստեղծելու մասշտաբային լուծումներ այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհում, որտեղ անհատականացումը կարեւոր մրցակցային առավելություն է: Ծրագիրը մշակել ենք խթանելու արդյունաբերություն-ակադեմիա համագործակցությունը՝ ներգրավելով համալսարանների ուսանողների AI մոդելավորման մեջ»,- ասել է Վազգեն Հակոբջանյանը:
Ծրագրի տեւողությունը 26 շաբաթ է՝ սկսած հուլիսի 27-ից մինչեւ 2021-ի հունվարի 30-ը:
Հետազոտության ղեկավարները եւ AI-ի կիրառման ներուժ ունեցող ընկերությունները կարող են դիմել հուլիս 30-ից սկսած։ Դիմումների վերջնաժամկետը օգոստոսի 14-ն է: Հայտերը հասանելի են www.herohouse.am/ai-incubator էջում։
Նախագծերի եւ հետազոտական ղեկավարների ընտրության եւ համապատասխանեցման գործընթացից հետո օգոստոսի 24-ից սեպտեմբերի 4-ը հայտերը կբացվեն ուսանողների համար: Ուսանողները կարող են դիմել միանալու արդեն իսկ կազմված նախագիծ-հետազոտական ղեկավար խմբերին՝ ելնելով սեփական հետազոտական նախասիրություններից։

Hero House AI Incubator Program has launched the 2020 batch, which will be held remotely due to the COVID-19 outbreak.
Implemented jointly by EFSE Entrepreneurship Academy and SmartGateVC, the program targets startups with a solid volume of data and matches them with student research groups supervised by leading professionals from the industry and academia. It aims to increase the scalability of the participant startups and introduce new business models for them.
Simultaneously, the students involved in the research groups will gain practical experience while working under the supervision of experienced AI professionals․
The general scientific supervision of the program will be provided by Vazgen Hakobjanyan, partner at SmartGateVC and board member at YerevaNN, and Hrant Davtyan, founder at metric and lecturer at the American University of Armenia.
“We see the Hero House AI Incubation Program as an opportunity for technological companies to enhance their businesses and create scalable solutions in today’s rapidly-changing world where personalization is an unfair advantage. We designed the program to tighten industry-academia collaboration via involving university students in AI modeling,” said Vazgen Hakobjanyan.
The program duration is 26 weeks, running from July 27, 2020 to January 30, 2021.
Supervisors and companies with AI implementation potential are welcome to apply starting July 30, 2020, with a deadline of August 14, 2020. Applications are available at www.herohouse.am/ai-incubator.
After the selection and matching process of companies and supervisors, student applications will be opened from August 24 – September 4, 2020. Students can apply to join already established company-supervisor pairs based on their interests.