13:49 | 12.08.20 | Նորություններ | 21402
«Նովաթել» ընկերության կողմից «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ 100 տոկոս բաժնեմասը ձեռք բերելու գործընթացին կմասնակցեն համաշխարհային համբավ ունեցող կազմակերպություններ, որոնց համաձայնությունն արդեն կա:
Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Նովաթել» ընկերության գործադիր տնօրեն Մինաս Երզնկյանը՝ հավելելով, որ այդ կազմակերպությունների անունները կհրապարակեն ավելի ուշ:
Խոսելով նորաստեղծ ընկերության հիմնադիրների մասին՝ Մինաս Երզնկյանը նշել է, որ իրենք գործարարներ են, որոնք ծնվել-մեծացել, կրթություն են ստացել Հայաստանում, աշխատել համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերություններում: Նրա խոսքով, ցանկանում են Հայաստանում ստեղծել զարգացած եւ մրցակցային կապ, ներկայացնել մատչելի սակագներ:
«Բարձր ենք գնահատում «ՎԵՈՆ Արմենիա»-ի տեխնիկական եւ սպասարկող անձնակազմի աշխատանքը: Ցանկանում ենք, որ 4G կապն արագ զարգանա ոչ միայն մեծ քաղաքներում, այլեւ մարզերում, սահմանային գոտում, որովհետեւ 3-5 տարի հետո 3G կապը ընդհանրապես կվերանա: Առաջիկա տարիներին բոլորս խոսելու ենք ինտերնետ կապով՝ 4G ցանցով, օրինակ, մեսենջերների միջոցով:
Մենք գտնում ենք, որ «ՎԵՈՆ Արմենիա»-ն Հայաստանում միակ ընկերությունն է, որը կարող է առանց ահռելի ծախսերի զարգացնել 4G կապը, մեծ կենտրոններում, ԲՈՒՀ-երում ներկայացնել 5G-ն եւ ցույց տալ դրա առավելությունը նախորդ սերնդի ցանցերի նկատմամբ, ինչպես նաեւ ապացուցել, որ այն անվտանգ է: Ի դեպ, 5G ցանցի բազային կայանները, եթե նախորդ սերնդի ցանցերի հետ համեմատենք, ավելի էժան են եւ որեւէ ֆինանսական խնդիր չեն առաջացնում»,- նշել է  «Նովաթել»-ի գործադիր տնօրենը:
Նա ընդգծել է, որ իրենց ընկերությունը կտրականապես դեմ է կրճատումներին, ավելին՝ գործարքի հաջող ավարտի դեպքում խրախուսման տարբեր մեթոդներ է մշակել աշխատակիցների համար. դրանց մասին կխոսեն ավելի ուշ:
«Այդպիսի կազմակերպությունների գնման գործընթացը շատ բարդ է, գոյություն ունեն սկզբնական պայմանավորվածություններ, նաեւ գաղտնիության մասին պայմանագիր, աուդիտ, վերջնական առաջարկ, դիմում կարգավորող մարմնին եւ հետո միայն սկսվում է վերջնական փուլը: Իրավունք չունեմ ասելու, թե այժմ որ փուլում ենք, քանի որ կա գաղտնիության մասին պայմանագիր, բայց, քանի որ այստեղ ենք, հետեւաբար՝ լուրջ գործընթացի մեջ ենք»,- ասել է Մինաս Երզնկյանը:
Նա հավելել է, որ «Նովաթել»-ը նոր ընկերություն է, որը բացվել է հատուկ «ՎԵՈՆ Արմենիա»-ի ձեռքբերման գործարքին մասնակցելու համար:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «ՎԵՈՆ Արմենիա»-ի բաժնետոմսերը գնելու մտադրության մասին հայտնել է «Թիմ» ընկերությունը։

13:49 | 12.08.20 | News | 19921
The process of purchase of 100% stake in VEON Armenia by Novatel will include world-renowned companies, whose consent has already been confirmed.
Executive director of Novatel Minas Yerznkyan has made the announcement at the press conference today, adding that the names of the organizations will be released later.
Touching on the founders of the newly established company, Minas Yerznkyan has said that they are entrepreneurs who were born, raised and educated in Armenia, and who have worked in world-renowned companies. According to Yerznkyan, the co-founders want to create advanced and competitive communications in Armenia and offer affordable tariffs.
“We highly appreciate the work of VEON Armenia’s technical and service staff. We want 4G connection to develop quickly not only in big cities, but also in the marzes, in the border area, because 3G will disappear altogether in 3-5 years. In the coming years, we will all use the Internet via 4G for communication - for example, through messengers.
We believe that VEON Armenia is the only company in Armenia that can develop 4G without huge expenses, introduce 5G in big centers and universities and show its advantage over the previous generation networks, as well as prove that it is safe. By the way, 5G network base stations, if compared to the previous generation networks, are cheaper and do not cause any financial issues,” said Yerznkyan.
He has stressed that Novatel is categorically against staff reduction; moreover, in case of successful completion of the deal, Novatel will introduce different methods of encouragement for the employees, which Yerznkyan intends to reveal later.
“The process of acquiring such organizations is very complicated: there are initial agreements, NDAs, audit, the final offer, application to the regulator and only then - the final stage. I have no right to say what stage we are at now, because there is a non-disclosure agreement, but since we are here, we are therefore in a serious process,” explained the head of Novatel.
He has added that Novatel is a new company, which was created specifically to take part in the purchase of VEON Armenia.